iphonelerde de gördüğümüz daha önceden mac bilgisayarlarda görünen ısırılmış elma logosunun bir sırrı varmı diye düşündüğünüz olmuştur. Neden ısırılmış elma da başka bişey değil. Acaba bu elmanın böyle ısırılmış olmasının bir sebebi varmı diye düşünüyorsanız kesinlikle haklısınız. Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Apple firmasının logosunun anlamı şu
Apple Logosunun Hikayesi

İkinci Dünya Savaşı ‘nda bir İngiliz bilimadamı, Alan Turing, Almanlar’ın kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını ciddi bir biçimde etkiliyor.
Enigma ‘nın çözülmesiyle beraber Alman denizaltıları zor durumda kalıyor, Alman savaş uçaklarının Londra üzerinde gerçekleştirdikleri bombardımanlar nispeten etkisizleşiyor ve tüm bunlar bir matematikçi, Alan Turing ‘in dehasıyla oluyor.

Savaş sonrası ise Alan Turing’in başına korkunç şeyler geliyor; dahi matematikçi Alan Turing bir eşcinsel ve bir gün üniversitedeki odasında bir erkek öğrenciyle yakalanıyor.

O tarihlerde İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç ve yasalar Turing’e iki yol öneriyor; birincisi uzun bir hapis cezası, ikincisi ise bir ilaç tedavisiyle hadımlaştırılmak. Her iki alternatif de Turing’e kabul edilemez geliyor ve bir elmanın içine bir gergedanı dahi hemen öldürecek miktarda bir zehir enjekte ediyor, bu elmadan bir ısırık alarak yaşamına son veriyor.

Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında üzerinden bir ısırık alınmış elma da bulunuyor.

Macintosh firmasının kurucuları da, kendileri bu konuda bir açıklama yapmamakla birlikte, bu ucundan bir ısırık alınmış elmayı, bilgisayarların babası sayılan Alan Turing’e saygılarından bilgisayar firmalarının simgesi yapıyorlar ve Alan Turing Alman ordusunun bu şifre sistemini bırakın gelişmişini, ortada ilkel bir bilgisayar dahi olmaksızın kırıyor.

Sponsorlu bağlantılar

Apple firmasının logosunu kim tasarladı?
Apple’ın tanırlılığını sağlayan ünlü gökkuşağı renkli ısırılmış elma logosu 1976 yılında ‘regis mckennaf’ tarafından tasarlanmıştır, bu tasarım 1998 yılına kadar kullanılmıştır. ‘gökkuşaklı elma’ silueti, firmanın kurucularının tasarladığı amblemin aksine daha çok soyutsal anlam barındırmaktadır ve bir logonun oluşturabileceği tüm fonksiyonları içermektedir.

elmadaki ısırık büyük ihtimalle ‘ısaac newton’un elma sayesinde bulduğu yerçekimi için elmaya attığı teşekkür ısırığıdır.

elmadaki ısırığın bir başka ifadeside ingilizcedeki ısırık anlamına gelen “to bite” kelimesinin okunuşuyla, temel bilgisayar ölçüm değeri olan “byte” kelimesinin okunuşunun aynı olmasıdır. bu ironik bir yan anlam taşımaktadır.

ısırık konusunda en çarpıcı iddia da matematikçi ve bilgisayar bilimcisi olan “alan turing”in eşcinsellik suçlamasından aldığı ceza süreci içerisinde ısırdığı zehirli bir elmanedeniyle ölmesidir, bunun intihar olup olmadığı tartışımaktadır fakat amblemdeki ‘gökkuşağı renkleri’nin aynı zamanda eşcinsellik renkleri oluşu ve bu bilim adamının ısırılmış elmadan ölmesi bu savı göstermektedir.

Üzerine güneş batmayan imparatorluğa bağlı bir ailenin çocuğu olarak Hindistan’da doğan Turing, teknolojik yeniliklerinden ziyade savaşta oynadığı rol ile dünyanın kaderini değiştirdi.