Türkiyede eğitim adına güzel şeyler olmaya başladı. Bunlardan en anlamlısı 2012 sınavsız üniversite olacak şüphesiz. Sınavsız üniversite şartları nedir. Sınavsız üniversiteye nasıl girilir işte bu soruların cevapları bu yazımızda.

Sınavsız Ünivetsiteye Nasıl Girilicek

Sınavsız üniversite aslında insanların sınavlarla zekalarının ölçülemeyeceği gerçeğini gün ışığına çıkarıyor. Genç Bilim insanları na üniversite kapıları sınavsız olarak açılıyor.

Sınavsız Üniversite Şartları 2012

Sponsorlu bağlantılar

Bu haktan yararlanmak isteyen bu genç dâhilerin 24 Temmuz’a kadar TÜBİTAK’a başvurmaları gerek. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na göre Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda altın, gümüş ya da bronz madalya alanlarla, Uluslararası İSEF Proje Yarışması’nda ilk üçe giren öğrenciler, başarı elde ettikleri alandaki yükseköğretim programlarından burslu olanlar hariç istediklerine sınavsız kontenjan dışı yerleşecek.

Sınavsız Üniversite İçin Kat Sayılar

Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda altın madalya alanlara 0.10, gümüş madalya alanlara 0.09, bronz madalya alanlara 0.08; Uluslararası Bilim Olimpiyatları’na katılan fakat derece alamayanlara 0.07; Ulusal Bilim Olimpiyatları ile uluslararası proje yarışmalarındaki birincilere 0.07, ikincilere 0.06, üçüncülere 0.05; Ulusal Proje Yarışması’nda birinci olanlara 0.05, ikincilere 0.04, üçüncülere 0.03 katsayısı uygulanacak. ÖSYM’nin ayrıcalığı spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı milli forma giymiş gençler için de var. Onların da ek katsayı hakkı olacak ve özel yetenek sınavlarına girmeden sporla ilgili okumak istedikleri okulların tercihini yaparak, ÖSYM’ye gönderecek. Yerleştirmeleri ÖSYM yapacak.