Yeryüzünde değişik tabiat olayları meydana geliyor. Bu olayların en bilindikleri güneş ve ay tutulmalarıdır. Efendimiz böyle zamanlarda kılınması gereken bir namazdan bahsetmiştir. Husuf Namazı Ne Zaman Ve Kaç Rekat Kılınır?

Husuf Namazı Ne Zaman Ve Kaç Rekat Kılınır?

Yeryüzünde değişik tabiat olayları meydana geliyor. Bu olayların en bilindikleri güneş ve ay tutulmalarıdır. Efendimiz böyle zamanlarda kılınması gereken bir namazdan bahsetmiştir.
Ay veya güneş tutulmasını gördüğünüz zaman, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin” (Buhari, Küsuf, 1, 15; Müslim, Küsuf, 5). Hz. Peygamber (s.a.s.) de güneş tutulduğunda mescide giderek namaz kılmiştir (Müslim, Küsuf, 3-5).

Sponsorlu bağlantılar

“Hem Güneş’in ve Ay’ın tutulmaları, küsuf ve husuf namazları denilen iki ibadet-i mahsusanın vakitleridir.
Yani gece ve gündüzün nurani âyetlerinin nikablanmasıyla bir azamet-i İlahiyeyi ilâna medar olduğundan, Cenab-ı Hak ibadını o vakitte bir nevi ibadete davet eder.
Yoksa o namaz, (açılması ve ne kadar devam etmesi, müneccim hesabıyla muayyen olan) Ay ve Güneş’in husuf ve küsuflarının inkişafları için değildir.” (Bediüzzaman,
Sözler – 317)

Güneş tutulduğu zaman iki rekât namaz kılmak sünnettir. Bu namazda ezan ve kamet okunmaz. Cemaatle kılınır. Cemaatle kılınmadığı durumlarda ise, herkes tek başına kılabilir. Cemaatle kılındığında, imam Fatiha ve sûreyi gizlice okur.

husuf_namazi