Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » Haber

Kart Aidatları Bankalardan Nasıl Geri Alınır, Bankalardan Kesinti Paraları Almak

29 Şubat 2012 5 Yorum

Basında çıkan bankadan 500 tlnizi alın haberi herkeste bir merak uyandırdı. Peki kimin bankada 500 tl si var. Aslında bu kredi kartı olanlar aylık kesintisini geri alınmasıyla ilgili. 10 yıl * 50 tl sonucu çıkan bir 10*50=500 tl yapıyor.

Kredi Kartları Kesintisi Bankalardan nasıl geri alınır
Banka Kartları Kesintileri nasıl geri alınır

Kredi kartları konusunda Yargıtay’ın aldığı son karar, tüketiciler için en az 500 liralık bir alacağı da beraberinde getirebilir.

Yargıtay’ın son kararı ile artık tüketiciler kart aidatlarını 10 yıl geriye dönük olarak geri alabilecek. Üstelik burada faiz işletilmesi de söz konusu olabilecek. Kabaca bir hesaplama ile tek kredi kartı olan bir kişinin ortalama 50 lira yıllık kart aidatı ödediği düşünülürse, bankadan alacağı tutar 500 lirayı bulabilecek.

Vatandaşların birden çok kredi kartı olabileceği ve bir hanedeki kart sayısının 3-4 adedi bulabileceği dikkate alınırsa da, bir ailenin bankada biriken aidat parasının ortalama 2 bin TL’yi bulabilmesi söz konusu oluyor.

Sponsorlu bağlantılar

FAİZİYLE GERİ ALIN

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın kararının emsal niteliğinde olduğunu belirterek, haklarını aramak isteyen tüm vatandaşlara yardım edileceğini ifade etti. Bankalardan kart aidatlarını geri alabilmek için öncelikle bankaya yazılı olarak müracaat etmek gerekiyor. Bankanın ödemeye yanaşmadığı durumlarda ise Yargıtay’ın kararı emsal gösterilerek il ve ilçelerdeki hakem heyetlerine dava açmak mümkün oluyor.

Bankaların istediği kart aidatları da farklılık gösteriyor. Kimi bankalar düşük ücret isterken, bazılarında rakam 150 lirayı buluyor. Bankalar kartın niteliğine göre ücretini de yükseltiyor.

DOSYA MASRAFINA İADE KARARI

Konut kredisi kullananlara da yargıdan müjdeli haber geldi. Kayseri’de Tüketici Mahkemesi, bir bankanın konut kredisi kullanan tüketiciden aldığı dosya masrafının tamamı ile ekspertiz ücretinin tüketiciye geri ödenmesine hükmetti. Mahkeme, müşteriye verilen sözleşmede yer almayan bin liralık dosya masrafı ile 330 liralık ekspertiz ücretinin tüketiciye iade edilmesi gerektiğini bildirdi.

bankadan 500 tl almak nasil olur Kart Aidatları Bankalardan Nasıl Geri Alınır, Bankalardan Kesinti Paraları Almak


 

 • Bu Yazı Hakkında
 • Etiketler
 • Benzer Konular
Bu yazı 29 Şubat Çarşamba 2012 saat 09:32 tarihinde Haber kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

5 Yorumlar »

 • köksal Diyor ki

  BENİM 6 TANE KREDİ KARTIM VARDI YALNIZCA BUNLARIN 5 TANESİ İPTAL OLDU GERİ DÖNÜK BU KART AİDATLARINI GERİ ALABİLİRMİĞİM BİRDE GECMİŞTE KULLANDIĞIM KONUT KREDİSİ PARASI VAR BUNLARI GERİ ALABİLİRMİĞİM BUNLARIN İÇİN NE GİBİ BİR YOL TAKİBİ ALMAM LAZIM BUNU BANA BİLDİRİRSENİZ COK MUTLU OLURUM İLĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

    Alıntı Yap  Cevapla

 • abdurrahman Diyor ki

  ben konut kredisikullandım ekspertiz ve dosya parası alındı bunları nasıl geri alabilirim. birde kredi kartları için alınan paraları nasıl alabilirim. teşekkür ederim.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • Levent Diyor ki

  iyi günler,
  bankalardan aldığım kredilerin tarihini,müşteri numarası gibi bilgierimi unuttum,bulamıyorum…Bankaların Genel Müdürlüklerine TC numaramı ekleyerek mektup yazmam yeterli mi?
  Ayrıca iadeli taahütlü mektup ne demek?..

  Teşekkürler…

    Alıntı Yap  Cevapla

 • suleyman Diyor ki

  bnım bankamatık kartım var 6 ayda bır kesılen kart ucretı var bunu gerı alabılır mıyım alabılırsen bunu nasıl yapabılırım bana yardımcı olurmusunuz.

    Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

94 1,352