Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » Genel Kültür, Yemek Tarifleri

Lokum Nedir? Lokum Neyden Yapılır?

11 Ağustos 2011 1 Yorum Var
Sponsorlu bağlantılar

Lokum,geleneksel bir Türk tatlısıdır.Bayramda misafirlerimize çeşit çeşit lokumlardan ikram ederiz.Peki lokum neyden ve nasıl yapılıyor diye hiç düşündünüz mü?

Genel olarak işletmelerde, lokum yapımında şöyle bir yol izlenmektedir. Önce, şeker çözünebilecegi kadar su ile birlikte kaynatma kazanına konulup, karıştırılarak ısıtılır. Bu arada sitrik asitte bir başka kapta bir miktar suda çözündürülür. Kullanılacak suyun geri kalan kısmında ise nişasta süspansiye hale getirilir. Sonra nişasta süspansiyonu ve asit de şeker çözeltisine katılarak karışım karıştırılarak kaynatılır.

Kitle belirli bir kıvama erişince (kazandan alınıp soğutulan bir miktar örnek parmaklar arasında yuvarlanıp parmaklar açıldığında örnek iki parmağa birden yapışıp uzamadığı, şeklini koruyarak parmaklardan birinde kaldığı zaman) ateşten indirilip nişastali tahta tablalara dökülür.12-24 saat tablalarda bekletilip dinlendirilir. Sonra üzerine hindistan cevizi yada pudra şekeri ve nişasta karışımı dökülerek, mermer tezgahlar üzerinde, istenen büyüklük ve şekilde kesilip pudra şekeri ya da hindistan cevizine bulanarak ambalajlanır.

ARI LOKUMLARI

LOKUM Lokum Nedir? Lokum Neyden Yapılır?


 

  • Bu Yazı Hakkında
  • Etiketler
  • Benzer Konular
Bu yazı 11 Ağustos Perşembe 2011 saat 11:18 tarihinde Genel Kültür, Yemek Tarifleri kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

1 Yorum »

  • kuzey güney Diyor ki

    kuruyemişte olursa üstünde süper olur

      Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

94 1,848