Bugün 30 Ağustos Zaferin 90. yılı peki 30 ağustos neden kutlanır. Hangi zaferin bayramı bu. 30 Ağustos Zafer bayramı hakkında tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 30 Ağustos ne zaman kutlanmaya başlandı ve anlamı hakkında bilgiler

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır

Zafer Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayramıdır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında galibiyetiyle tamamlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taaruz) anmak için kutlanan bayramdır. Gerçekte, tüm düşman birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra olsa da, 30 Ağustos, sembolik olarak, ülke topraklarının düşmandan arındığı günü temsil eder.

İlk Zafer Bayramı Nerde ve Ne Zaman Kutlanmıştır

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır.

Sponsorlu bağlantılar

Devlet erkânı ve bir çok vatandaş, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir

30 Ağustos Zafer bayramı hakkında kısa bilgi bu şekilde açıklanabilir. 30 Ağustos Zafer bayramı ne demek ve 30 Ağustos zafer bayramı neden kutlanır bu şekilde görmüş olduk ve bir kez daha öğrenmiş olduk. Facebook sayfalarında çok güzel 30 ağustos paylaşımları var sizde bunlarda facebook sayfalarınızı süsleyebilirsiniz.