2012 kpss lisans sınavına girenler bungün internette dünkü sınav sorularanı indirip ortalama netlerini görmeye çalıştı ama malesef ösym 2012 kpss lisans sorularını ve cevaplarını yayınlamad. Bunun yanı sıra 2012 lisans kpss iptal edilecekmi sorusu sorulmaya başladı. 2012 KPSS Lisans Soru Ve Cevapları Ne Zaman Yayınlanacak işte ayrıntılar

2012 Kpss Lisans Soruları Ne Zaman Yayınlanacak

2012 KPSS cumartesi oturumu ile ilgili spekülasyonlar devam ederken ÖSYM’nin iptal ile ilgili durum değerlendirmesini İzmir’deki KCK operasyonunun soruşturmasına bağlı olarak değerlendireceği ifade edildi… İşte Milliyet Gazetesi’nden Bahar ATAKAN’ın Haberinde yer alan ayrıntılar:

ÖSYM nin cumartesi gerçekleştirdiği KPSS testlerindeki soruların sınav sürerken sızdırıldığı yönündeki iddialar, iddialar asılsız açıklamalarına karşılık dün de devam etti.
İddiaların odağındaki Beyaz Kalem Yayıncılık tan yapılan açıklamada, Soruların yayınevimize sınav öncesinde servis edildiği suçlamaları tamamen iftiradır. Bazı çevreler ÖSYM ve şirketimizi karalamak için bunu bir fırsat bilmişlerdir ifadeleri kullanılırken, Beyaz Kalemin internet sitesinde sınavdan sonra yayınlanan soruların, sınava giren öğrenci ve öğretmenlerin kimlik kağıtlarının arkasına not ettikleri sorular olduğu kaydedildi.

ÖSYMnin iddialarla ilgili iç denetim yapacağı öğrenilirken, sınav iptal olacak mı? sorusu yeniden gündeme geldi. İddiaların kanıtlanıp delil elde edilmesi durumunda ÖSYM Başkanı Ali Demirin ve ÖSYM Yönetim Kurulunun iptale yönelik karar yetkisi bulunuyor. Ancak ÖSYMnin, bu konuda, İzmir Özel Yetkili Başsavcıvekilliğinin KCK üyelerinin soruları sızdırmaya çalıştığı iddiasıyla başlattığı soruşturmanın sonucunu bekleyeceği bildirildi.

KPSSde soruların sızdırıldığı iddiaları konusunda, Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin uygulandığı önceki günkü sınava katılan 987 bin 352 adayın aklındaki soru işaretleri dün de giderilemedi. İzmirin de aralarında bulunduğu 8 ilde terör örgütü PKKnın şehir yapılanması KCK üyelerinin organize ettiği öne sürülen KPSS çetesi sınavın yapıldığı gün polisin operasyonuyla çökertildi.

ÖSYMnin operasyon kapsamında gözaltına alınanlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağı belirtildi. ÖSYMnin özellikle çetenin sınav sürerken soru kitapçıklarını dışarıya çıkartıp çıkartmadığı konusunda savcılıktan gelecek bilgileri bekleme eğiliminde olduğu bildirildi. Soruların bazılarının kelime hatalarıyla daha sınav bitmeden KCK operasyonlarında da adı geçen Dicle Haber Ajansında yayınlanması da ÖSYMnin savcılığı bekleme eğilimini güçlendirdi.

Fotoğraf mı çekildi

Soru kitapçıklarının açıklanmamasına rağmen dün bazı internet sitelerinde KPSS kitapçığı olduğu iddia edilen bir kitapçığın sayfasının görüntüsü yer aldı. Bu durum akıllara, Sınava cep telefonu mu sokuldu iddialarını getirdi. KPSS çetesi operasyonuyla bağlantılı olarak ÖSYM, ilk 90 dakikada sınavdan çıkılmaması kuralına aykırı davranan adayları belirlemek üzere işlem de başlatabilecek. ÖSYM, sınav merkezlerinden Ankaraya gelecek kitapçık sayılarını belirleyerek, sınav bitiminde salonlardan dışarı çıkartılan kitapçık sayısını da tespit için çalışma yapabilecek. İddiaların kanıtlanması ve delil elde edilmesi halinde ÖSYM Başkanı Ali Demirin ve ÖSYM Yönetim Kurulunun sınavın iptaline yönelik karar verme yetkisi bulunuyor. ÖSYMnin sınav öncesinde sızma olduğuna yönelik iddia ve kanıt bulunmadığı, bu yüzden sınav iptaline gidebilecek bir durumun ortaya çıkmayacağına inandığı ifade ediliyor.

Beyaz Kalem Nedir

Dicle Haber Ajansı dışında, soruların 57sinin önceki gün saat 17.30da Beyaz Kalem Yayıncılıkın internet sitesinde yayımlanması da sızdırma iddiaları güçlendirmişti. Soruların sınavdan önce Beyaz Kalem Yayıncılığa sızdırıldığı iddialarını inceleyen ÖSYMnin iç denetim yapacağı kaydedildi. İddiaların merkezindeki Beyaz Kalem Yayıncılığın Müdürü Utku Yağlıdereli, Milliyete yaptığı açıklamada, soruları KPSSden 6 saat sonra 17.25te internet sitelerine yüklediklerini belirterek, şöyle konuştu: Sınavın akabinde değil. KCK soruşturması ile karıştırılıyoruz burada. 120 sorudan 57 tanesini toparladık. Kendi sayfa şablonumuza yükledik. Orada bir yanlışlık yapmıştık. Deneme şablonumuz olduğu için dosya üzerinde Deneme-2 yazıyor. Bunun da silinmesi unutuldu. Sınava öğrencilerimizin yanı sıra kendi şirketlerimizde çalışan hocalarımız da sınava girdi. Sınava girenlere herkes kimlik kartının arkasına 2 soruyu yazsın dedik. Onlar da yazdılar. Soruları word Biz sadece soruları bir araya getirdik. Her sene bunu yapıyorduk.

Jokerin hesabında 3 milyon lira

İzmirinde aralarında bulunduğu 8 ilde, KCK yapılanması altında Joker adı verilen kişilerin, başkalarının adına sınava girmesini sağlayan şebekeye yönelik yeni bilgiler de ortaya çıktı. Polisin takibi sırasında şebeke liderinin banka hesaplarında, sınav usulsüzlüklerinden elde edilmiş 3 milyon TL para olduğu ileri sürüldü. Bu paranın bir bölümünün de yine örgüte gelir amaçlı kullanıldığı da öne sürüldü.

bu durumda 2012 kpss lisans sorularının açıklanmasıda biraz gecikecek gibi görünüyor.