Ulu Önder Atatürk ölümünün 74. yıldönümünde tüm yurtta törenlerle anılacak. Bu yıl 10 Kasım Hangi güne denk geliyor sorusu aslında bir çok kişinin kafasını karıştırmış durumda. çünkü 10 Kasım haftasonuna denk geliyor. Öğretmenler yapılacak etkinliklerde görev alıp almayacakları ve Öğrencilerin okullara gidip gitmeyeceği biraz karışık

Bu yıl 10 Kasım 2012 Cumartesi günü saat 09:05 te Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 74. yıldönümünde tüm yurtta anılacak.

Haftasonuna denk geldiği için öğretmen ve öğrenciler okulda programlara katılacak mı katılmayacak mı soruları sorulmaya başlandı.

Resim Olarak Öğretmenler Törenlere Katılmak Zorundamı

2012/3073 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 4.Bölümünde;

Tarihi Günler

Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günler

MADDE 8 – (1) “Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerin kutlama faaliyetleri; Başkentte Ankara Valiliği, Başkent dışında valilikler ve kaymakamlıklarca oluşturulacak kutlama komiteleri tarafından belirlenir. Programda, günün anlam ve önemine uygun olarak yapılacak bilimsel toplantı, konferans, sergi, yarışma, tiyatro, halk oyunları, gösteriler ve konser gibi faaliyetler yer alır. Programda tören geçişi ve tebrikata yer verilmez” denilmektedir.

Buna bilgiler doğrultusunda karar il ve ilçenin mülki amiri okullarda törenlerin yapılıp yapılmayacağına karar vermesiyle sonuçlanacak.