2011 birçok bakanlığın adı değişti, bazı bakanlıklarda birleştirildi. Haberleri okurken birçok bakanın ne bakanı olduğunu çözemeyenleriniz vardır. Birleşen bakanlıkların, Yeni açılan bakanlıkların ve kapanan bakanlıkların yeni adları listesi sizlerle. demedi demeyin 2012 kpss de burdan soru gelir

YENİ BAKANLIKLAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Avrupa Birliği Bakanlığı

Ekonomi Bakanlığı

Gençlik ve Spor Bakanlığı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Kalkınma Bakanlığı

BİRLEŞEN VE DEĞİŞEN BAKANLIKLAR

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yerine oluşturulan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın birleşmesiyle oluşan, Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının yerini alacak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YENİ BAKANLAR KURULUNDA BAŞBAKAN DAHİL 25 ÜYE VAR

Şu anda, mevcut Bakanlar Kurulunun, Başbakan dahil, 27 üyeden oluştuğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu 27 üyeden, 3 tanesi Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı, 8 tanesi Devlet Bakanlığı ve 15 tanesi de icracı Bakanlıktan oluşuyordu. Yeni Bakanlar Kurulu ise, Başbakan dahil 25 üyeden oluşuyor. Yeni yapıda, 4 adet Başbakan Yardımcılığı ve 20 adet de icracı bakanlık bulunuyor. Şimdi sizlere, yeni bakanlar kurulu yapısını sunmak istiyorum.

Başbakan, 2, 3, 4 ve 5, dört adet başbakan yardımcısı.
6. Adalet Bakanlığı.
7. Yeni kurduğumuz bir bakanlık: Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı. Biz muhafazakar demokrat bir partiyiz öyleyse aile yapımızı güçlendirmemiz lazım…
8. Yeni bir bakanlık: Avrupa Birliği Bakanlığı.
9. Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın yerine oluşturduğumuz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Bilimi bu noktada üstlenecek, bütün kurumları bir bakanlık çatısı altında toplayacak, sanayi ve teknoloji ile de iç içe olacağı için teori ve pratiği iç içe bulunduracak bir bakanlık…
10. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı.
11. Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığımızı birleştirdik: Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı yaptık. Buradaki ana hedef, çevreyi, ormanda zengin ülkeyiz, daha da güçlendirmemiz lazım. Bir de şehircilik ki büyük önem arz ediyor. Ulusal programların kontrol altında tutulmasından, bu kentleşmenin, yapılaşmanın merkezden de takip etmenin bu bakanlık ile bir koordinasyona ihtiyaç var, bu adımı da bu şekilde atalım istiyoruz.
12. Dışişleri Bakanlığı.
13. Yine yeni bir bakanlık: Ekonomi Bakanlığı.
14. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı.
15. Yeni bir bakanlık: Gençlik ve Spor Bakanlığı.
16. Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın yerini alacak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı.
17. Yeni bir bakanlık: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı. Sanayi Bakanlığından ticareti alıyoruz…
18. İçişleri Bakanlığı.
19. Yeni bir bakanlık: Kalkınma Bakanlığı. Adalet ve Kalkınma Partisi olmamız hasebiyle…
20. Kültür ve Turizm Bakanlığı
21. Maliye Bakanlığı
22. Milli Eğitim Bakanlığı
23. Milli Savunma Bakanlığı.
24. Sağlık Bakanlığı.
25. Ulaştırma Bakanlığı.”

8 BAKANLIK KALDIRILDI 6 YENİ BAKANLIK İHDAS EDİLİYOR

Böylece, 8 devlet bakanlığını kaldırdıklarını, artık devlet bakanlığı olmayacağını, 6 yeni bakanlık ihdas ettiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
“Bunlar: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı.
2 bakanlığı birleştirip tek bakanlık yaptık: Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığını birleştirip, Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı’nı kurduk.
2 bakanlığı dönüştürdük: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı oldu.”

SORULARI CEVAPLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye sınırından dün gece bir grubun Türkiye’ye sığındığı yönündeki haberlerin doğru olduğunu belirterek, “Bu noktada bizim kapıları kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil. Gerçekten Suriye’deki bu gelişmeler, üzüntü vericidir, endişeyle kaygıyla izliyoruz” dedi.
Ak Parti Genel Merkezi’nde, bakanlıkların yeniden yapılandırılmasına ilişkin basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin “Suriye sınırından dün gece 120-160 kişilik bir grubun Türkiye’ye sığındığı yönünde haberler var” diyerek, değerlendirmesini sorması üzerine, “Evet, böyle bir şey söz konusudur. Bu noktada bizim kapıları kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil. Gerçekten Suriye’deki bu gelişmeler, üzüntü vericidir, endişeyle kaygıyla izliyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuya ilişkin çok farklı bilgi ve istihbaratların geldiğini dile getiren Erdoğan, “Bu nokta bizim endişemizi artırıyor, kaygımızı artırıyor. Temenni ederiz ki; Suriye, bir an önce sivillere karşı takındığı tavrı çok daha müsamaha ile karşılar hale getirsin ve bir an önce reforma yönelik attığı adımları sivilleri inandırıcı bir şekilde gerçekleştirsin ve bu değişim, dönüşüm diyeceğim orada da bu reformlar dönüşüm bulsun” diye konuştu.

GÖREV ALANLARI GENELGEYLE BELİRLENECEK

Bir başka gazetecinin, başbakan yardımcılarının görev alanlarının nasıl belirleneceğiyle ilgili sorusuna, Erdoğan, “4 tane başbakan yardımcılığına bağlı olan bütün birimleri genelgelerle Başbakan verebilecek. 12 Haziran’dan sonra genelgelerle şu başbakan yardımcısına şu müsteşarlık, şu başkanlık bağlıdır dersiniz. Aynı şekilde bunlar o zaman belirlenir. Hepsi de o zaman açıklanacak. Bağımsız kurullar var, bankalar var, bunlar kimlere bağlı olacak, hepsi o zaman belirlenecek ve açıklanacak” yanıtını verdi.

Erdoğan, “Hazine Müsteşarlığı, başbakan yardımcısında mı kalacak?” sorusunu, “Başbakan Yardımcısı. Şu andaki düşüncemiz o. Ustalık dönemi için yetkisini tam manasıyla aldığımızda düşüncemiz, hazırlığımız o yönde” diye cevapladı.

Bakan yardımcılarının nasıl atanacağına ve ön şart aranıp aranmayacağına ilişkin bir başka soru üzerine, Erdoğan, “Tabi ki bu üçlü kararname… İlgili bakan, başbakan aramızda görüşmeyi yaptıktan sonra tabii ki bu Cumhurbaşkanının onayına gidecek. Üniversite mezunu şartı yok. İlkokul mezunu da bakan yardımcısı olabilecek. Aslolan burada, kendini gerçekten piyasalarda ispat etmiş, çok başarılı, mesela Türkiye’de öyle işadamları var ki bakıyorsun ilkokul, ortaokul mezunu. Yabancı dili yok ama başarılı. Rahmetli Sakıp Ağa’nın durumunu düşünün. Vehbi Koç’un durumunu düşünün. Bunlar üniversite mezunu değillerdi ama Türkiye’nin bir, iki numarasıydı. Hatta öyle zamanlar oldu ki bunlar vali olmaz mı, büyükelçi olmaz mı diye tartışılmıştır. Dolayısıyla bu şeklide başarılı birçok insanlar olabilir. Bunlar, gerek bakanların gerek başbakanın müşterek değerlendirmeleri sonucu cumhurbaşkanına takdim edilecektir” dedi.
Başbakan Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığının görev alanıyla ilgili değişiklik öngörülüyor mu? Genelkurmay Başkanlığının durumu ne olacak?” sorusuna, “Şu anda böyle bir değişiklik söz konusu değil. Başbakana bağlı olarak bu süreç devam edecek” karşılığını verdi.

Erdoğan, “Başbakanlık Teşkilat Kanunu’nda değişiklik öngörüyor musunuz? Güçlü başbakan başdanışmanlığı, danışmalığı düşünüyor musunuz? Yeni düzenleme, Başkanlık sisteminin provası mı?” şeklindeki soru üzerine, bakan yardımcılıkları ile başbakan başdanışmanlığı ve danışmanlıklarının birbirinden ayrı konular olduğunu belirtti.

Bakan yardımcılarının hükümetle gelip, hükümetle gideceğini vurgulayan Erdoğan, başmüşavir ve müşavirlerin hükümetle gelip gitmediklerini, bunların devletin yüksek düzeyli memurları olduğunu anlattı. Erdoğan, bakan yardımcılarının “siyasi müsteşar görevi yapacaklarını, mevcut müsteşarların ise idari görevleri yürüteceklerini” bildirdi.

Erdoğan, bakan yardımcılarının, bakanın elini rahatlatacağını ancak bakan vekalet bırakmak durumunda kaldığında, bakan yardımcısına değil, bir başka bakana bırakabileceğini kaydetti.