Sponsorlu bağlantılar


AnaSayfa » GSM - Cep Dünyası

Telsiz Kullanım Ücreti Nedir ? Türkcell, Avea, Vodafone Telsiz Kullanım Ücretleri Ne Kadar

31 Temmuz 2011 19 Yorum
Sponsorlu bağlantılar

Löks!!! Türkiyede hergeçen gün bir vergi çıkıyor. Bu vergiler nere gidiyor bilen yok ama devlet bu vergileri halktan toplamayı çok iyi biliyor ve çok güzel kitaba uyduruyor. İşte 2011 En Güzel Vergilerinden Biri Telsiz Kullanım Vergisi ? Eee bizim telsizimi yokki diyebilirsiniz. Ama devlet baba öyle demiyor icon smile Telsiz Kullanım Ücreti Nedir ? Türkcell, Avea, Vodafone Telsiz Kullanım Ücretleri Ne Kadar

Neden telsiz kullanım ücreti böyle bir ücret alınıyor?
Bu ücret Telsiz Kullanım ücreti olarak tüm ön ödemeli müşterilerimiz adına devlete ödenmektedir.
Hattımda TL yoksa nasıl 1,1 TL çekilecek?
Hattınızda yeterli TL yoksa ilk yüklemenizde bu ücret hattınızdan düşecektir. Çekilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılacaktır.
Hattımda 20 Haziran’da 1,1 TL yoktu, 20 Temmuzda kaç TL çekilecek?
20 Temmuz ya da hattınızda bu tarihte de bakiye yoksa yapacağınız ilk TL yüklemenizde 2,2 TL çekilir.
Yükleme yapıp 1,1 TL çekildikten sonra tarife avantajlarımdan yararlanabilecek miyim?
Evet.

Avans TLden telsiz kullanım ücreti 1,1 TL çekiliyor mu?
Evet.

telsiz kullanım ücreti faturalı müşterilerden de alınıyor mu?
Evet.

HazırKarttan faturalı hatta geçersem çekilmemiş olan borcum faturama yansıyacak mı?
Hayır.

Kimler Telsiz Kullanım ücreti kapsamı dışındadır?
Numarasını Turkcelle taşımış, yeni Turkcell hattı almış müşteriler, faturalı hattan HazırKarta geçenler ile geri verme işlemi yapmış müşteriler bu işlemleri yaptıkları sene sonuna kadar Telsiz Kullanım Ücreti kapsamı dışındadırlar.
Numaramı Turkcell’e taşımak istiyorum. Telsiz Kullanım ücreti ödemem gerekecek mi?
Turkcell’e geldiğiniz senenin sonuna kadar Telsiz Kullanım ücreti ödemeniz gerekmemektedir. Çekilen tutar hattınıza iade edilecektir.

Çekilmemiş borçlarımla hattımı devrettim, borçlar devralan kişiye mi yansıyacak?
Evet.

Borçluyken numaramı taşıyıp yeniden Turkcelle gelirsem kalan borç kesilecek mi?
Hayır.

20 TL’ye 60 dakika kampanyasından nasıl yararlanabilirim?
KAZAN yazıp 2222′ye göndermeniz ve sonrasında 20 ve üzeri yüklemeniz yeterli. 60 dakikanızla Turkcellilerle 30 gün boyunca konuşabilirsiniz. Kampanya detayları için tıklayın.
Bu ücret ne zaman çıktı?

Telsiz Kullanım ücreti daha önce tüm ön ödemeli müşterilerimiz adına Turkcell tarafından devlete ödenmekteydi. 20 Haziran itibariyle tüm ön ödemeli hatlara tıpkı faturalı hatlarda olduğu gibi bu ücret yansıtılmaya başlanmıştır.
Ben eskisi gibi Turkcell’in benim adıma bu ücreti ödemesi için ne yapmalıyım?

Standart tarifeye geçebilirsiniz. Standart tarifede Telsiz Kullanım ücreti alınmamaktadır. Heryöne 41,5 kuruşa konuşabilirsiniz, ancak Turkcellin sunduğu bir çok kampanyadan yararlanamazsınız. Detaylar için tıklayın.
Standart tarifeye geçip geri başka bir tarifeye dönersem borcum ne olur?
Telsiz Kullanım ücreti sadece standart tarifeden alınmamaktadır. Standart tarifede olduğunuz sürece bu ücret hattınıza yansımaz ancak başka bir tarifeye geçtiğinizde borç tutarınız varsa hattınızdan düşülür.

Zaten iletişim teknolojilerini en pahalıya kullanma rekorunu elinde bulunduran ülkemiz şimdi de cep telefonuna telsiz muamelesi yaparak yeni mecralara yelken açıyor belli ki.

Kamuoyuna yönelik genel bir duyuru yapmadan bir nevi sessiz sedasız şekilde operatörler abonelere gönderdikleri kısa mesajlarla artık kendilerinden aylık 1.1 TL telsiz ücreti alacaklarını duyurdu.

Operatörlerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile görüşüp ortak karar aldığı ve bilgilendirme konusunda ilk adımı Turkcell attı. İlk önce Turkcell’in başlattığı bildirim uygulaması şimdi de Vodefone tarafından yürürlüğe sokuldu. Ön ödemeli hat sahiplerine her iki operatörden de gelen mesajlarda da belirtildiği üzere artık her ay yüklenilen paranın 1.1TL’i telsiz ücreti olarak kesilip devlete ödenecek. 1 Ağustos itibariyle hatlardan alınmaya başlanacak olan Telsiz Kullanım Ücreti zaten Faturalı Hatlardan alındığı için Faturalı hatlar bu durumdan etkilenmeyecek.

OPERATÖRLERİN UYGULAMALARI FARKLI OLABİLİR
Telsiz ücretini, daha avantajlı kampanyalar için abonelerine yansıttığını belirten Turkcell, internet sitesinden yaptığı duyuruda da “Telsiz kullanım ücreti tüm ön ödemeli müşterilerimiz adına Turkcell tarafından devlete ödenmekteydi. 20 Haziran 2011 itibariyle tüm ön ödemeli hatlara tıpkı faturalı hatlarda olduğu gibi bu ücret yansıtılmaya başlanacak. Hattınızda yeterli TL yoksa ilk yüklemenizde bu ücret hattınızdan düşecek. Çekilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılacak” denildi.
Numarasını Turkcell’e taşıyanlardan ise sene sonuna kadar telsiz kullanım ücreti alınmayacak.
Avea ise eski abonelerden bu ücreti henüz talep etmediğini ancak yeni abonelerden 13.20 TL telsiz kullanım ücreti alındığını söylüyor.

Vodafone telsiz ücreti ödenmeyen tek tarifesinin Cep Standart tarifesi olduğunu duyurdu. SMS ile yapılan bilgilendirme neticesinde Ön Ödemeli tüm hatlardan 1.1 TL Telsiz Kullanım Ücreti alınırken, Cep Standart Tarifesinden ücret Alınmayacak.

CEP TELEFONLARI TELSİZ CİHAZI DEĞİLDİR
Tüketiciler Derneği (TÜDER) yaptığı açıklamada uygulamaya itiraz ederek bunun yasal olmadığını savundu:
“Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) sitesindeki bilgilendirmeye göre tüm GSM abonelerinin ödemesi gereken yıllık telsiz ücreti, 12.26 TL’ den 13.20 TL’ye yükseltilmiş, yüzde 7,7 zam yapılmıştır. Böylece GSM tüketicilerinden alınmamasını beklediğimiz “yıllık telsiz kullanım ücreti”, 2011 yılına girdiğimiz bu günlerde yine zamlanmış olarak karşımıza çıkmıştır.

11 Ekim 2010 tarihinde TÜDER olarak yaptığımız basın açıklamasında belirttiğimiz gibi Telekomünikasyon sektöründe yeni nesil servis bazlı hizmetlere “telsiz ruhsat bedeli”, “yıllık telsiz kullanım bedeli” ve “ilk tesis ücreti” gibi ruhsatla izin verilen ücretlendirmelerin GSM’ye uygulanması artık son bulmalıdır. Çünkü, GSM cihazları Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) sadece her GSM cihazına özel kimlik numarası olan IMEI numarasıyla ücreti karşılığında kaydolmaktadır. GSM cihazlarına BTK tarafından her hangi bir frekans tahsis edilmemektedir ve cep telefonları bir telsiz cihazı değildir; bu nedenle “ilk tahsis ücreti” “telsiz ruhsatı” ve “telsiz kullanım” gibi çok gerilerde kalmış ücretlerin alınmaması gerekmektedir. Diğer bir deyişle, GSM cihazları herhangi bir GSM işletmecisine abone olmak kaydıyla alınan SIM kartı kullanımıyla aktif hale getirilerek iletişim kurulabilmektedir. SIM kartı olmayan GSM cihazları hiç bir telsiz iletişimi kuramadıkları için (kamu yararına sadece ACİL numara aranmaktadır) Telsiz Genel Müdürlüğü (!) zamanında tanımlanan “telsiz kullanımı” sınıfına da girmemektedir. GSM cihazları, sadece lisans ödenerek, işletme hakkı verilen özel GSM frekans bandında çalışmak üzere imal edilmişlerdir. Ruhsat karşılığı işletme hakkı verilen Telsiz sistemlerinde kullanılan Telsiz cihazlarının çalıştığı frekans bandına GSM cihazları çalışmamaktadır. Bu nedenle ruhsat karşılığında alınan “ilk tesis ücreti” “telsiz ruhsat bedeli” ve “telsiz kullanım ücreti” gibi bedellerin GSM cihazı kullanan tüketicilerden alınması, büyük bir hatadır ve bu hatadan en kısa zamanda dönülmelidir. Bu nedenledir ki GSM sistemini kullanan 219 ülkenin hemen hemen hepsinde GSM cihazı aboneliğin gereksinimi olarak görülmekte ve tüketiciler, alınan hizmete karşılık, devlete yalnızca hizmetin katma değer mükellefi olarak yalın KDV ödemektedir.Ülkemizde GSM kullananları cezalandırırcasına sadece mobil haberleşme için ödenen %18 KDV, %25 Özel İletişim Vergisi, ilk tesis ücreti, telsiz ruhsat ve telsiz kullanım ücretleri dışında ; GSM cihazı alımı sırasında da ayrıca %18 KDV dışında %20 Özel Tüketim Vergisi, % 8 TRT katkı payı, BTK IMEI kayıt ücreti ödenmektedir.

AB direktifleriyle uyumlu mevzuat değişiklikleri yaparak serbestleşme yolunda ilerleme gösteren telekomünikasyon sektörünün düzenleyici kurumu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 63 milyon GSM hizmeti alan tüketicisinin hem operatöre ödediği konuşma ücreti dahilinde, hem de BTK’ ya telsiz kullanım ücreti ödeyerek frekans kullanımına dayanan iki defa vergilendirilmesindeki haksızlığı, çağdaş mobil iletişim ücretlendirme kurallarına göre değiştirmemiş ve büyük bir haksızlığa imza atmıştır ve 2011 yılında da bu haksızlık zamlarla katmerlenerek sürdürülmektedir.Tüketicinin ve rekabetin korunması perspektiflerinden bakılarak telekomünikasyon hizmet/ servislerinin verimlilik ve tüketicinin ekonomik çıkarları göz önüne alınarak yeniden ekonomik kriterler çerçevesinde modernize edilmesi artık kaçınılmazdır.

İş ve özel yaşamın sürdürebilmesi için zorunlu toplumsal hizmet konumunda olan mobil iletişim, tüketici ile işletmeci arasında yapılan sözleşmeye bağlı olarak ücretlendirildiği halde, bağımsız idari kuruluş olan BTK’nın kamunun temsilcisi olarak tüketicilerden Telsiz Ruhsat ücreti (bir seferlik alınan 12.30 TL; Telsiz Kanunu Mad.27), Telsiz Kullanım Ücreti (her yıl alınan 12.26 TL; Telsiz Kanunu Mad.27), İlk Tesis Ücreti (31.80 TL) almasını içimize sindirememekte ve gereğini beklemekteyiz. Gerçekleşmediği takdirde ulusal ve uluslararası alanda hakkımızı almak için gereken tüm yollara başvuracağımızı kamuoyuna duyurmayı bir görev biliyoruz.”

telsiz kullanim ucreti 2011 Telsiz Kullanım Ücreti Nedir ? Türkcell, Avea, Vodafone Telsiz Kullanım Ücretleri Ne Kadar


19 Yorumlar »

 • gülten Diyor ki

  yok artık daha neler… yeterince kontöre para ödüyoruz şimdi de telsiz kullanım ücreti devlet ne yapacağını şaşırdı boşluktan.. saçmalık üstüne saçmalık..

    Alıntı Yap  Cevapla

 • Sinirli Diyor ki

  cok sacmalık gercekten .s zaten milleti sömürmekten başka hiç birşey yapmıyor devlet malesef telsiz kullanımmıs haram olsun kullanmadıqım bişe için kontormun gitmesi zaten kontor alamıyorum bide Telsiz cıktı bu telsiz her ay mı kesilecek… :@

    Alıntı Yap  Cevapla

 • murat ozdemir Diyor ki

  tek kelimeyle soygun yeni yüzyıl soygunu

    Alıntı Yap  Cevapla

 • hasan basri Diyor ki

  cep telfonları telsiz değildir 1.1 TL vergi adına hazır kontürden kesilmemesi iyi olur para ile kontür almaktayız bilginize

    Alıntı Yap  Cevapla

 • gürkan Diyor ki

  TEK KELİMEYLE HARAM ZIKKIM OLSUN kim kesiyorsa bıktık usandıkkkkkkkkkkkk

    Alıntı Yap  Cevapla

 • Yasin_savas Diyor ki

  telsız kullanım bedeli miş bu iktidar gelmeden once böyle bir şey yok tur ey halkım devam edın oy vermeye .. ……

    Alıntı Yap  Cevapla

 • vodafone Diyor ki

  BU OLAY SADECE TURKCELLDE MI VARMIS

    Alıntı Yap  Cevapla

 • Aziz DELEN Diyor ki

  Yakınmayın arkadaşlar şu anda bu yazıyı okuyan ve yorumlayan her 2 kişiden birisi bu iktidara oy vermiş durumda niye yakınıyorsunuz ki. Kendi düşen ağlamaz değil mi? Daha bilmediğimiz her ay ödediğimiz ne vergiler var bir araştırın bu vergi yanında salata kalır…

    Alıntı Yap  Cevapla

 • ahmet Diyor ki

  İnsanların cebinden para çalıp hırsızlık yapanlarla bunların yaptıkları arasında hiçbir fark göremiyorum.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • mehmet Diyor ki

  Devlet bu parayı kesmesine kesiyorda,bakalım biz helal ediyor muyuz?

    Alıntı Yap  Cevapla

 • ecel Diyor ki

  haksizliklar ülkesi türkiye. millete hicbir sey “verdemen” bu kadar “alan” bir iktidar yoktur dunyada. kuruttunuz damarlarimizi vampir yarasalar! bi taraflarindan uydurduklari vergileri gasp ediyorlar vatandastan ve bu sekilde ülke yonettiklerini saniyorlar. bunun adi ulke yonetmek degil beceriksizliklerini halkin sirtina yukleyerek olmaz bu is. 5 yasindaki cocuk sizden daha iyi idare eder ekonomiyi. sessiz kalmaya devam ettikce bu boyle gider.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • Elif Özdamar Diyor ki

  Çok saçma kaldırılmalı. Bi hevesle tl yüklüyosun paran gidiyor ne internet paketi ne ssm yapabiliyosun. Çok sinirlendirici. KALDIRILMALI !

    Alıntı Yap  Cevapla

 • ersan Diyor ki

  oyu verdik evete haraç kesiyorlar şimdi ne telsizi be kardeşim adı üzerinde telefon ii evdeki telsiz telefonları tesbit edin onlarada telsiz ücreti kesin manyakmısınız ne siniz biz hak ettik verdik oyu yedik kazuğu.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • kemal Diyor ki

  Kardeşim bune sürekli uyduruk vergiler çıkıyo, kim gelse aynısını yapıyo bunun akp si chp si yok malesef, biz 550 tosuncuğu ve sülalelerini beslemeye uğraşıyoruz.

  Eskiden 1 tane Padişah varmış onunda malvarlığı bunların 10/1 değil, bunlar makam otolarında, konutlarda, özel şöförlerle, ekmek elden su gölden, illetin cebinden masraf üstüne masraf. Tek bi yönetici bundan 10 kat iyi olurdu. En azından kime kızıcamızı bilirdik.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • Mehmet ASLAN Diyor ki

  Turkcell’den almış olduğum bireysel internet hattımı 3 ay sonunda kapattırdım ve 4.ayda tüm yıllık kalan vergileri faura edildi ödedim. ben 1 yıllık yeni tesis özel iletişim vergisini ve telsiz kullanım ücretini ödedim. ve tesis ücretini 1 yıllık tüm vergilerini ödediğim bu hattımı tekrar açtırmak istediğimde turkcell’in bana cevabı vergileri tekrar ödüceksin devlet istiyor bizlen alakası yok cevabını aldım.sorum şu 1 yıllık bedellerini ödediğim bu hattımı tekrar açtırdığımda devlet gerçekten ikinci defa aynı vergiyi istiyormu neden?

    Alıntı Yap  Cevapla

 • serkan Diyor ki

  bu hükümeti siz seçtiniz vergilerine katlanacaks1n1z ..toplum olarak beter olun hepiniz.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • h hüseyin Diyor ki

  bu telsiz ücreti cep telefonlarının yoksa devletin mi bir oyunu konturdeyken böyle bir şey yoktu tl ye geçince telsiz ücreti çıktı acaba yanlış mı düşünüyorum.

    Alıntı Yap  Cevapla

 • olmadı Diyor ki

  olmaz böyle şey…………..

    Alıntı Yap  Cevapla

 • spartasız Diyor ki

  annemin faturalı hattından kendi faturasız hattıma 6 tl aşırdım iddaa hesabıma yatırıcaktım tak 1.4 tl kesti varya zaten kupon tutmuyo bi kupon parasınıda beleşe almışlar haram zıkkım olsun

    Alıntı Yap  Cevapla

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

108 1,349