Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » Sağlık

Kene Isırıklarına Ne Yapmalı? Kene Isırmalarına İlk Müdahale Nasıl Olmalı?

23 Mayıs 2012 6 Yorum

Yazın gelmesiyle birlikte kene kabusu tekrar ortaya çıktı. Pikniğe gitmek,bağ ve bahçede çalışmak artık insanları korkutur hale geldi. Eskiden kenelerin uçmadığı söylenirken bu kenelerin renginin açık olduğu ve uçtuğu en belirgin özellikleri. Kene ısırmasında ilk ne yapmak gerekir? Kene ısırığında neler yapılmalı?

KENE ISIRMASINDA İLK NE YAPMALI?

Kene tedavisine yönelik eğitim veren Yakutiye İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Mehtap Mert, kişinin keneden ne kadar çabuk kurtulursa o kadar iyi olacağını söyledi. ‘Vücudunuzda kene görürseniz dokunmadan sağlık kuruluşuna gidin’ uyarısının geçerliliğini kaybettiğini belirten Mert, “Hastaneye gitmeden önce keneyi vücuttan çıkarmak gerekir. Bunun için kişinin yeterli bilgiye sahip olması şart. Kene vücuttan ne kadar az kan alırsa Kırım Kongo kanamalı ateşinin (KKKA) bulaşma riski o kadar azalır.” dedi.

1) Kenenin üzerine kimyasal madde dökmeyin, bunu yaparsanız kene rahatsız olup sizi bırakabilir fakat bu esnada emdiği kanın bir kısmını kusar, midesinden gelen tehlikeli virüs ve mikroplar vucudunuza bulaşır.

2) Ucu ince bir cımbız yardımıyla, kenenin vucudunuza en yakın noktasından(kan emdiği hortum) nazikce ve sağlam bir şekilde kavrayın.

Sponsorlu bağlantılar

3) Sakın kenenin vucuduna dokunmayın, bu emdiği kanı geri boşaltmasına yol açar

4) Kene çıktıktan sonra ısırılan yeri alkol, yoksa sabun ile temizleyin.

5) Keneyi uygun bir şekilde saklayın. Gerekirse tanımlama için gerekli olabilir. Keneyi öldürmek için ezmeyin, patlamasına neden olabilir.

6) En yakın zamanda bir sağlık kuruluşundan yardım isteyin, kontrol yaptırın.

kene Kene Isırıklarına Ne Yapmalı? Kene Isırmalarına İlk Müdahale Nasıl Olmalı?


 

 • Bu Yazı Hakkında
 • Etiketler
 • Benzer Konular
Bu yazı 23 Mayıs Çarşamba 2012 saat 08:28 tarihinde Sağlık kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

6 Yorumlar »

 • ali Diyor ki

  Dusa girdigimde keneye benzer birseyin dusup su ile birlikte sifona dustu ama dustugu noktada kan disari akiyordu bunun icin ne yapmaliyim tesekkurler

    Alıntı Yap  Cevapla

 • guncel_yazar Diyor ki

  bir sağlık merkezine uğramanız sizin için iyi olacaktır. her ihtimale karşı kafanız rahat olur

    Alıntı Yap  Cevapla

 • emre Diyor ki

  30.09.2013 tarihinde parmağımın arasında bir kee olduğunu farkettim keneyi okulda olduğum için hocama söyledim oda ot kenesi diye eline ayran pipeti alıp keneyi çıkarmaya çalıştı ilk denemede çıkmadı 2. de çıktı ama çıktığı yerden kan ve su geliyo gözlerim biraz kanlı issirdiği yer biraz uyuşuk gibi ne yapmalıyım bu konuda

    Alıntı Yap  Cevapla

 • admin Diyor ki

  en yakın sağlık kuruluşuna gidip durumu anlatmanız gerekiyor.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • özge Diyor ki

  beni kene ısırdı farkettim ve çıkardıktan sonra tentirdiyot döktüm bişey olur mu? bide başta bilmeden elimle almaya çalıştım

    Alıntı Yap  Cevapla

 • admin Diyor ki

  bir sağlık kuruluşuna-hastaneye gidip kontrol ettirmenizde yarar var

    Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

98 1,317