Temizlik dinimizin emrettiği önemli hususlardandır. Her ibadete temizlikle başlarız. Namaz kılmaya, haccetmeye, abdest alarak başlıyoruz. Diğer ibadetlerde de abdestli olmak, abdestli bulunmak övülmüş, Hz. Peygamber kendi hayatında uygulamıştır. Dinimizde Temizliğin Önemi

Dinimizde Temizliğin Önemi

Temizlik dinimizin emrettiği önemli hususlardandır. Her ibadete temizlikle başlarız. Namaz kılmaya, haccetmeye, abdest alarak başlıyoruz. Diğer ibadetlerde de abdestli olmak, abdestli bulunmak övülmüş, Hz. Peygamber kendi hayatında uygulamıştır.

Temizlik için öngörülen sular bile kayıt altına alınmış, hangi su temiz hangi su pis belirlenmiştir.

Sponsorlu bağlantılar

Temizlik aslında içimizden gelen, kendiliğinden gelişen bir davranıştır. Bir yeri pis gördüğümüzde temizlemek için, ya da bir pisliği ortadan kaldırmak için kimsenin emretmesini beklemeyiz. Bu insaniyetimizin gereğidir çünkü. Temizlemek, temizlenmek aynı zamanda Cenab-ı Hakk’ın Kuddüs isminin gereğidir. Çünkü Kuddüs temizleyen, pak kılan anlamlarına gelir. Biz de gerek beden temizliğimizde, gerekse ev vs temizliğnde bu ismin cilvesine uyuyorum dersek hem temizlik yapmış hem de sevap kazanmış oluruz. Allah Kuddüs ismiyle bu büyük kainatı temizliyor, ben de evimi temizliyorum dersek tefekkür ibadetini yerine getirmiş oluruz.

Dinimizin temizliğe bakışı da geniştir. Gusül abdesti, abdest gibi ibadetler suyla yapılan ibadetlerdir. Fakat bir tevbe ibadeti, günahlardan manevi olarak temizlenmeyi, arınmayı öngören bir ibadettir ve o da bir çeşit temizliktir. Bunun gibi zekat da malımızı temizleyen bir ibadettir. Aslında geniş bir çerçeveyle baktığımızda temizlik dinimizin her emrine yansımış, adeta içine sinmiştir.

Temiz olmayı, temiz kalmayı Rabbim cümlemize nasip etsin. Kendimizi, yuvamızı, çevremizi temiz tutalım inşallah.

dinimizde_temziligin_onemi