Lys sonuçları açıklandı ve sonuçlara görede istatistiklerde yayınlanmaya başlandı. Lys de hangi okul türü birinci oldu. okulların sıralaması nasıl gerçekleşti işte bu gibi istatistik bilgileri bu yazımızda. İmam hatip liselerinin başarısı her zaman olduğu gibi devam ediyor.

2012 Lys Başarılı Liseler

2012-Lisans Yerleştirme Sınavları’nın sonuçları açıklandı. Adaylar, 16-17 ve 23-24 Haziran 2011 tarihlerinde yapılan 2012-LYS sonuçlarını “http://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden öğrenebilecek.

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından en başarılı liseler sıralamasında Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Öğretmen Liseleri ve Askeri Liseler listenin üst sıralarında yer aldı.

Başarı sıralamasında en altta bulunan liseler ise Meslek Liseleri, Teknik Liseler, İmam Hatip Liseleri ve Güzel Sanatlar Liseleri oldu.

lys de sıfır çekenler iller

LYS ham puan dağılımında adayların matematik testindeki sorulara verdiği cevaplara göre ortaya çıkan rakamlara göre, 558 bin 601 aday sıfır ve 5 aralığında puan alabildi. 42 bin 221 kişi de matematik testinde sıfırın altına kaldı. Geometride de benzer rakamlar söz konusuydu. Öyle ki geometri testinde 536 bin 171 aday sıfır ve 5 aralığında puan alırken, 64 bin 651 aday da sıfırın altında kaldı.

Sponsorlu bağlantılar

FELSEFEDEKİ ORAN ŞAŞIRTTI

Felsefe testindeki sorulara cevap veren adaylar arasında da sıfır çeken aday sayısındaki yüksek rakamlar gözden kaçmadı. Toplam 367 bin 729 aday felsefe testinde 0-5 ve 0’ın altına kaldı.

FİZİK KİMYA BİYOLOJİ

Öte yandan fizik kimya ve biyoloji alanlarında da 293 biner kişi 0-5 puan ve 0’ın altında puan alabildi.

Puan türklerine göre LYS’de en başarılı ve en az başarılı iller sıralamasında ilk üçte sürekli yer alan iller Bartın ve Kilis oldu. Öte yandan Sinop, Karabük, Eskişehir de listenin üst sıralarında yer aldı.
EN AZ BAŞARILI İLLER

En az başarılı iller sıralamasında Gaziantep’in TS’de sıralamanın sonlarında yer alması dikkat çekerken, diğer yıllardaki sonuçlar gibi farklı puan türklerinde de Şırnak, Hakkari en az başarılı iller sıralamasında liste başında yer aldı.