Bir iş başvurusunda olmazsa olmazdır sabıka kaydı. Adli sicil kaydı olarakta geçen bu işlemde adliyelerde her gün binlerce kişi sabıka kaydı için 5 tl gibi ücretler ödüyordu. Devlet bu ayıbın farkına varmış olacakki artık bu para alınmayacak. Zaten verilen 1 A4 kağıdıydı yani bu online olarakta sorgulanabilirdi ve sonunda devlet bu sisteme geçti artık sabıka kaydı adliyelerden alınmayacak ve para ödenmeyecek

Halk arasında ‘sabıka kaydı’ olarak bilinen ‘Adli Sicil’ bilgilerine, adliyeye gitmeden ücretsiz ulaşılabilecek.

2012 Sabıka Kaydı Nasıl Alınır, Adli sicil kaydı almak için yeni düzenleme
E-devlet üzerinden ulaşılması beklenen vatandaşlar güvenlik bilgilerini kullanarak adliyeye gitmedenve herhangi bir ücret ödemeden, ‘adli sicil kaydını’ görebilecek. Bu bilgileri, ayrıca ilgili kurumlara verebilecek.

Adli sicil sisteminde radikal değişiklik öngören düzenleme, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ve arkadaşları tarafından önceki gün TBMM Başkanlığı’na sunulan “torba yasa teklifinde” yer aldı.

Teklifin, 20. Maddesinde, 25 Mayıs 2005 tarih ve 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu’nun 13. Maddesi değiştirildi. Yapılan değişiklik ile birlikte, kamu kurumlarına ve gerçek kişilere adli sicil bilgilerini sorgulama hakkı verildi. Bu hak ile birlikte, bir anlamda adli sicil bilgileri halka açılmış oldu.

Sponsorlu bağlantılar

KURUM KENDİSİ BAKABİLECEK

Mevcut sistemde ise, adli sicil bilgilerini sorgulama yetkisi, mahkemelerde, hakim, mahkeme, Cumhuriyet Başsavcılığı ile Askeri Savcılıkta bulunuyor. Diğer kurumlar ise Adalet Bakanlığı’nın onayı ile sistemden sorgulama yapabiliyor. Vatandaşlar ise, adli sicil bilgileri için adliyeye giderek, belirli ücret karşılığında haklarındaki bilgileri alabiliyorlar. Yapılan düzenlemenin aynen Meclis tarafından da kabul edilmesi halinde, adli sicil bilgilerine kurumlar da ulaşabilecek.

ÜCRET ÖDEMEYE SON

Teklifte, adli sicil bilgilerinin gerçek kişilere de açılması da hüküm altına alındı. Buna göre, gerçek kişiler, kendileri hakkındaki adli sicil bilgilerini, güvenlik doğrulama araçlarını kullanarak sorgulayabilecek. Ve bilgileri, ilgili kurumlara sunabilecekler. Ayrıca, teklifte yapılan düzenleme ile adli sicil bilgilerin sorgulanmasından ücret alınmasına ilişkin hüküm tamamen kaldırıldı. Böylece, adli sicil bilgilerini öğrenmek bedelsiz hale getirildi. Halen mevcut yasada, adli sicil sorgulamaları için 5 lira ücret tahsil ediliyor.