Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl tekrarlanan yeterlilik sınavında, Kuran kursu eğiticiliği,kayyımlık,vaizlik gibi görevlere bu konularda yeterli olan kişiler alınıyor ve görev yapıyordu. Yoğun talep olan bu sınavda bazı değişiklikler sözkonusu. 2014 Yeterlilik Sınavı Kalktı Mı?

2014 Yeterlilik Sınavı Kalktı Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl tekrarlanan yeterlilik sınavında, Kuran kursu eğiticiliği,kayyımlık,vaizlik gibi görevlere bu konularda yeterli olan kişiler alınıyor ve görev yapıyordu. Yoğun talep olan bu sınavda bazı değişiklikler sözkonusu.
Artık Diyanet İşleri Başkanlığı yeterlilik sınavı yapmayacak.
Yeterlilik tabiri tamamen tedavülden kaldırıldı.
İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticileri için KPSS’den Başkanlıkça belirlenen puanı almış olmaları gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantılar

Artık adaylar KPSS Kamu Personel Seçme Sınav (2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Önlisans Düzeyi ile Kamu Personel Seçme Sınavı 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi) sınavlarına girmeleri gerekecek.

Yeni yapılan yönetmeliğe göre, KPSS’ye giren yüksek puan alan adaylar (İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticilerini) sözlü sınava çağıracak.
Bu Yönetmelik 15/10/2014 tarihinden geçerli olacak. O tarihe kadar olan personel alımlarında Yeterlik şartı geçerli olacak.

Yapılan bu değişimle birlikte Kpss’de Diyanet oturumu açılacak ve Kpss’den yeterli puan alan Kuran kursu eğitici,kayyımlık,müezzinlik adayları,bu diyanet oturumuna çağırılıp mülakata tabi olacak.

2014_yeterlilik_sinavi_kalktimi