19 Mayıs törenleri her sene öğrencilerin stadlarda yaklaşık 2 ay boyunca hazırlıklarıyla renkli görüntülere sahne oluyordu. Millli Eğitim Bakanlığı 19 Mayıs törenleriyle ilgili yeni yönetmelik hazırlıyor.19 Mayıs törenleri artık stadlarda kutlanmayacak mı? 19 Mayıs törenleri kalkıyor mu?

19 MAYIS TÖRENLERİ STADLARDA KUTLANMAYACAK MI?

Milli Eğitim Bakanlığından 81 ile gönderilen genelgede artık 19 Mayıs çalışmalarının stadlarda yapılmayacağını, hazırlıklar sebebi ile öğrencilerin yaklaşık 2 ay boyunca derslerinden uzak kalmayacağına ilişkin açıklamalar yer alıyor.

Törenlerde, yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışm.aları gibi etkinliklere yer verilmemesini, kutlamaların sadece okullarda yapılmasını istedi.

Kutlamaların kanun ve yönetmeliklerde yer almayan bazı içeriklerle gerçekleştirildiğinin görüldüğü ifade edilen yazıda, yine kanun ve yönetmelikte kutlamaların öğrencilerin katılımıyla yapılacağına dair bir hükmün bulunmadığı kaydedildi.

Yazıda kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla ilişkisinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır,denildi.