Bir zamanlar memur eylemleri ünlüydü Kızılayda Sık Sık görürdük şimdi ise sanal alemde eylemler başgöstermeye başladı. İşte onların en güçlüsü ve en büyük katılıma sahip olması beklenen SOPA eylemi. Eyleme Google ve Wikipedia gibi ünlü bir çok site destek vereceğini açıkladı. Peki SOPA nedir bildiğimiz sopa değil tabiki işte SOPA eylemi ve destek verenler ve eylemin nedeni

ABD’de 24 Ocak’ta oylanacak olan ‘Çevrimiçi Korsanlığı Önleme Yasası’ (SOPA) öncesi internet dünyasının devleri eyleme gidiyor. 18 Ocak Çarşamba günü gerçekleşecek olan greve Google, Huffington Post, Pandora.com, Wikipedia, Facebook, Amazon, Reddit.com ve Github.com gibi siteler destek verecek.

Eylem planını ilk açıklayanlar arasına dün internet ansiklopedisi Wikipedia da katıldı. Wikipedia eylem günü logosunu karartarak, İngilizce edisyonunu bir günlüğüne kapatacak. Wikipedia’nın kurucularından Jimmy Wales, yapacakları eylem hakkında öğrencileri Twitter’dan uyardı. Wales, “Öğrencilere uyarı! Ödevlerinizi erken yapın. Wikipedia oylanacak olan kötü yasayı Çarşamba günü protesto edecek” dedi.

Wikipedia’dan yapılan açıklamada, Temsilciler Meclisi’ndeki SOPA ve Senato’daki PIPA (Protect IP Act) yasalarının geçmesi halinde özgür ve açık internetin ciddi zarar göreceği, ABD’de yer alan uluslararası web sitelerinin sansürlenmesi için araç olarak kullanılacağı ifade edildi.

Facebook, Google ve Twitter’ın da dahil olduğu eylemciler, 15 Ocak’ta New York Times gazetesine ilan vererek SOPA’nın ‘interneti sakat bırakacak bir sansür yasası’ olduğuna dikkat çekmişti.

Beyaz Saray’ın da, erişim engeli uygulamalarının yaygınlaştıracak ve mahkemelerle diğer bazı kamu kuruluşlarına bu yönde geniş yetkiler verecek olan SOPA’dan mutlu olduğu söylenemez. Obama hükümetince yapılan son açıklamada, tasarıda bulunan ‘DNS engellemelerinin’ problem yaratacağı yorumu yapılmıştı.

ABD’de sopastrike.com sitesi üzerinden yapılan kampanyalarla SOPA’nın sansür yasası olduğuna dikkat çekiliyor. Ülkede bulunan büyük çaptaki internet sitelerinin sansürlenmesi, bir bakıma bütün dünyayı etkileyecek bir karar olduğu yorumları da yapılıyor. Bu nedenle küresel tepkilerin artması da bekleniyor.

Türkiye’de ise internettutulmasi.com isimli site SOPA düzenlemesine karşı destek topluyor. İnci portal, iyad.org.tr, alternatifbilisim.org ve elmaaltshift.com gibi siteler de Türkiye’den eyleme destek veriyor.

SOPA nedir?

Telif haklarına dayanılarak hazırlanan bir yasa tasarısı olan SOPA, temelde fikri mülkiyet haklarını ihlal eden sitelere yaptırımları artırıyor gibi görünüyor. Yasa uyarınca ABD organları, internet sağlayıcılarının telif ya da ticari marka yasalarını ihlal ettiğinden ‘şüphelenilen’ ve kullanıcılarının faaliyetlerini yeterince takip etmeyen siteleri bloklamaya zorlayabilecek.

SOPA ile bir bakıma ‘kara liste’ oluşturulacak yorumu yapılıyor. ABD organlarının istediği şartlara uymayan her site bu listeye eklenebilecek. Kara listedeki siteler, Google gibi arama motorlarında da gösterilmeyecek, gösterilirse Google da erişim engeli tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Buna benzer bir yasa Türkiye’de bir çok internet sitesinin kapanmasına neden olmuştu. Yasa internet sitelerinde satılan ürünlerden, kullanılan içeriklere, yayınlanan videolardan, bilgisayar oyunlarına kadar telif hakkı ve ticari marka kelimelerinin gibi birçok alanı etkilemesi bekleniyor. Üstelik yasasının ABD dışındaki sitelere de uygulanacağı, dolayısıyla küresel çapta trafiğin doğrudan ABD resmi organlarınca belirlenmesi gibi bir durumun ortaya çıkacağı savunuluyor.

HABERTURK.COM DIŞ HABER SERVİSİ
ABD’de geçirilmeye çalışılan internet korsanlığı kanununu protesto etmek için Wikipedia bu hafta 24 saatliğine internet sitesindeki içerik hizmetini gönüllü olarak kapatacak.

6. SIRADAKİ İNTERNET SİTESİNİN BU KARARI 100 MİLYONU AŞKIN KİŞİYİ ETKİLEYECEK
İnternette pek çok kimse tarafından referans kaynağı olarak kullanılan, sadece ingilizce sürümünü 100 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği, pek çok dilde sürümü bulunan ve dünyadaki internet sitelerinin performansını ölçen Alexa’da altıncı sırada olan bu sitenin 24 saatliğine bile kapatılması pek çok kişiyi etkileyecek.

Türkiye’de de internete içerik hazırlayan pek çok kişinin gerektiğinde ilk başvuru kaynaklarından olan Wikipedia’nın aldığı bu karar büyük yankı uyandırıcak nitelikte.

SOPA’YA SOPA GÖSTERİLECEK, KARARTMA YAPILACAK

The Telegraph’a göre, ABD’de bu yöndeki protestoların ana hedefi olan ve kısa adı SOPA(The Stop Online Piracy Act) yani “Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Kanunu” şu anda Beyaz Saray’daki muhalefet tarafından etkin bir şekilde engelleniyor, buna karşın yine de “büyük bir mesaj verme” adına Wikipedia’nın kurucusu olan Jimmy Wales yine de karartmanın yapılacağını söyledi.

22 SAATTEN KISA BİR SÜRE KALDI

Site ziyaretçilerinden ABD kongresine baskı yapmaları istenecek
Wikipedia’nın İngilizce sürümüne çarşamba sabah 5’den perşembe sabah 5’e kadar erişilemeyeceğini Twitter’dan duyurdu Wales. Şu anda da siteye girildiğine(ingilizce sürümü) 22 saatten kısa bir süre sonra karartmanın başlayacağı uyarısı ile karşılaşıyorrsunuz. Bu 24 saatlik karartma esnasında ziyaretçiler 3.8 milyon makalenin yer aldığı veri tabanı yerine protesto amacıyla Kongre ile iletişime geçmelerini teşvik edecek açık bir mektupla karşılaşacaklar.

“ŞU ANDA BU KANUN ENGELLENDİ FAKAT VAZGEÇİLDİĞİNE DAİR BİR EMARE YOK”
Wales SOPA’nın şimdilik engellenmesine karşılık “SOPA’dan tamamen vazgeçildiğine dair bir emare yok. Washington’a BÜYÜK bir mesaj göndermemiz gerek” dedi.

SOPA OLMAZSA PIPA
Wales SOPA’ya benzer bir kanun tasarısı olan PIPA( Fikri Mülkiyeti Koruma Kanunun) Senato tarafından düşünüldüğünü ve bunun da internet siteleri için bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

ÖĞRENCİLERE UYARI; “EV ÖDEVLERİNİZİ ERKEN YAPIN”
Wales açıklamasında “PIPA hala oldukça tehlikeli” dedi. Wales Wikipedia’nın ingilizce versiyonunun 100 milyon kullanıcısının bu karartmadan etkileneceğini söyledi ve öğrencilere uyarıda bulundu “ev ödevlerinizi erkenden yapın”

MUHALİFLER: “BU KANUNLAR WIKIPEDIA GİBİ SİTELERE ADİL OLMAYAN SORUMLULUK YÜKLÜYOR”
SOPA ve PIPA’ya muhalif olanlar Wikipedia gibi internet sitelerine telif hakkı ihlali yapan hiç bir materyali sitelerine koymaması gibi adil olmayan bir sorumluluk yüklediğini söylüyorlar.

ERİŞİMİ ENGELLEMEDE KOLAYLIK SAĞLIYOR
Önerilen kanunlar ayrıca Amerikan telif hakları sahiplerine lisanslı olmayan film, müzik ve televizyon programlarına hosting yapan(içeriklerinde yer veren) yabancı internet sitelerine erişimi engellemede kolaylık sağlıyor.

BÜYÜK MEDYA DEVLERİ DESTEKLİYOR, GOOGLE VE FACEBOOK KARŞI ÇIKIYOR
Bu yasa Murdoch gibi büyük medya devlerince yoğun bir lobi faaliyeti ile desktekleniyor ve Google ve Facebook gibi silikon vadisinin devleri tarafından karşı çıkılıyor.

“ANA NOKTALAR ONAYLANMAYACAK”
Beyaz Saray ise kanun tasarısının ana noktalarını onaylamayacağını ve “çizim tahtasına geri yollayacağını”(sil baştan düzenlenmesi için geri gönderme) söyledi. Başkan Obama’nın internet danışmanları yapılan bir beyanda ” yabancı internet sitelerini engelleme hükümlerinin “siber güvenlik için gerçek bir risk taşıdığını” söyledi.

ÇEVRİMİÇİ SANSÜR VE İNNOVASYONU TEŞVİK EDEN ŞİRKETLERE DARBE KAYGISI
Yapılan açıklamada, çevrimiçi korsanlıkla ilgili yapılacak herhangi bir mücadalede yasal eylemlerin çevrimiçi sansür edilmesi riskine dikkat edilmesi ve dinamik büyük ve küçük şirketlerin sağladığı yeniliklere ket vurmaması gerektiği vurgulandı.

Murdoch ise Twitter’da başkan Obama’nın ” silikon vadisindeki veznedarlarla kader birliği yaptığını söyledi.”

Jimmy Wales daha henüz herhangi bir yasal düzenleme yapılmamış olmasına karşın, bu tür girişimlerin gelecekte doğurabileceği sorunlara dikkat çekmek ve kamuoyunun dikkatini bu tür düzenleme girişimlerine çekmek için eylemi gerçekleştirmekte kararlı.