Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » GSM - Cep Dünyası

0850 Nerenin alan kodu, 0850 Numara Nedir, 0850 Numara Nasıl Alınır, 0850 Hakkında Tüm Bilgiler

21 Şubat 2012 13 Yorum
Sponsorlu bağlantılar

Bazı firmaların iletişim bilgilerine baktığınızda 0850 alan kodlu numaralar görmeye başladık. İlk bakışta sanki yabancı ülke kodu gibi görünsede aslında bu türkiyeye bağlı bir alan kodu. Hatt bir adı bile var “konumdan bağımsız numara” olarak şu anda satışta olan hat büyük firmalara kolaylıklar sağlıyor.

850 alan kodlu numaraların adı “konumdan bağımsız numara” adı altında ve bir yıldır kullanılıyor

0850 Alan Kodunun mantığı nedir
mantığı şu, sabit telefon kullanmak istiyorsun ancak belli bir adresten bağımsız kullanmak istiyorsun. bu numaralar bunu sağlıyor.

nerde online olursan oradan aramaya ve aranmaya başlıyorsun

Coğrafi anlamı olmayan ve konumdan bağımsız hizmetler için kullanılan numaralardır. 850 alan kodlu konumdan bağımsız numaralar, tahsis yapılan ilgili işletmecilere 10.000 numaralık bloklar halinde rezerve edilmektedir. En az 1.000 numaralık bloklar halinde tahsis yapılmaktadır.

Türkiye’de yeni verilmeye başlayan 0850 alan kodu göçebe (nomadik) numaralar için kullanılıyor. Bu tür numaralara aynı zamanda sanal numara, veya telekom jargonunda DID numarası da deniyor.

Bu numaralar belli bir coğrafi adrese ait değildir. Numara sahibi numarayı istediği yerden kullanabilir.

Bu numaralar genellikle IP / VOIP tabanlı hizmet veren operatörler tarafından verilmektedir. Ve bu numaralar normal telefonlardan aranabilmektedir.

Bu numaralar, numarayı işleten operatörler tarafından, numara sahibinin istediği bir telefona yönlendirilebilirler. Veya, numara sahibi, kendi operatöründen bir cihaz almış ise, gelen telefonlar o cihazda sonlandırılır.

Akıltel, 50 ülkede sanal numaralar dağıtmaktadır. Bu ülkeler arasında, 0850 alan kodlu sanal numaraların tahsis edildiği Türkiye’de vardır.

Bu numaralar istenilen bir telefona yönlendirilebildiği için, Akıltel müşterileri, numaralarını herhangi bir Türkiye veya Yurt Dışı numaraya yönlendirebilirler. Hatta, müşterilerimiz, kendi sabit veya GSM telefonlarını da bu numaraya yönlendirmeleri durumunda, normal telefonlarını yurt dışındaki bir telefondanda (Akıltel tarifesi ile) çalacak şekilde ayarlayabilirler.

0850 hat nedir nasil alinir 300x197 0850 Nerenin alan kodu, 0850 Numara Nedir, 0850 Numara Nasıl Alınır, 0850 Hakkında Tüm Bilgiler


 

 • Bu Yazı Hakkında
 • Etiketler
 • Benzer Konular
Bu yazı 21 Şubat Salı 2012 saat 09:35 tarihinde GSM - Cep Dünyası kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

13 Yorumlar »

 • ismail doğan Diyor ki

  0 850 333 83 33 yelefon numarası neresi acaba elektrik faturalarınızı
  %25 daha ucuz ödeyeceğimizi bildiriyorlar.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • admin (author) Diyor ki

  inanmayın böyle şeylere asla kimlik bilgilerinizi vermeyin elektrik ucuzlayacaksa bunu direk tedaş yapar bunun haricindekilerin çoğu dolandırma amaçlıdır bunlara dikkat ediniz

    Alıntı Yap  Cevapla

 • Fatih Diyor ki

  Benide aradılar kredi kartı bilgilerimi istiyorlar. Bilmem ne kampanyden arıyormuş seside bir değişik kasetten okuyor gibi ama canlı:) Bunları iyi bir kalaylayıp kapatmak lazım ama direk kapattım. Googlearamasında sadece burası çıktığuı için buraya yazaıyorum ki herkes bilgi sahbi olsun.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • admin (author) Diyor ki

  evet bu gibi türkiye dışı olduğunu tahmin ettiğiniz numaraları aramayın onlar sizi ararsa hem cevaplamayın hemde dönüş yapmayın. eğer önemli bir konuysa zaten size bir şekilde ulaşırlar

    Alıntı Yap  Cevapla

 • ege Diyor ki

  evet bıraz oncede benı aradılar
  ıphone 4 kazandınız dedıler
  908502507071
  bu numaradan y kardesım madem bu numaralr buyuk fıemalar averılıyo neden buyuk fırmalar uckagıcılık ıcın bu kadar masraf edıyorlar neden devle bunlara ızızn verıyo

    Alıntı Yap  Cevapla

 • admin (author) Diyor ki

  evet malesef bunlara ilk başta devletimizin el koyması lazım

    Alıntı Yap  Cevapla

 • murat Diyor ki

  beni de 085002220900 aradı bakmadım telefona aradabir böyle aramalar oluyor nasıl engelleyecez arkadaşlar bu arayışları…

    Alıntı Yap  Cevapla

 • okan Diyor ki

  murat kardeş aynı numara sabahtan beri arıyor beni. İnatla açmıyorum. Onlarda inat ettiler devamlı arıyorlar. Bu ülkede savcı, polis yokmu? Burada yazılanlarda birer ihbar sayılmaz mı?

    Alıntı Yap  Cevapla

 • serkan Diyor ki

  0850 222 0 900 finansbank’ın yeni numarası, eskisi 444 0 900’dü.

  arkadaşlar önce dolandırıcılıkla ilgili bilgi vereyim, arayan numaranın ne göründüğü önemsiz, bu değiştirilebiliyor. sizi eşinizin, annenizin telefonundan bile arıyormuş gibi arayabilirler. telefonda bilgi isteyene kesinlikle vermeyin, bankaysa kapatın teli, siz bankayı arayın.
  sizi arayan numaranın dolandırıcılık yaptığını düşünüyorsanız BTK’ya (bilgi Teknolojileri Kurumu)şikayet edebilirsiniz. Numarası 444 9 777
  veya (312) 232 23 23. kesinlikle ilgileniyorlar.

  0850 numaralar artık çokça kullanılmaya başladı. Büyük yada telefon faturası yüksek gelen firmaların çoğu bu sisteme geçiyor. bu geçiş hızlanarak devam edecek, çünkü en az yarı yarıya daha ucuz, hem de çok fazla özelliğe sahip. kısacası 444lü numaraların yerini 0850li numaralar alıyor.

  0850 numaraları sadece Türktelekom vermiyor, farklı firmalar bu hizmeti veriyorlar. Dikkat edilmesi gereken BTK (bilgi Teknolojileri Kurumu) lisansı var mı? Bu lisansa sahip firmalardan ister bireysel ister kurumsal olarak numara alınabilir.

  isteyen firmaları da araştırabilir.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • Mazlum Diyor ki

  Kısacası 444 ler şehiriçi ücretlendirilince 850 ler ortaya çıktı TT nin uyanıklığı iste acaba milleti nasıl fazla ücrelendiririz hesabı..

    Alıntı Yap  Cevapla

 • isya Diyor ki

  benide arayıp duruyor sürekli şu numara 08503330505 ama açmıyorum nedir bu böyle ne istiyolar???

    Alıntı Yap  Cevapla

 • avrupali Diyor ki

  arkadaslar benide bu numara aradi 00908505320060 ve hukukcu oldugunu söylüyor türkiyedeki evin,i sikortalayalim diyor bir problem olunca ücretsiz biz hallediyoz diyorlar bende güldüm bayanin yüzüne kapattim bu insanlarin yatacak yeri yok arkadaslar lütfen cok uyanik olun bilgilerinizi sakin ve sakin vermeyin saygilar….. Avrupali

    Alıntı Yap  Cevapla

 • YEMEZLERRRR Diyor ki

  sayın arkadşlar bu tür numaralar sizi aradıgında benim yaptıgımı yapın lütfen!!!
  1 önce karşı tarafın dediklerni (dinlermiş) gibi yapın
  2 karşı taraf sizden bilgilerinizi istediginde ki mutla biyerden konuya girip isteyecektir.
  a)peki kardeşmim bilgileri veriyorum deyin .
  karşıdaki kişi sizi dinlemeye başlayacaktır ki burası cok önemli
  b)başlayın ana avrat soy sop kufur etmeye
  ben öle yapıyorum cok eyleniyorum ve stres atıyorum.
  bu numaralarda sizi kim ararsa arasın kesinlikle hiç birşeye inanmayın DOLANDIRICI bunlar. iyi günler

    Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

103 1,200