Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » Sağlık

Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

3 Şubat 2011 3 Yorum
Sponsorlu bağlantılar

Ağız Kokusu sosyal yaşamda insanlara büyük sıkıntılar yaşatabilir. buna bsait çözümler doğal bitkilerden geliyor. kimyasal ürünler yerine bunları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. İşte o bitkiler

agiz kokusuna iyi gelen mirra Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

MIRRA Mırra hala yerel kalabilmiş ve geleneksel özellikleri olan bir kahve. Mırra için özel bir kahve çekirdeği yok.

Kahve çekirdekleri kavrulup dibek adlı havan benzeri kaba alınır ve taneleri çok inceltilmeden dövülür. Mırranın hazırlanmasında en önemli kısım kaynatma evresi. Kaynama süresi, bilinen yöntemlere göre çok uzun, belli aşamalarda kahvenin telvesi ayrılıp karışıma su eklendikten sonra devam edilir.

Çekilmiş kahve üzerine su eklenerek kaynatılır, belli bir kıvama geldikten sonra tortusundan ayırmak amacıyla mutbak adlı özel kaba süzülür. Elde edilen karışıma tekrar kahve ve su eklenir. Bir iki defa daha süzme, kahve ve su ekleme işlemi gören kahve, tortusundan ayrıldıktan sonra kahve katılmadan sadece su eklenerek bir iki kere daha mutbaktan geçirilir. Bu işlemlerden sonra kahve içilmeye hazırdır.

agiz kokusu giderici rezene Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

REZENE

Rezene çayı kötü ağız kokusunu birebir yok eder. Yemeklerden yarım saat önce alındığında, iştah açıcı olarak kullanılabilir.
Eğer yemekten sonra tatlandırmadan içilirse, sindirimi uyarıcı, şişkinliği giderici etkileri vardır.
Öksürük ve soğuk algınlıklarında ve çocuklarda boğmaca hastalığı sırasında yararlıdır.
Hıçkırık, bulantı, idrar yolları iltihabı, böbrek taşları gibi birçok durumda rezene çayına başvurabiliriz.

Kökü; idrar yetersizliğine, safra taşına iyi gelir.

Tohumu; mide ve bağırsak gazlarına, zor sindirime, bağırsak parazitlerine, asabi kusmalara yararlıdır.

Yaprakları; hazmı zor olan besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

agiz kokusu dogal ilaci karanfil Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

KARANFİL Yaygın olarak ağızda bir süre tutularak kullanılır. Karanfil, güzel kokusu sebebiyle ağız kokusunu yok eder.

Karanfil, ihtiva ettiği Eugenol maddesinin etkisi ile hafif ve orta şiddette diş ve dişeti ağrılarına karşı lokal uyuşturucu olarak kullanılabilir.

Ağızda ve midede ifrazatı artırarak, nişastalı ve diğer yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır. Mide tembelliğini ve iştahsızlığı giderir. Çok kuvvetli dezenfektan olup, gıdaların mide ve bağırsakta kokuşmasını ve gaz yapmasını önler.

agiz kokusuna cay onlemi adacayi Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

ADAÇAYI
Bir avuç kadar adaçayı sıcak suyun içine katılarak 15 dakika demlenmesi beklenilir. Elde edilen karışım sıkılarak içine bir miktar nane ruhu katılır. Bu su gün boyunca dinlendirilir. Dinlendirilmiş olan su yarı oranda içme suyuyla karıştırılarak ağız sık sık çalkalanarak gargara yapılır.

agiz kokusuna iyi gelen bitki nane Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

NANE Taze nane yaprakları kurutulur. Kurutulan bu yapraklardan 2 çorba kaşığı kadar alınır ve kaynamakta olan suyun içine katılır. 15 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra şeker ya da bal ile tatlandırılarak içilir.

Taze nane yaprağı çiğnemek de ağız kokusunu giderir.

elmavehavuc agiz kokusu giderir Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

Elma ve Havuç:
Elma ve aynı tazelikte olan armut, havuç ve turp nefes tazelemekte ve temizlemekte etkilidir. İçerdikleri gıda lifi sayesinde tükürüğü temizler, aynı zamanda damakta tatlı bir tat bırakırlar.

agiz kokusuna cozum limon Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

Ağız kokusunu yok eden 10 bitki / GALERİ
Ağız kokusunu yok eden 10 bitki / GALERİ

Limon:
Bir limonu ortadan ikiye ayırıp emebilirsiniz. Eğer bunu yapmak istemediğiniz bir ortamdaysanız, bir sodanın içine dilimlerini atabilir. Sodanız bitince limon dilimlerini yiyebilirsiniz. Daha da pratik olması için, limon aromalı şekerlerden tüketebilirsiniz. Aynı zamanda en pratik taşıma şekli şekerlerdedir.

maydonuzvebiberiye agiz kokusu giderir Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

Maydonoz ve Biberiye:
En sevdiğiniz makarna sosunda bulunan veya kebap yerken tükettiğiniz soğanları düşünün. Yanlarında tabağa konan maydonoz sadece göz zevkinize daha renkli bir hizmet yapmaktan da öte, aynı zamanda nefesinizi tazelemek için oradadır. Maydonozun nefesi tazeleme özelliği bulunur. Bunun yanında taze olmak kaydıyla, biberiye de etkili olabilir.

baharatlarla agiz kokusu gider Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

Baharatlar:
Eğer ağız kokusunu daha egzotik bir tatla çözmek istiyorsanız size önerebilecek bazı baharatlarımız var. Bugün hemen her marketin baharat bölümünde anason, kakule, kişniş, rezene bulabilirsiniz. Küçük kaplara doldurup masada yerlerini hazır edin. Tuz ve kırmızı biber gibi onların da her sofranızda yerleri olsun. Küçük miktarda tükeceğiniz bu baharatlar sayesinde yemek sonrası kahveniz bile ağzınızda daha sonra kötü bir tad bırakamayacak.

yogurt agiz kokusunu goturur Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki

Yoğurt:
Eğer gün boyunca yağlı ve kötü kokabilecek besinler tükettiyseniz lezzetli bir alternatifiniz var. Günde bir veya iki kere yiyeceğiniz yarım kap yoğurt ağız içerisindeki hidrojen sulfüt kokusunu yok etmeye yardımcı olur. Genelde ağzımızın içini çürük yumurta gibi kokutan da işte hidrojen sülfüttür. Yoğurdunuzu C vitamini açısından yüksek meyvelerle tatlandırabilirsiniz.

 Ağız Kokusuna Çözüm, Ağız Kokusu Gideren 10 Bitki


 

 • Bu Yazı Hakkında
 • Etiketler
 • Benzer Konular
Bu yazı 3 Şubat Perşembe 2011 saat 08:49 tarihinde Sağlık kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

3 Yorumlar »

 • osman dalkıran Diyor ki

  Arkadaşlar çözüm aşşağıda. Halk ağzıyla yazıcam dikkatlice okumanıza gerek yok.

  Öncelikle neler çektiğinizi biliyorum. Bende yaşadım ve atlattım, hiç geçmeyecek gibi gelir insana, en rahatsız eden şey ise insanın
  yanlızlaşmasıdır. Hele bir de sevgiliniz eşiniz varsa halinizi düşünemiyorum bile. Ama rahat olun, çözümü var uzun ya da kısa sürer ama çözülür.

  Şimdi dinleyin bakalım. Öncelikle ya doktora gitceksiniz ki bu kolay yöntem. Ya da evde kendi kendinize çözeceksiniz bu işi, bu da zor yöntem.

  Ağız kokusunun nedenlerini yazıyorum. Dişteki çürük kokusu ki bu kolay gidecen yaptıracan. Dilin kokması. Dişteki protezlerin ve diş aralarında sıkışan
  parçaların kokması ki bunlarda kolay. Mideden gelen nefes kokusu. Boğazdaki bakteriler mikroplar falan filan.

  Şimdi neler yapmamalıyız. Yapacaklarımızdan önce yapmayacaklarımızı bilmemiz gerekir. Öncelikle yapmayacaklarımızı yapmalıyız. Dengesiz beslenmemeliyiz, bu çok önemli.
  Aslında hepsi önemli bunların ama ben yine de önemlidir diye yazıcam. Dengesizden kasıt şunu yapsanız yeter sanırım, birazdan sayacaklarım harici herşeyi yemek, ve en önemlisi
  sulu yemekler ve çorbalar. Bu çok önemli. İkinci olarak yapmamamız gereken şekerden uzak durmak. Şeker ağızdaki bakterilerin yaşaması için en uygun ortamı sağlıyor çünkü.
  Sonra soğan ve sarımsaktan uzak durmak. Bu anlık koku veren yiyecekler gibi gelebilir ama adamı sikiyor yemeyin siz. Gerçi insan o ağız kokusundan sonra soğan koksam sarımsak koksun
  ama o ağzım kokmasın diyo ama, neyse. Sigara ve alkol. Alkolü zaten bırakacaksınız başka çareniz yok. Ama sigara ağız kokusu yapmaz, sadece sigara kokar. Ama birazdan yapacaklarımızı
  sayacağım, onların üstüne sigara yakarsanız çok hoş olmaz. Neyse,, Baharatlardan kaçının, aklınıza gelen her türlü baharattan işte. Süt ve süt ürünlerini aşırı tüketmemeye dikkat edin.

  Şimdi yapılacaklar. Dikkatli olabilirsiniz. En başta yapacağınız şey ağız bakımı. Ağız bakımı şöyle olmalı. Her sabah ve akşam yatmadan dişleri bi fırçalayacaksınız.
  Orta yada sert bir fırçayla. Gece yatmadan fırçalamak çok önemli. Fırçalamadan önce ve sonra, dil fırçasıyla dilinizi temizlemeniz lazım. Çünkü eminim çok pis kokuyordur.
  Dil temizleyiciler piyasada bulmak zor oluyo genelde ama eczanelere sorun. Ben aldım 13 liraya plastik bişey, metal bi kaşık da aynı görevi görür diye düşünüyorum,
  parası olan alsın işte. Kaşığı dilinizin en gerisine koyup iyice bastırarak çekeceksiniz her yanını. Ama metal çok sert olabilir siz yinede bi plastik dil aleti alın.
  Sonra fırçalayın, ağız köpüklüyken tekrar çekin aleti işte. Sonra alkolsüz bi gargara. Listerin falan aman yaklaşmayın, colgate falan boş onlar. Yarım saat tutar en fazla ağzı kokan adamı.
  Alkolsüz gargara ben Oral B’nin 13 liralık üstünde kocaman alkolsüz yazan gargaralarından aldım. Migroslarda falan var o da. Fırçalama sıyırma işlemi bittikten sonra yapacağınız iş diş
  ipiyle iyiyce temizlik. Onu da ben anlatacak değilim. Diş ipinden sonra da gargara. Ağız bakımı bu kadar. Tabi yanakarlar diş etleri damak falan da fırçalanacak, dileyenler dili de fırçayla
  fırçalayabilir. Kullandığınız diş macununun içindekiler kısmında Zinc bilmemne diye bişey olmalı. Bu çinko. Zinc görseniz yeter, ve de macunun köpürmesini sağlayan sodyum laurel sulfat diye bişey
  olmamalı. Çok dikkat edin. Fırçaladıktan sonra ağızı kurutur sulfat siker atar. Sensodyn in tam koruma diş macunu bu özelliklere uygundur, ben aldım 13 lira bişey. Ağız bakımı bu kadar.
  Sonra bol bol su içmelisiniz. Bu çok önemlidir. İçcen abicim, unutmucan sık sık bol bol su içecen. Neden diye sorma araştırdık biz, geçti işte anlatıyoruz. Suyla bağlantılı olarak, sakız olayı.
  Sakızdan şekerden uzak duracaksın, hepsi siker ağızı. Sadece karbonatlı sakız varsa ondan alın. Falımın var karbonatlı çok da ucuz alın çiğneyin onu, ondan başka da bişey almayın ağzınıza,
  yok minttir, yok rocco pastildir, yok mentosdur yok polodur denedik lan. Alma onları koksun iki gün zaten kokuyo amq. Sonra, Ada çayı çok önemli. Ada çayını alacan aktardan kaynatıcan içicen.
  Lifli besinler alacan. Yazıyorum bunları, domates, portakal, baklagiller, muz, havuç, elma. Bunları yicen. Çorba içeceksin, çok önemli bak. Adam gibi her gün çorbanı içicen. Çay kahve içme bi
  süreliğine o da siker ağzı. Limon yicen sıkıcan bişey yapacan limonla da. C vitamini almaya özen göstercen. Maydonoz yicen, yiyemiyosan yemegine koycan salatana omletine koycan. Kefir
  çok önemli. Kefir içicen günde bi bardak. Git al marketten eker kefir. Çok önemli. Sonra, tarçın ya da tarçın kabugu alcan cayına ada çayına kahvene sütüne ne bokuna olursa koyucan. Hem daha
  hoş olur içimleri. Karanfil kaynatı içicen, adaçayı karanfil tarçın da yapabilirsin ama tek tek iç daha iyi. Karnabahar, kuru incir, kuru kayısı, yogurt, brokoli, mısır, ahududu, kereviz, kişniş,
  kakule, rezene, anason. Bu saydıklarım da benim etkili olduğunu hissetmediklerim. Ama kullanıyorum bunları da. Olmadı hazır bitki çayları falan alıcanız. Bak bu yazdıklarım çok önemli,
  sizi hayatınızı kurtaracak bunlar. Alıcaksınız, kaç para tutar şuan hesaplayamam ama ada çayı ve dengeli beslenmeyle başlayın derim.

  Doktor olayında ise, ya Kulak Burun Boğaz (KBB) ye gitcen, ya Mikrobiyoloji, ya da mideye nere bakıyosa işte oraya gitcen Dahiliye Gastrolojimiydi neydi. Önce bi dişçiye gitcen tabi koku
  bulabiliyo mu o. Bunları yapıpta geçmediyse adana da dr murat aydın’a gitcen bayolcan parayı o geçirir. Gene de geçmezse, inançlıysan falan hacı hocaya üfürttürcen, başka çare yok.
  Olum geçti lan, sizin de geçecek, eminim. Hatta geçecek, sonra koku gelmicek size, ulan gene kokuyomudur diye paranoya olcaksınız deniceksiniz ama kokmucak amq. Sonrası rahat.
  Ha bi de diyet yapıyosanız ve normal kilodaysanız artık bırakın diyeti. Sigarayı da bırakın amq.

  Bu bilgilerin hiçbiri zararlı değildir, aksine çok şeye yararı vardır. İnternetten topladığım bazı bilgileri denedim ve oldu. Ben de borç bildim ve çözümü yazdım. Arkadaşlar umutsuzluğa
  kapılmayın, sizin hepinizi kucaklamak istiyorum var ya, o kokan ağızlarınızı karşıma alıp hoh hoh konuşmak istiyorum. Saygılar.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • mehmet Diyor ki

  Eyw da ben dişimi fırçaladıkdan 20 dk sora koku gelmeye başlıyor durduk yerde ada çayı limon nerden bulacağım okulda geçiyo hayat zaten en iyisi dişçi önada üşeniyom.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • Abdurrahman Diyor ki

  en iyisi misfak Peygamber efendimiz S.a.v sabah kalkınca ve akşam yatmaya kadar günde bir kaç kere misfak kullanırmış ve ağız ve diş temizliği için misfak kullanınız demiş.

    Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

95 1,705