Her yıl düzenlenen Şeb-i Arus gösterilerine ilgi oldukça fazla.7-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen törenler boyunca yapılacak olan sema gösterilerine bilet hemen hemen hiç kalmadı.

ŞEB-İ ARÛS

Mevlânâ’nın ölüm gününün hatırası olarak yapılan merasim hakkında kullanılan bir tabir. İkindi vaktinden sonra Kur’an okumak ve Aynü’l-Cem’ yapılmak sûretiyle icra edilen bu merasimin gecesine aynı zamanda “Leyletü’l-Arûs” da denilir. Şeb, Farsça; Leyle, Arapça “gece” demek olduğu için tabirlerin ikisi de aynı manâya delâlet etmektedir.

Mevlânâ Celaleddin ölüm gününü “Hakk’a vuslat”, “Düğün günü” saymıştır (Hilmi Yücebaş, Edebiyatımızda Mevlânâ, (Konya İl Yıllığı), Konya 1973, 30)

Bilindiği gibi, Mevlâna (hicrî 672) miladî 17 Aralık 1273′de Pazar günü akşam üstü güneş gözden kaybolup, Konya ufuklarını kızıla boyarken bu âlemden can ve bekâ âlemine göç etmiştir. Mevlânâ ölümünü gerdek gecesi “Şeb-i Arûs” “Sevgiliye kavuşma” günü olarak kabullenmişti. Şeb-i Arûs, fedakârlıkla başlar, ölüm boyunca devam eder, öbür âleme kavuşmakla tamamlanır.

Mevlânâ, “Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde arama, arif kişilerin gönlündedir. Bizim mezarımız. Burada ölüm (olarak) tezahür ediyorsa da orada doğumdur” der. Yine Rabbine, “Ölmek şeker gibi tatlı bir şey, canı sen aldıktan sonra seninle olunca da tatlı candan da tatlıdır, ölüm” şeklinde seslenir. Böylelikle ölüme bir başka açı kazandırır (Alişan Özattila, Hak Aşığı Mevlânâ Celâleddin, 180-181).

Gerçekte iki türlü ölüm vardır. Birincisi, nefsi (egoyu) feda ederek oluşan “manevî ölüm”. Yani Hz. Peygamber (s.a.s.)’in “Ölmeden evvel ölünüz” emrince “Hak’ta yok olmak” anlamındadır. Bu ölüme, “ilk vuslat” adını da verebiliriz. İkinci ölüm ise, “fizikî ölüm”dür. Bugüne kadar, Şeb-i Arûs olarak kabul ettiğimiz, canın beden kafesinden kurtularak aslına döndüğü, katrenin denize, can ummanına erdiği an. Ki bu an “vuslat gecesi” olarak isimlendiriliyor (Feyzi Halıcı, Mevlânâ Sevgisi, 20).

Mevlânâ’da Vuslat Anlayışı

Mevlânâ, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Kendinin ölüm ve vuslat anlayışını, Kur’an-ı Kerim’in bir âyetinin ışığı altında tetkik edip anlamak mümkündür:

“Her nefis ölümü tadacaktır. Sonra ancak bize döndürüleceksiniz” (el-Ankebût, 29/57).

Âyette geçen “dönmek” kelimesi, Allah’a kavuşulacağını, “vuslatı” açık bir ifadeyle “müjdelemekte”dir. Bu müjdeyi benimseyen, ona sımsıkı sarılan Mevlânâ, ölümü bir ayrılık değil, bir vuslat olarak kabul eder.

Mevlânâ’nın ölüm anlayışına gelince; “Bir devir sistemi içinde hayatın anlamı, ruhun ölümsüzlüğü ve Allah’a, vuslatın yolu ölümden geçmektedir” tarifiyle zemin kazanır ve Mevlânâ’da ölüm, “Mutlak ve ölümsüz Varlık’a veya diğer ifadeyle “asla” bir rücû hareketi ile” zirveye ulaşır.

Mevlânâ, ölümü kişinin aslına dönüşü veya menşein ilâhi bir cevher olması hasebiyle “Allah’a dönüş” olarak telâkki eder.

Bir başka ifadeyle ölüm, “Cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır.”

Mevlânâ bu hususu şöyle ifade eder:

“Bizi Elest harabatından getirdiler. Coşmuş, dağılmış ve kendinden geçmiş olarak getirdiler. Yine harabat tarafına çekecekler. (Bizi) yoktan var ettikleri için” (Mevlânâ, Rubaiyyat, 672/1 14).

“Hele ölümden bir kurtulsun, kurtuluşa ulaşın; çünkü sevgiliyi görmek âb-ı hayattır.” (Mevlânâ, Mesnevî, Terc., A. Gölpınarlı, III, Beyit 4607).

“Çünkü tiksinmek, kötü gelmek ortadan kalkarsa o ölüm, ölüm değildir ki. Görünüşte ölümdür, gerçekteyse göçüş” (Mevlânâ, Mesnevî Terc., A. Gölpınarlı, III, 4613).

Abdülmelik ERDOĞAN

Şeb-i Arus törenlerine büyük ilgi
Mevlana’nın 737. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında 7-17 Aralık 2010 tarihleri arasında düzenlenecek 16 sema programından 10′unun biletlerinin tükendiği bildirildi.
Konya’da 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek Mevlana’nın 737. Vuslat Yıl Dönümü törenlerinin hazırlıkları devam ediyor.

Mevlana’yı anma törenlerinde bu yıl 11 günde 16 sema programı gerçekleştirilecek. 7-17 Aralık tarihleri arasındaki 16 sema programının 5′i gündüz, 11′i ise gece gerçekleştirilecek. Sema programları Şeb-i Arus gecesi 19.00′da, diğer günler akşam seansları 20.00′de, gündüz seansları ise 14.00′de başlayacak.

Etkinliklere yaklaşık 2 ay gibi uzun bir süre kalmasına karşın sema programlarına yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi gösteriliyor. Toplam 16 sema gösterisinin yapılacağı etkinliklerde, 17 Aralık Şeb-i Arus gecesindeki sema programı dahil olmak üzere 10 sema programının biletleri şimdiden tükendi.

Sadece ilk 3 gün saat 20.00′de gerçekleştirilecek 3 sema programı ile 15-16 ve 17 Aralık günleri gündüz saat 14.00′de gerçekleştirilecek sema programları için rezervasyon yaptırılabiliyor.

– BİLET FİYATLARI DEĞİŞMEDİ-

Sema programlarının bilet fiyatlarında ise geçen yıla göre değişikliğe gidilmedi. Sema programlarının giriş ücretleri 15 lira olarak belirlenirken, Şeb-i Arus olan 17 Aralık gecesi ise bilet fiyatı 50 lira olacak.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Çıpan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, törenlere yaklaşık 2 ay olmasına rağmen 10 sema programının biletlerinin tükenmesinin sevindirici bir durum olduğunu söyledi.

İlginin kendilerini son derece memnun ettiğini anlatan Çıpan, ‘Geçtiğimiz yıllara göre çok daha yoğun bir talebin olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Mevlana’ya dünyanın ilgisi her geçen gün artıyor. Hem yurt içinden hem de yurt dışından yoğun bir ilgi var. Bütün seansların dolu geçmesini bekliyoruz’ dedi.

Sema programlarının gerçekleştirileceği alanın 2 bin 520 kişi kapasiteli olduğunu belirten Çıpan, 16 sema programını 40 bini aşkın kişinin izlemesini beklediklerini sözlerine ekledi.

– OTELLER ŞİMDİDEN DOLDU-

Etkinliklerin yapılacağı 7-17 Aralık tarihleri arasındaki doluluk oranları da konaklama sektörünün yüzünü güldürüyor.

Rixos Konya Satış ve Pazarlama Müdürü İlker Töre, 10-17 Aralık tarihleri için yer kalmadığını yüzde 100 doluluk oranına ulaştıklarını ve satışları durduklarını söyledi.

Bu tarihlerde rezervasyon yaptırmak isteyenlerin sadece acentelerden oda satın alabileceğini dile getiren Töre, ’7-10 Aralık tarihlerinde ise yüzde 90 doluluk oranına ulaştık. Bu tarihlerde müsait odalarımız var’ dedi. Dedeman Konya Grup Koordinatörü Tuna Özgür de, 7-17 Aralık 2010 tarihleri için yoğun bir rezervasyon talebi olduğunu bildirdi.

Bu tarihler arasında şu anda yüzde 95 doluluk oranına ulaştıklarını ifade eden Özgür, ‘Geçen yıla göre çok daha fazla talep var. Özellikle 10-11 ve 16-17 Aralık tarihlerinde yer olmaması nedeniyle çok sayıda kişi ve grubu bekleme listesine aldık’ diye konuştu.