Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » Sağlık

Kefir İçilmeli mi? Kefirin Faydaları Nelerdir?

30 Eylül 2011 2 Yorum
Sponsorlu bağlantılar

Kefir;Kafkas insanlarının çok sık tükettikleri bir süt ürünüdür.Son yıllarda ülkemizde görmeye alışsak da millet olarak çok tütmiyoruz.Bunun sebebi dha ne olduğu hakkında çok fazla bilgimiz olmdığındandır.Kefir nedir? Kefirin sağlığımıza faydaları nelerdir?

Sütün kefir taneleriyle mayalandırılması sonucu elde edilen ve tamamen doğal bir içerikle hazırlanan kefirde doğal yoğurt bakterilerinin yanı sıra probiyotik bakteriler bulunuyor. Probiyotik bakteriler, hastalık yapıcı “ bakteri ve virüslere” karşı koruma sağlayarak hem vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların gelişmesini engelleyerek sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor.

Doğal bir süt içeceği olan kefir; içine meyve ya da meyve suyu katılarak tüketilebileceği gibi yoğurt, peynir, puding ve tatlılarda da kullanılabiliyor. Sağlık açısından 4°C’nin altında saklanması gereken kefiri her yaş grubundan insanlar günün herhangi bir saatinde; yemeklerle birlikte, yemek sonrasında ya da atıştırmalık olarak tüketebiliyor. Ancak kefirin sıcak yemeğe katılarak yenmesi önerilmiyor; çünkü yüksek sıcaklık, probiyotik bakterilerin ölümüne, dolayısıyla bu mayaların sağlayacağı faydaların ortadan kalkmasına sebep olabiliyor.

Dengeli beslenme kuralını unutmamak kaydıyla, kefirin istenildiği kadar tüketilebileceğini söyleyen uzmanlar; vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren ve zindelik kazandıran bu doğal içeceğin bir ilaç olarak algılanmaması gerektiğine, sağlıklı yaşam ve tedavi sırasında destek gıda olarak düşünülmesinin daha doğru olacağına vurgu yapıyorlar.

Kaynak: Sağlık ve Yaşam
AHMET MARANKİ

kefir nedir 300x156 Kefir İçilmeli mi? Kefirin Faydaları Nelerdir?


 

 • Bu Yazı Hakkında
 • Etiketler
 • Benzer Konular
Bu yazı 30 Eylül Cuma 2011 saat 08:15 tarihinde Sağlık kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

2 Yorumlar »

 • hatice Diyor ki

  yeni duydum ilk defa denicem gunde ne kadar tüketebilirim sabah öğle akşammı

    Alıntı Yap  Cevapla

 • hatice Diyor ki

  4 yaşında torunlarım var yoğurdun içine 1 şeker kaşıgı katıp verebilirmiyim ayrıca sayfayıda cok begendim daha fazla bilgiyi burdan aldım tşklerrr

    Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

94 1,772