Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » Eğitim

2011 – 2012 Sınavsız İkinci Üniversite İlgili Bilgiler

26 Temmuz 2011 36 Yorum

Üniversite okurken veya en az 2 yıllık üniversite öğrencileri için ösym ye başvurmadan direk kayıt yaptıracakları Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesinde 2. üniversite okuma fırsatı. İşte 2. Üniversite için kayıt olabilecekleri bölümler

Tüm Üniversite Öğrencilerine ve Mezunlarına Sınavsız İkinci Üniversite Olanağı

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, açıköğretim sistemi ile yürütülmekte olan kontenjan sınırlaması olmayan ve okudukları veya mezun oldukları programlardan farklı olmak kaydıyla açıköğretim sistemiyle öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretimden örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarında hâlen kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Üniversite için başvurup kayıt yaptırabilirler.

Bir yükseköğretim programından mezun olamayan, herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve halen açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretim programlarına kayıt yaptıranlar, Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısını, Anadolu Üniversitesi’ne %100 fazlasıyla öderler.

Sponsorlu bağlantılar

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır. İnternet başvuru ve kayıt tarihleri basında, AÖF bürolarında ve http://www.anadolu.edu.tr adresindeki “Açıköğretim” kısmında duyurulacaktır.

İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilecek lisans programları,

* Felsefe, (Açıköğretim Fakültesi)
* Sosyoloji, (Açıköğretim Fakültesi)
* Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, (İktisat Fakültesi)
* İktisat, (İktisat Fakültesi)
* Kamu Yönetimi, (İktisat Fakültesi)
* Maliye, (İktisat Fakültesi)
* Uluslararası İlişkiler, (İktisat Fakültesi)
* İşletme, (İşletme Fakültesi)
* Konaklama İşletmeciliği, (İşletme Fakültesi) *

Lisans programlarının birinci sınıfına veya

İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilecek Açıköğretim Fakültesi ön lisans programları

* Adalet,
* Bankacılık ve Sigortacılık,
* Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı,
* Dış Ticaret,
* Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım,
* Emlak ve Emlak Yönetimi,
* Ev İdaresi,
* Fotoğrafçılık ve Kameramanlık,
* Halkla İlişkiler ve Tanıtım,
* İlahiyat,***
* İnsan Kaynakları Yönetimi,
* İşletme Yönetimi,
* Kültürel Miras ve Turizm,
* Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans,
* Lojistik,
* Marka İletişimi,
* Medya İletişim,
* Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası,
* Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,
* Özel Güvenlik ve Koruma, **
* Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi,
* Radyo ve Televizyon Programcılığı,
* Sağlık Kurumları İşletmeciliği,
* Sosyal Bilimler,
* Sosyal Hizmetler,
* Spor Yönetimi,
* Tarım Önlisans,
* Turizm Otel İşletmeciliği *
* Yerel Yönetimler,

Ön lisans programlarının birinci sınıfına kayıt yaptırabilirler.

* Bu programa alınacak öğrenciler 3 ay süreli zorunlu staj yapacaklardır.
** Özel Güvenlik ve Koruma Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak adaylar tam teşekküllü resmi bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, kız adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen yeni tarihli heyet raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

2010-2011 öğretim yılı planlanan internet başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.

İnternet Başvuru Tarihi 25 Ekim 2010 – 26 Kasım 2010
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 25 Ekim 2010 – 23 Kasım 2010
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 24 – 25 – 26 Kasım 2010

Adaylar, http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresinde “İkinci Üniversite” linkini tıklayarak internet başvurularını yapabilirler. (Site internet başvuru tarihleri içerisinde aktif hale getirilecektir.)

İnternet sitesinden başvuru yapmak, yazıcıdan döküm almak ve bankaya gerekli ücreti yatırmak kayıt için yeterli değildir. Kayıt kılavuzunda açıklanan tüm kayıt belgelerini, kayıt süresi içerisinde mutlaka AÖF bürosuna teslim etmeniz, Öğrenci Bilgi Formunu onaylatarak geri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde kaydınız yapılmaz.

*** Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Programı uzaktan eğitim sistemine göre dönemlik-kredili olarak yürütülmektedir. Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisans Programı’na “İkinci Üniversite” kapsamında planlanan internet başvuru ve kayıt işlemleri 18 – 23 Ekim 2010 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr adresinden başvurularını yapabilirler.

 2011  2012 Sınavsız İkinci Üniversite İlgili Bilgiler


 

 • Bu Yazı Hakkında
 • Etiketler
 • Benzer Konular
Bu yazı 26 Temmuz Salı 2011 saat 08:27 tarihinde Eğitim kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

36 Yorumlar »

 • burcak Diyor ki

  sınavsız 2. üniversiteler için 2011 kayıt tarihleri internete girilmemiş sayfayı güncelleyip yeni tarihleri yazarsanız sevinirim…merakla bekliyorum:))))

 • admin (author) Diyor ki

  ortalama geçen yıl ki tarihlerde yapılır. en doğru bilgi açık öğretim büroları bilir vede durumunuzda farklılık olabilir. 2 yıllık mezun olabilirsiniz mesela bunun için tam olarak açık öğretim büroları size yardımcı olur ama tam olarak bilgilerinizi verin onlara her durum farklı kaıyt olabilir

 • didem Diyor ki

  2011- 2012 senesinde ikinci üniversite de bazı bölümler kalkmış Sosyoloji gibi, bu konuda detaylı bir bilgi alabilirmiyim? hangi bölümlere kayıt yaptırabiliriz?

 • admin (author) Diyor ki

  bununla ilgili bilgiler tam olarak açık öğretim bürolarında verilebilir. kayıtlar muhtemelen kasım gibi yapılır. o zamana kadar hangi bölümler açılır kapanır tam netlik kazanmaz.
  Açıköğretim Merkez Büro Tel 0 (222) 330 93 22
  0 (222) 335 05 81 8 Hat Dahili 27 90 veya

  http://www.anadolu.edu.tr/aos/buro/aof_buro_adresler.aspx

  adresinden arayarak net bilgi alabilirsniz.

 • betül Diyor ki

  ben üniversitede okuyorum.okuduğum bölümü hem devam ettirip hemde 2. bir üniversite okuyabilirmiyim açıköğretimden sınavsız?ben adalet bölümünü okumak istiyorum bana bilgi verirmisiniz….

 • sefanur Diyor ki

  merabalar arkadaşlar ben erzincan üniversitesi büro yönetimi ve yönetici asistanlıgı ögrencisiyim.erzurum üniversitesine kendi bölümümden geçiş yapmayı düşünüyorum lakin şartları nedir bilmiyorum bilgisi olan arkadaşlar yardım ederseniz çok sevinirim.bilgisi olanların bilgilerini bekliyorum herkese hayırlı bayramlar…

 • gizem Diyor ki

  Ben bu konu hakkında ilk kez birşeyler okuyorm ve yeni öğrendm.Bu hakkı bize sadece Anadolu Üniversitesi mi vermekte? Yani diyelimki kayıt yptrdık, Anadolu Üniversitesi’nin AÖFlernde mi okuyacağız?Lütfen bu konuda beni bilgilendirin.Kafam karıştı,ne yapmam gerektiğine dair hiç bir fikrim yok…Lütfen, en kısa zamanda bilgi istiyorum…Bu arada Marmara Üniversitesi Diş Protez Teknolojisi bölmnde okumaktayım,2.sınıfa geçtim.Şimdiden teşkkr edrm.

 • selcukkkk Diyor ki

  selamlar acil cevap verirseniz sevinirim.. ben uzaktan eğitim okuyorum ikinci üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorum ama uzaktan egitime harcımı yatırmadım.. ama 2. üniversite için 2011 2012 ögrenci belgem isteniyor verirler mi acaba?

 • tayfn Diyor ki

  önlisan programı elektrik bölümünden mezun olan bir öğrenci sınavsız geçişle hangı bölümleri seçebilir?

 • merve Diyor ki

  merhabalar ben üni. sınavına girecem ama bir şeyi merak ediyorum açıköğretimden sağlık bölümlerinden birini okuyabilir miyim ? lütfen yardımcı olurum cevap bekliyoru
  m teşekkür ederim şimdiden

 • cemal Diyor ki

  merhaba. ben 4yıllık açıköğretim işletme mezunuyum. sınavsız olarak herhangi bir açıköğretim sosyal hizmetler bölümüne kayıt yaptırma hakkım var mı acaba. Teşekkürler.

 • mükremin Diyor ki

  selamlar.
  admin dostum yorumumu yazıyorum ama inşallah cvb verirsin.
  ben sakarya üniversitesinde okuyorum myo da.okulum bıttıkden sonra acıköğretime yazılmak ıstıyorum.yazıldıkdan sonra 4yıllık acık öğretim 3seneye mı düşüyor yoksa 2 seneye mı .teşekkürler

 • admin (author) Diyor ki

  hangi bölüm okuyorsunuz bu konuda bölüm önemli

 • mükremin Diyor ki

  bilgisayar programcılıgı okuyorum.

 • ulku Diyor ki

  merhaba,
  ben aöf sosyal hizmetler 2.sınıf öğrencisiyim ve bu sene mezun oluyorum,
  ama öğrenimime aöf sosyoloji bölümünden devam etmek istiyorum, mümkün mü acaba?
  aöf sitesinde iktisad-işletme fakültelerine doğrudan dikey geçiş yapabilir denmiş,
  ben ise aöf sosyoloji bölümünden devam etmek istiyorum,
  bilgi verir misiniz bu konuda ?

 • merve Diyor ki

  MRB BEN AÖF KAMU YÖNETİMİ SON SINIF ÖGRENCİSİYİM.SİMDİ OKUL BİTİNCE TEKRAR AÖ 2 YILLIK BÖLÜM OKUMAK İSTİYORUM.YGS SINVINA GİRMEDEN BASVURABİLİR MİYİM??

 • admin (author) Diyor ki

  konuyla ilgili açık öğretim merkez bürosuyla konuşmanız kesin sonuç verecektir her yıl değişiyor bu konular en kesin ve net bilgiyi açıköğretim eskişehir kampüsünden alabilirsiniz

 • yorgun Diyor ki

  slm ben

 • yorgun Diyor ki

  slm ben önlisans bölümü moda tasarım programı okudum ypa benim 4 yıllık bölümüm kaldırılmıs hangi bölümlere sınavsız geçebilirm birde meslek lisesi mezunuyum bilgi verirseniz sevınrm..

 • Könül Diyor ki

  Merhaba.Ben 1.sinifi bitirdim.Azeriyim ve buraya ösymnin türk topluluklari için hazirladigi yurtdişi TCS sinaviyla geldim.acaba ben de başvuruda bulunabilir miyim?Soruma kisa sürede cevap verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler…

 • sipaniler Diyor ki

  arkadaslar ben 2 yillik unv bitirdim ve yurt disina ciktim internet uzerinden veya baska bi sekilde turkiyeye gelmeden kayit yaptirabiliyormuyum bilgisi olan yazarsa sevinirim simdiden tesekkurler

 • tuncay Diyor ki

  iki yıllık büro yönetimi mezunları açık öğretimden hangi bölümleri okuya bilirler

 • ayhan Diyor ki

  mrb admin.öncelikle cok teşekurler verdginiz bilgiler için..sorum 2011 2012 kayıt tarihleri nezaman.2.isde adalet bölumu kaldırılmiş bu sene yok diye duydum dogrumu acaba bu bilgi.şimdiden cok teşekurler ediyorum.iyi calişmalar…

 • admin (author) Diyor ki

  2. üniversite açık öğretim olarak okunuyor kayıt tarihleri her sene değişir bunun için açık öğretim bürolarından durumunuzla ilgili net bilgi alabilirsiniz

 • dream Diyor ki

  ben 2 yıllık orgun ogretım olarak odyometri bölümü bitirdim.sımdıde sınavsız gecişle sosyolojı okumak ıstıyorum.yani sınava girmeden 4 yıllık sosyoloji bölümünüde okuyabilirmiyim?

 • sevda Diyor ki

  arkadaşım bozok üniversitesinde tarih okuyor 3. sınıf bu yıl açıköğretimden de sosyal hizmetleri yazmayı düşünüyoruz dört yıllık bitirdiği zaman kpss ye sosyal hizmetlerden de girebilir mi yoksa dört yıllık mı geçerli oluyor

 • GAMZE Diyor ki

  Merhaba;
  Ben AÖF den ikinci üniversite kapsamında mezun oldum.Şimdi tekrar sınavsız ikinci üniversiteden yararlanabilirmiyim???

 • admin (author) Diyor ki

  normal üniversiteler için bu oluyor sizin durumunuz biraz karışık bunun için açık öğretim büroları size tam olarak cevap verecektir

 • pınar Diyor ki

  merhaba ben ahi üniversitesi işletme okuyrdum geçen yıl harc donemini ozel sebeblerden dolayı kacırdım harcımı yatrmadım… ama hala kaydım var okulda… bu donem univ harcını yatrmadan 2.sınav hakkından yararlanabilyormuyum. ahi universitesinde kaydım var hala.bilgi verirseniz sevinirm

 • admin (author) Diyor ki

  bununla ilgili üniversitenizin öğrenci işleriyle görüşmeniz gerekiyor

 • medline Diyor ki

  açık öğretim önlisans mezunlarıda sınavsız ikinci üniversteden yararlanabiliyomu..

 • Zehra Betül Diyor ki

  Bi kisi çok düşük seviyedeyken doktor,mühendis cerrah gibi seyleri belirli bi ücret karşılığında nasıl olabilir? Ve bunun fiyatı ne kadar? İsteyen herkes girebiliyor mu istediği bölüm ve üniversiteye?

 • hatice Diyor ki

  kamuyönetimi mezunuyum ikinci üniversite olarak önlisans sosyal hizmetler okumak istiyorum ama kpss ye ön lisans olarakmı lisans olarakmı başvurabilirim..

 • öznur Diyor ki

  merhaba ben lisans mezunuyum ikinci bir üniversite okumak istiyorum ilahiyat bölümü 4 yıllık açıköğretim okumak için tekrar ygs sınavına mı girmem gerekiyor çünkü sınavsız olduğunda sadece ön lisans eğitimi alabiliyoruz beni bilgilendirirseniz çok sevinirim bilgilendirmeniz doğrultusunda sınav için başvuru yapacağım

 • öznur Diyor ki

  cevabı bugün içinde verirseniz çünkü bu şekilde başvurumu kaçırmamış olurum
  teşekkürler

 • zeynep Diyor ki

  ben 4 yillik örgun egitimle ilahiyat okurken ayni anda açıktan siyasi bilimler okuyabilirmiyim

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

116 1,024