Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » Eğitim

DGS 2011 İntibak Sınıfında Atılma Kalktı, DGS 2011 Değişiklikleri

3 Ağustos 2011 38 Yorum

DGS kazanan öğrencilere öüjde artık intibak korkusu kalmadı.
2011 de intibak sorunu resmen çözüldüi İşte DGS İntibak 2011 değişiklik maddesi.

DGS 2011- 2011 Dönemi ile birlikte yenilikler gelmeye başladı. Dgs’de İntibak dönemi kalktı, Puan Kesintisi Yürürlüğe girdi. Yayınlanan resmi gazete ilanına göre intibak resmen kaldırılmıştır, puan kesintisi yönetmeliğe eklenmiştir.

Eski yönetmeliğin 9. maddesi:
MADDE 9 – (Değişik: RG-25/08/2010-27683)

Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programı uygulanır. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıfından eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarıyıldır. Ancak öğrencilerin aldıkları derslerin özellikleri, yıllık ders programları, öğretim elemanları ve hazırlık programındaki durumları dikkate alınarak Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarıyıl daha uzatılabilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır. Programda aldığı toplam ders kredilerinin en az % 80’inden başarılı olan öğrenciler, başarısız oldukları dersleri ilerleyen dönemlerde almak kaydıyla, üçüncü sınıfa kaydedilirler. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında almakla zorunlu olduğu ders kredileri toplamının % 20’sinden daha fazlasından başarısız olan öğrencinin üniversite ile ilişiği kesilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulayan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmez. Yabancı dille öğretim yapılan programlarda öğrencilerin Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Gerek yabancı dil hazırlık eğitimi ve gerekse Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenciler tüm öğrencilik haklarından aynen yararlanırlar. Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısız olarak ilişiği kesilen öğrenciler, Türkçe eğitim yapan aynı adlı yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebilir.

http://www.yok.gov.tr/content/view/545/lang,tr_TR/ (muhtemelen bugün öğlen saatlerinde değişir.

Sponsorlu bağlantılar

Yeni yönetmeliğin 9. maddesi:
“Lisans öğrenimi

MADDE 9 – Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir. Yabancı dille öğretim yapılan programlarda ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin lisans programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık sınıfında ve lisans eğitim-öğretimi sırasında öğrenciler üniversitenin eğitim-öğretim yönetmeliğine tabi olurlar. Öğretim dili en az % 30 yabancı dil veya tamamen yabancı dil olan programların yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler, 4/12/2008 tarihli ve 27074 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Türkçe eğitim yapan yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebilir. Dikey geçiş yapan öğrenciler 2547 sayılı Kanunun 44 üncü maddesindeki hükümlere göre öğrenimlerine devam ederler.”

http://www.resmigazete.gov.tr/default.aspx#

adresine girin, bugüne tıklayın, yönetmeliklerin 5. maddesi olan “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ‘ e tıklayıp yeni yönetmelik maddesini kendinizde okuyabilirsiniz.

Yeni madde de bahsi geçen 2547 sayılı Kanunun 44 üncü maddesi:
Madde 44-Yükseköğretim kurumlarında, ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilere bu öğrenimlerini tamamlamak için tanınan azami süreler, iki yıllık ön lisans için dört, yıllık lisans için yedi yıldır-Öğrenciler normal eğitim-öğretim süresi beş yıl olan programları sekiz yılda, altı yıl olan programları ise dokuz yılda tamamlamak zorundadırlar-Bir eğitim-öğretim programında başarısız en çok üç ders kaldığı takdirde bu süreler aşılabilir-Açık öğretim öğrencileri, öğrencilik haklarından yararlanmamak kaydı ile bu sürelerle kısıtlı değildirler.
Üniversite senatoları, ön lisans ve lisans düzeyi öğretimlerde sürdürülecek esasları, devam, ara sınav sayısı ve bunların başarı notuna katkısı, uygulama, sınav ve bütünleme gibi şartları yönetmeliklerle belirlerler.
Lisans öğrenimi tamamlamayanların veya tamamlayamayanların ön lisans diploması almalır veya meslek yüksekokullarına intibak ettirilmeleri Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanacak yönetmelik esaslarına göre düzenlenir.

 DGS 2011 İntibak Sınıfında Atılma Kalktı, DGS 2011 Değişiklikleri


 

 • Bu Yazı Hakkında
 • Etiketler
 • Benzer Konular
Bu yazı 3 Ağustos Çarşamba 2011 saat 07:23 tarihinde Eğitim kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

38 Yorumlar »

 • elif Diyor ki

  merhaba ben muhasebe ve vergi uyg okuyorum bu sene ıkıncı sınıfa gectım dgs ye hazırlanmayı düşünüyordum bu yeni degişiklikle ben ıkı sene nın ustune dort yıl daha mı okuyacagım yanı kazanırsam ?

 • uğur Diyor ki

  evet 4 yıl daha okuyacaksın eğer gittiğinde okulda hazırlıkda varsa 5 yıl okuyacaksın ellif

 • betül Diyor ki

  biz bilmiyoruz ki sana bunun cevabını verelim

 • elif Diyor ki

  çok saçma degıl mı işimizi zorlastırmaktan baska ne işe yarıyor bu resmen haksızlık

 • tuba Diyor ki

  ben bu yıl intibak okudum bu dönem 3.sınıftan okuycam ama kaldırıldığına göre bizim gibi okuyanlarada bi değişiklik söz konusu olmayacakmı çünkü bu yıl kazanan 3.sınıftan başlayacak büyük bir haksızlık ben bir yılımı kaybettim

 • ömer Diyor ki

  olur mu 4 sene daha okuma ya soruyorum o zaman biz ön lisansı neden okuyoruz.Eskiden dgs yi kazandığında intibah+2 yıl toplamda 3 yıl okuyordun.Ama tabiki degişiklik tam olarak yürürlüge girdi mi bilmiyorum intibahı kaldırmışlar yani dgs yi kazanırsak direk 3. sınıftan başlıcaz.
  Ama benim anlamadığım şey şu intibahta almadığımız dersleri alıyorduk görmedigimiz dersleri yani yeni yönetmeliğe göre acaba bu ek dersleri nasıl vericekler bize…

 • suzan Diyor ki

  katılıyorum sana elif. kesinlikle saçma bi durum en azından 2 yıl aldığımız derslerden muaf olsak daha mantıklı değil mi.ösym nin bu işine aklım ermedi gitti ben de bu yıl girdim sınava tercih vermek konusunda çok kararsızım:(

 • admin Diyor ki

  3. sınıfta daha fazla ders alınacak zaten olması gereken buydu 1 sene boşa gitmez artık

 • nurdan Diyor ki

  arkadaslar merhaba…. ben de sizler gibi dgs sınavına hazırlandım kazandım ve bu yıl kısmetse mezun olucam… öncelikle sunu söylemeliyim ki intibak olayının kalkması sizin için artı bir durum. çünkü intibak okurken kesınlıkle derstten kalamazsınız, bir sınıfınız yoktur. hatta ögrenci muamelesi bile göremezsiniz. iyi bir puan yapsanız size diğr ögrecilere verilen belgeleri koklatmazlar.. ve bu durumlar daha da cogaltılabilir…. kısacası intibak okumak ölüm… bu arada gene erasmus ve iki bölüm okuma şansınız (ÇAP) intibak okudugunuz takdirde gerçekleşmesi imkansız.. Ancak şimdi intibak kalmıs.. süper bir durum. Zaten siz okula basladıgınızda size muaf yani okumamanız gereken ders listesi verecekler ve siz tüm dersleri almayacaksınız. dolayısıyla okul muhakkak size üstten ders alarak okulu erken yani bir yıl önce bitirme sansı verecektir. Hazırlıga gelince… Ben bu zamana kadar hazırlık okuyarak ingilizcesi süper bir üniversite ögrencisi görmedim. sınava bir ay kala oturun ing calısın, sınava hazırlanaraj girin… Ben geçtim ki sizde biraz gayret gösterirseniz eğer geçersiniz… Şimdiden başarılar….

 • elif Diyor ki

  admin bi sene boşa gıtmez dıyorsunda anlatmak ıstedıklerı on lısansı tamamlayanların artı olarak dgs yı kaznınca dort yıl daha okumaları gerektıgını anlatıyorlar

 • admin Diyor ki

  biraz karışık anlatmışlar. ama uygulamayla bu sene daha net olacak

 • eliftuba Diyor ki

  dgs yönetmeliğindeki değişiklik intibak sınıfının kaktığımı yoksa atılmanın mı kalktığı ve 2010 da dgs yi kazananın durumu ne olacak

 • admin Diyor ki

  bunu uygulamada tam olarak anlayacağız çünkü madde biraz karışık

 • elif tuba Diyor ki

  benim durum farklı ben intibak okudum ve bir dersten kaldım eski yönetmelikte 3 sınıfa devam edip alltan alabiliyordum ama şimdi dönem mi uzatcam onu merak ediyorum.bilgisi olan yardımcı olsun

 • semra Diyor ki

  ben bu yeni yönetmelikten hiç bişey anlamadım, intibak kalktı ise bu yıl kazananlar 2 yıl mı okuyup bitirecekler yani. Bu büyük bi haksızlık, benim intibak bitti, bu yıl 3 e geçtim, boşu boşuna mı okudum o 1 yılı yani…

 • celal Diyor ki

  arkadaşlar ben hazırlık sınıfından muhasebe ve iktisattan kalarak 3.sınıfa geçmiştim..fakat bu sene yine muhasebe ve iktisattan kaldım..3.sınıf tanda iki dersten kaldım.eğer hazırlık kalktıysa,ben muhasebe ve iktisattan muaf tutulup 4.sınıfa geçebilir miyim? bilgisi olan varsa yardımcı olun lütfen..

 • yazgülü Diyor ki

  bu sene yeni kazandım. iktisat bölümünü okuyorum. myo da gördüğüm dersleri dilekçe vererek muaf oldum şimdi 3. sınıftayım.BAŞARILAR DİLERİM.

 • RUKİYE Diyor ki

  merhaba arkadaşlar ben bu sene gireciğim dgs ye. eger kazanırsam 3. sınıftan mı başlayacağm yoksa 1. sınıftan mı??

 • burak Diyor ki

  arkadaşlar isin kısacası şu intibak kalktı atılma kalktı sadece myodan kabul edilen derslerinizden muaf olup össden gelen öğrenciler gibi 1. Sınıftan başlayıp 4 yıl hazırlık varsa 5 yıl okuyacaksınız atılma ve intibak kalktı ama öğrenim süresi 1 ile 2 yıl uzadı üniversite kabul ederse üstten ders alıp bu süreyi kısaltabilirsiniz

 • ferhat Diyor ki

  1 ci sınıftan sanırım :D

 • iflah Diyor ki

  selam,
  ben daha önce dgs ile bir bölüm bitirdim fakat ikinci kez sınava girip yeni bir bölüm okumama izin yoktu,, şimdi bu yeni değişiklikler buna izin veriyor mudur… diyeceksiniz ki oku anla :) ama karışık geldi ve farklı ya da ek bir şeyler var mıdır diye merak ettim…

 • sinem Diyor ki

  slm , ya ben şimdi aof sosyal hizmetler 1. sınıfım.ben seneye 2.sınıfı okurken aynı anda dgs ye hazırlanamaz mıyım? hadi girdim oldu diyelim, peki 3. sınıftan başlamıyomuyum?

 • betül Diyor ki

  Mrb arkadaşlar bnde bu sene dgs sınavına gircem ama değişen sistemden de bir sey anlamadım.Yani ben ibf düşünüyorum muhasebe çıkışlı olcagım için 1.sıftan mı yoksa 3.sınıftan mı başlıycam ???

 • aykut Diyor ki

  Mrb arkadaşlar ben fizyoterapiden fizik tedavi ve rehabilitasyona geçiş yapacam acaba ne kadar zor?????

 • sermet1 Diyor ki

  Mrb arkadaşlar ben bilgisayar teknolojisi ve programlama mezunuyum ve bu yıl aöf iktisat lisans diplomamı aldım. (polislik ve askerlik için) hala aklımda bilgisayar ögretmenliği hayali var ve bu işin peşini bırakmayacagım. :) Ben şunu merak ediyorum. 2013 DGS’ye başvurabilir miyim. Kazanırsam muaf derslerle beraber 4 yılda olsa okumaya rağzıyım.

  Herkese bu hayat sınavında başarılar dilerim.

  Saygılar…

 • admin Diyor ki

  tabiki başvurabilirsiniz sınıfta kalmamak şartıyla 29 yaşına kadar okuma hakkınız var 2013 dgs başvuruları okubil.com tarafından zamanı gelince duyrulacaktır tabiki resmi kaynak olarak osym sitesini takip etmeniz yararınıza olacaktır.

 • sermet1 Diyor ki

  Çok teşekkür ederim adim bey. O zaman ben askerlik dönüşü hemen başvurumu yapayım. Bu şekilde kazanırsam rahat rahat okurum. Birde paralı bölümlerin oldugunu duydum. Cüzi bir puanla paralı bölümler varmış bu doğru mu peki.

 • admin Diyor ki

  evet ahmet yesevi üniversitesi ve karabük üniversitesi gibi uzak eğitimler açıldı. özellikle ahmet yesevide devam zorunluluğu yoktur diye biliyorum. uzak eğitim bölümlerini deneyebilirsiniz. sınavlara askerde izin alabilirseniz askerdede bu okulları okuyabilirsiniz

 • sermet1 Diyor ki

  Teşekkür ederim admin bey. Örgün ve paralı (2. ögretim) üniversitelerden hangisini tavsiye edersiniz. Askerlik dönüşü hem çalışıp hem akşam okumayı düşünüyorum. Benim dönemimden (2008) bu yana dgs’de çok değişiklik oldugu için kafam çok karışık o bakımdan bu kadar soruyorum. Lütfen degerli vaktinizi aldığım için hakkınızı helal edin.

  Saygılar..

 • admin Diyor ki

  ilk önce tabiki şehrinizdeki üniversite önemli olacaktır. bunun yanında başka şehire gitme durumu varsa zaten başka şehir + para demek olacağı için uzak eğitim daha iyi ve ucuza gelir. sadece sınavlara girersiniz ahmetyesevi bu konuda uzman bir üniversite denkliğide geldi orayı düşünebilirsiniz. bende 2 yıllık bilgisayar mezunu olduğum için bu konuları zamanında çok araştırdım. soru sormanızda sakınca yoktur yardımcı olabildiysek ne mutlu.

 • derya Diyor ki

  arkadaslar ben radyo ve tevizyon bölümündeyim henüz birinci sınıfım ama bu geçiş aklıma takıldı her yerde başka bişey yazıyo bu ne saçma bi sistem ben 2 seneyi bos yeremi okuyorum şimdi.(

 • sermet1 Diyor ki

  Çok teşekkürler admin bey. Galiba benim içinde Ahmet Yesevi en iyisi olacak.

  derya arkadaşım hangi bölüm bitirirsen bitir DGS yi kazandığın zaman ünv. degerlendirmesine göre dördüğün derslerden muaf tutularak ortalama 3-4 yıl gibi bir süre kazandığın bölümü okuyacaksın. Yani tek avantajın var o da gördüğün derslerden muafiyet. Eğer ki yaşın genç ve okumayı seviyorsan bence tekrar ÖSS’ye hazırlan güzel bir bölüm kazan. Soonuçta öyle de 4 yıl böylede 4 yıl okuyacaksın. :))

 • bulent Diyor ki

  Sayin admin ben iki yillik m.y.o insaat bolumu mezunuyum d.g.s sinavi ile insaat muhendisligine gecersem kacinci siniftan basliyorum.Bilgilendirirseniz cok sevinirim

 • admin Diyor ki

  bu konu hakkında geniş bilgiyi osym de alabilirsiniz resmi bilgi olmamak la beraber bazı üniversiteler fark deslerini aldığınızda 3. sınıftan başlatabiliyor yada çok ders alarak 2,5 yılda okul bitirebiliyorsunuz.

 • dlra Diyor ki

  Arkadslar bn 2 yl hzrlk okycgm uztma yaprsam okulmdn atiliyr mym kimi evet diyr kmi klkti dyr yardmci olrmsnz

 • elif Diyor ki

  merhabalar ben dikey geçiş ile okul öncesi öğretmenliğine yerleştim ancak hala intibalarımız açıklanmadı. Size şunu soracaktım benim katüye yerleşen arkadasım 1 ve 3. sınıfın dersini bu sene alıp seneye 2 ve 4. sınıfın dersini alarak bitirecek benimde okulum giresun üniversitesi ben 1 ve 2. sınftan dersleri alsam ancak 1. sınıftan bi dersi bıraksam ve onun yerine 3. sınıftan bir der alabilir miyim cevabınınz için şimdiden teşekkürler

 • admin Diyor ki

  konuyla ilgili üniversitelerin işleyişleri farklı olabilir. bunu öğrenci işlerinize danışarak en net cevabı öğrenebilirsiniz.

 • ebru Diyor ki

  mrb arkadaşlar şuan yaşlı bakımı bölümünü okuyorum. dgs yle fizik tedaviye geçiş yapmak istiyorum. fizik tedaviye geçtiğimde kaçıncı seneden devam edicem bilgilendirirseniz çok sevinicem.

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

120 0,922