İnsanlar Hz Peygamber hayattayken anlayamadıkları, anlamakta zorlandıkları herşeyi Peygamberimize soruyor, O’ndan öğreniyorlardı. Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde “Size iki emanet bırakıyorum. Biri Kitabullah, diğeri de benim sünnetimdir.” diyerek arkasında birisini bırakmak yerine Allah’ın kitabını ve sünnetlerini bıraktığını söylemişti. İslamın Temel Kaynakları Nelerdir?

İslamın Temel Kaynakları Nelerdir?

İnsanlar Hz Peygamber hayattayken anlayamadıkları, anlamakta zorlandıkları herşeyi Peygamberimize soruyor, O’ndan öğreniyorlardı. Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde “Size iki emanet bırakıyorum. Biri Kitabullah, diğeri de benim sünnetimdir.” diyerek arkasında birisini bırakmak yerine Allah’ın kitabını ve sünnetlerini bıraktığını söylemişti.

Sponsorlu bağlantılar

Demek ki ne zaman başımız derde girse, anlamakta zorluk çekeceğimiz birşeyle karşılaşsak Allah’ın kitabına ve Peygamberimizin sünnetine uyarsak sıkıntımız gider, yolumuz aydınlanır, manevi mertebemiz artar.

Peygamberimiz Muaz bin Cebel’i Yemen’e vali olarak gönderirken ona sorar:
“Ey Muaz! Oraya gittiğinde neyle hükmedeceksin?”
-Allah’ın kitabıyla hükmedeceğim ya Resulallah.
-Ya onda bulamazsan neyle hükmedeceksin?
-Resulullah’ın sünnetiyle hükmedeceğim.
-Ya onda da bulamazsan?
-O zaman kendi içtihadımla hükmederim.
Peygamberimiz bu cevabı çok beğenmiş ve Muaz bin Cebel’i Yemen’e göndermişti. İslam’ın temel kaynakları Kuran ve Sünnetten başka İcma ve Kıyastır.
İcma ümmetin alimlerinin, ilmi yüksek kişilerinin bir araya gelip bir konu hakkaında karar vermesidir. Kıyas ise benzer bir konuda verilmiş bir karara binaen karar vermektir. Hükmünü ona göre vermektir.
İslamiyette sıkıntıya girecek, sıkıntı sebebi hiçbir şey yoktur. Kıyamete kadar sürecek olan bir dindir. Eğer öyle olmasaydı bu din son din olmazdı.

Son olarak İslam’ın temel kaynaklarını hatırlayacak olursak:
-Kuran -Sünnet -İcma -Kıyas
Rabbim bizi doğru yoldan ayırmasın, hayatımızı bu istikamette geçirmeyi nasip etsin.

islamin_temel_kaynaklari_nelerdir