13 Mayıs 2012 tarihinde yapılan 2012 ALES İlk bahar dönemi soru ve cevapları ÖSYM ile eş zamanlı olarak sitemizde yayımlanacak. Soru ve Cevaplara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

2012 Ales Sınav Soruları ve Cevap anahtarı ne zaman açıklanacak sorusu şuanda sınava giren adaylar için büyük merak konusu. ÖSYM genelde yaptığı sınavların Soru ve Cevap anahtarını 1 hafta içinde pdf formatında yayınlıyor

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES bugün yapıldı. ALES, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce 81 kent merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te düzenlendi.

Saat 09.30’da başlayan sınav, 180 dakika sürdü. Sınavda adaylara, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulandı.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ALES’e girmek gerekiyor.

Türkiye’deki lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES’e katılması koşulu bulunuyor.

2012 ALES İlkbahar Dönemi Soru ve Cevapları

(Soru ve cevapların 14 Mayıs Pazartesi açıklanması bekleniyor. soru ve cevaplar açıklandığında bağlantı aktif hale gelecektir)

2012-ALES İlkbahar Dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi) Sınav soruları cevapları sınavdan sonra sitemizde yayınlanacaktır.

13 Mayıs 2012 Ales Cevap Anahtarı için tıklayınız (Sorular yayınlandıktan sonra eklenecek)

Ales Puan Hesaplaması için tıklayınız.

ALES Çıkmış Sınav Soruları 2007, 2008, 2009, 2010 ve 2011 sınav soruları için tıklayınız