Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » Yaşam

Kredi Dosya Masrafı Geri Almak İçin Dilekçe Örneği 2012

27 Ağustos 2012 3 Yorum
Sponsorlu bağlantılar

Tüm bankalardan çekilen kredilerden (ihtiyaç, araç, eğitim) gibi kredi için, dosya masrafı iadesi mümkün. Kredi dosya masrafı iadesi için yapmanız gereken “Dosya Masrafı İade Dilekçesi” doldurmak ve kredi çekilen bankaya başvurmak gerekiyor.

Bu başvurudan olumsuz sonuç alındığında kaymakalıklardaki tüketici hakem heyetine başvurmak gerekiyor. Eğer alacağınız 1.061 TL’nin üzerinde ise tüketici mahkemelerine başvurmak gerekiyor.Sonuçları en geç 3 ay sonunda veriliyor. Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz etmek için 15 gün yasal süreleri oluyor.

Dosya Masrafı Geri Alma Örnek Dilekçe
Nasıl başvurulur?

Bankaların komisyon ve masraf adı altında kestiği işlem masrafı adı altında toplanan paranın geri alınması için şu iki yolun izlenmesi gerekiyor:

1- Bankaya masrafın istendiğine dair iadeli taahhütlü mektup gönderin.

2- Banka parayı iade etmezse kaymakamlıkta hakem heyetine gidin. Buraya verilecek dilekçe sonrası karar en geç üç ay içinde size bildiriliyor.

Kredi dosya masrafını geri alabilmek için tüketici hakem heyetine yazılması gereken dilekçenin örneği;

Dilekçeye kesilen dosya masrafının makbuzunu eklemeniz tavsiye olunur.

……………………………BANKASI …………………………. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

………………nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde ………… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL ……… kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım.
İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan ekte makbuzunu sunduğum ……TL kesinti yapılmıştır. Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih
imza

Adı Soyadı

şeklinde dilekçe doldurun veya müşteri temsilcisine giderek durumu anlatın. Genelde onlarda size yardımcı olacaktır. Çünkü bu yasal olarak sizin hakkınız. bankadan dosya masrafını geri almak bu kadar kolay en fazla 3 ay sonucu beklersiniz.

dosya masrafini geri alma dilekce 2012 Kredi Dosya Masrafı Geri Almak İçin Dilekçe Örneği 2012


 

 • Bu Yazı Hakkında
 • Etiketler
 • Benzer Konular
Bu yazı 27 Ağustos Pazartesi 2012 saat 07:33 tarihinde Yaşam kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

3 Yorumlar »

 • feyzi Diyor ki

  ben 2004 yıllında iş bankasından 2.10 faizle 24 ay tüketici kredisi çektim bana dosya masrafı ne kadar geri ödenir

    Alıntı Yap  Cevapla

 • feyzi Diyor ki

  2006 yıllında yapı krediden 10 bin tl tüketici kredisi çektrim dosya masrafı 400 tl gibi bi mevla kestiler bana geri ne zaman ve nekadar ödenir ve bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek

    Alıntı Yap  Cevapla

 • doruk Diyor ki

  dosya masrafı dilekçesini teslim ettiğim iki bankada bana verilen cevap şöyle; size 1 hafta içinde döneriz sizi tüketici hakları haklı bulsa dahi biz size bu parayı ödemeyeceğiz sizde bizi mahkemeye vereceksiniz bizde size karşı dava açıp sizden tüm avukatlık masrafı dahil o parayı geri alacağız dedi ama gerçek ama göz korkutmak için böyle söylediler…

    Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

95 1,289