Bazı firmaların iletişim bilgilerine baktığınızda 0850 alan kodlu numaralar görmeye başladık. İlk bakışta sanki yabancı ülke kodu gibi görünsede aslında bu türkiyeye bağlı bir alan kodu. Hatt bir adı bile var “konumdan bağımsız numara” olarak şu anda satışta olan hat büyük firmalara kolaylıklar sağlıyor.

850 alan kodlu numaraların adı “konumdan bağımsız numara” adı altında ve bir yıldır kullanılıyor

0850 Alan Kodunun mantığı nedir
mantığı şu, sabit telefon kullanmak istiyorsun ancak belli bir adresten bağımsız kullanmak istiyorsun. bu numaralar bunu sağlıyor.

nerde online olursan oradan aramaya ve aranmaya başlıyorsun

Coğrafi anlamı olmayan ve konumdan bağımsız hizmetler için kullanılan numaralardır. 850 alan kodlu konumdan bağımsız numaralar, tahsis yapılan ilgili işletmecilere 10.000 numaralık bloklar halinde rezerve edilmektedir. En az 1.000 numaralık bloklar halinde tahsis yapılmaktadır.

Türkiye’de yeni verilmeye başlayan 0850 alan kodu göçebe (nomadik) numaralar için kullanılıyor. Bu tür numaralara aynı zamanda sanal numara, veya telekom jargonunda DID numarası da deniyor.

Bu numaralar belli bir coğrafi adrese ait değildir. Numara sahibi numarayı istediği yerden kullanabilir.

Bu numaralar genellikle IP / VOIP tabanlı hizmet veren operatörler tarafından verilmektedir. Ve bu numaralar normal telefonlardan aranabilmektedir.

Bu numaralar, numarayı işleten operatörler tarafından, numara sahibinin istediği bir telefona yönlendirilebilirler. Veya, numara sahibi, kendi operatöründen bir cihaz almış ise, gelen telefonlar o cihazda sonlandırılır.

Akıltel, 50 ülkede sanal numaralar dağıtmaktadır. Bu ülkeler arasında, 0850 alan kodlu sanal numaraların tahsis edildiği Türkiye’de vardır.

Bu numaralar istenilen bir telefona yönlendirilebildiği için, Akıltel müşterileri, numaralarını herhangi bir Türkiye veya Yurt Dışı numaraya yönlendirebilirler. Hatta, müşterilerimiz, kendi sabit veya GSM telefonlarını da bu numaraya yönlendirmeleri durumunda, normal telefonlarını yurt dışındaki bir telefondanda (Akıltel tarifesi ile) çalacak şekilde ayarlayabilirler.