Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » Ekonomi

İntibak Yasası Nedir, Ne Zaman Çıkacak? İntibak Yasası Kimleri Kapsıyor?

17 Ocak 2012 3 Yorum

Şu sıralar hükümetin çalışmalarından birtanesi de intibak yasası. Bakanlar Kurulu toplantısında intibak yasası imzaya açıldıve Bülent Arınç 1 milyon 913 bin kişinin istifade edeceği düzenlemeyi açıkladı.İntibak yasası nedir? İntibak yasası kimleri ilgilendiriyor?

İNTİBAK YASASI NEDİR?

Aynı süre çalışmış ve aynı miktarda prim yatırmış olmalarına rağmen daha önce emekli olduklarından dolayı daha düşük maaş almak zorunda bırakılan emeklilerin durumunu düzeltecek olan çalışmadır.

Sponsorlu bağlantılar

Hükumet programında yer almakta olan ve emekliler arasında yıllar zarfında oluşan maaş farkını diğer bir ifadeyle uçurumunu gidermeyi amaçlayan yasa konusunda çalışmalar devam etmekte. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla yoğun biçimde çalışan Maliye ve Çalışma Bakanlığı bürokratları haksızlıkları giderebilecek ve kamuya da mali anlamda çok fazla bir yük getirmeyecek senaryo üzerinde çalışıyorlar. Hazırlanan senaryolara göre son haline sokulacak olan çalışma, Başbakanın uygun görmesi ve onay vermesi halinde ivedilikle meclise sunulacak.

İNTİBAK YASASI KİMLERİ KAPSIYOR?

İntibak yasasında kimler var,kimler faydalanacak; bu yasanın kapsamında yıllardan beri mağdur durumda olan ve maaş adaletsizliğine uğrayan emekliler var. 1980 yılı sonrası emeklilik işlemlerinin dikkate alındığı ve o zamanki maaşların referans alındığı çalışmada son 30 yıldaki emekli maaşları ve bu maaşlar arasında yıllar içinde oluşan farklar inceleniyor. Çalışmadan kaç kişinin yararlanacağı tam olarak net olmasa da bu sayının 9 milyona kadar varabileceği söyleniyor, bu da emeklilerin büyük bir kısmının bu yasa kapsamında olabileceği anlamına geliyor.

intibak yasasi nedir İntibak Yasası Nedir, Ne Zaman Çıkacak? İntibak Yasası Kimleri Kapsıyor?


3 Yorumlar »

 • saim Diyor ki

  esinden emekli maasi alan intibak yasasindan faydalanabiliyormu

    Alıntı Yap  Cevapla

 • osman sagır Diyor ki

  13 ocak 2000 yılı emeklisi olup 5500 pirim günü üzerinden emekliye ayrıldım intibak yasasından kaç tl yararlanabiliyorum ?

    Alıntı Yap  Cevapla

 • gönül kırıcı Diyor ki

  annem babamdan dul aylığı alıyor babam 80 lerde emekli olmuştu. neden intibaktan yararlanamadı.

    Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

93 1,383