Hergün sıfırdan windows kursanızda bilgisayarınız hep yavaşlamış gibi olur. Hiç bir zaman ilk günkü gibi hızlı değil dersiniz. Peki bilgisayarınızın yavaşlamasının sebebi dosya birikintileri olabilirmi acaba. Tabiki olabilir harddisk üzerinde dağınık olarak duran dosyaları disk birleştirme yani Defrag yapmanız bilgisayarınızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Peki Defrag yani Disk Birleştirme nasıl yapılır. Yardımcı program varmıdır işte bunların cevabı

Bilgisayarınızı uzun süre kullandığıızda yavaşlar.Bunun sebeblerinden biriside hardiskinizdeki bilgilerin silinip başka yerlere başka bilgiler yüklenmesidir.Bunu şöyle düşünün.Bir alanda birçok kare var.Bu alan hardiskiniz.Bir sürü kare var ve bunların içinde sizin bilgileriniz.Siz bunları silip yüklediğinizde farklı yerlerde dağınık olarak o karelerde bilgiler birikir.Ve bir adamın burda bilgi aradığını düşünün.Karmaşıklık içinde bilgiyi bulmak için çok dolanacaktır.Ve iş gecikecektir.İşte bilgisayarda da böyle bir olay yaşanmaktadır.Bu yüzden bilgisayarımızda belli aralıklarla defrag yaparız ve bilgileri düzene sokarız.Bu sayede işlemler daha hızlı gerçekleşir.

Xp’de defrag yapmak için: ” Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Sistem Araçları -> Disk Birleştiricisi” Eğer C ve D ayrı ise ikisiide ayrı ayrı yapmanız gerekecektir.Disk birleştiriciyi kullanmak zor değil Sadece hangi yerel diske uygulayacağınızı seçin ve “Birleştir” e basın.Btene kadar bekleyin.

Sponsorlu bağlantılar

Bu işe programlarla da yapabilirsiniz.Bana kalırsa programla yapın.Daha iyi olduğunu söylüyorlar.Program hakkında aşağıdan bilgi alabilirsiniz.Program ücretsizdir.Programı indirmek için başlığa tıklayabilirsiniz.

Auslogics Disk Defrag

Bu yazılımla sabit diskinizi hızlıca birleştirebilir ve ayrıntılı raporlar alabilirsiniz. Boyutunun küçük olması ve ücretsiz sunulması da önemli özellikleri arasındadır. Yazılım Windows’un klasik disk birleştirme aracına güzel bir alternatif olarak düşünülebilir.

Auslogics Disk Defrag Son Sürüm indirmek için buraya tıklayınız.