Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » İslami - Dini Konular

Hangi Hayvanlar Kurbanlık Olur? Kurbanlık Hayvanın Özellikleri Nelerdir?

20 Eylül 2011 3 Yorum
Sponsorlu bağlantılar

Kurban Bayramında kurban edilecek hayvanların birtakım özellikleri olması şarttır. Her hayvan kurbanlık olarak kesilemez.Hangi hayvanlar kurban edilebilir? Kurban edilecek hayvanların özellikleri nelerdir?

KURBANLIK OLACAK HAYVANLAR HANGİLERİDİR? KURBAN EDİLECEK HAYVANLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Kurban olabilmesi için, kurbanlık hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da, deve 5; sığır ve manda 2; koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir. Kurbanlık hayvan bu yaşını doldurduğu halde dişini değiştirmemişse, yine de kurban edilebilir. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, düzgün, azaları tamam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, biraz hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez.

KURBANLIK HAYVANLARIN HANGİLERİ ORTAK OLARAK KESİLEBİLİR?

Koyun veya keçi bir kişi tarafından; sığır, manda ve deve ise, yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. Ortak olarak kurban edilebilen hayvanlar,tek veya çift sayıda ortak tarafından kurban edilebilir.

Hissedarlardan her birinin kurbanlarını aynı maksat için kesmiş olmaları gerekmez. Bir kısmı vacip veya nafile udhiyye için, diğer bir kısmı ise adak kurbanı olarak niyet edebilirler. Ancak hepsinin kurbanlarını ibadet niyetiyle kesmeleri gerekir. Böyle birkaç hisse olarak kesilen kurban etinin, ortaklar arasında tartı ile ve eşit olarak paylaşılması gerekir.

kurbanlik ozellikleri Hangi Hayvanlar Kurbanlık Olur? Kurbanlık Hayvanın Özellikleri Nelerdir?


3 Yorumlar »

 • hakan yıldız Diyor ki

  Allaha kurban edilecek hayvanın tüm uzuvları tam ve eksiksiz olmalıdır.hiçbir eksiği bulunmamalıdır.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • serdar Diyor ki

  kurban insanların hz.İbrahim zamanında hz.İbrahimin oğlunu kurban edeceği ve Allah tarafın dan bunun üzerine gökten kurban indirmesiyle başlamıştr.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • FURKAN Diyor ki

  KURBANI HERKES KENDİLERİ İÇİN KESMEMELİDİR KURBANLARI FAKİRLERE DAĞITMAK GEREKİR

    Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

95 1,621