Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » İslami - Dini Konular

Şevval Orucu Nedir,Kaç Gün Tutulur?

7 Eylül 2011 Hiç Yorum Yapılmamış

Ramazan Ayından sonra gelen Şevval Ayı’nda tutulan oruç, şevval orucudur.Şevval orucu tutmanın hükmü nedir? Şevval orucu kaç gün tutulur?

Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde “altı gün orucu” (Sevval Orucu) adıyla bilinen orucu tutmak sünnettir Şevvâl ayının ilk gününde -ki ramazan bayramının ilk günüdür- oruç tutulması haramdır Bayramın diğer günlerinde ve şevvâl ayında kaza veya nafile oruç tutulabilir Oruç ayı ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruç, bir Müslüman’a bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır Bu altı günlük orucun bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruçla, bir yıl oruç sevabının nasıl elde edileceği Alimlerce şöyle ifade edilir:

Resûlu Ekrem Aleyhissâlatü Vesselâm buyurdular ki:

Sponsorlu bağlantılar

“Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevvâl ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur!.”

(Riyazü’s-Salihin, C.2,S.510,2.)

sevval orucu Şevval Orucu Nedir,Kaç Gün Tutulur?


 

  • Bu Yazı Hakkında
  • Etiketler
  • Benzer Konular
Bu yazı 7 Eylül Çarşamba 2011 saat 08:45 tarihinde İslami - Dini Konular kategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

85 1,074