Gündüzünü oruçlu,gecesini ibadetle geçirilmesi gereken bir kandil daha yaklaşıyor. Kandillerde yapılan ibadetler,edilen dualar daha makbule geçer. 2012 Miraç Kandili ne zaman? Miraç kandilinde hangi ibadetler yapılmalıdır? Miraç kandili nasıl değerlendirilmeli?

MİRAÇ KANDİLİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ? MİRAÇ KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

Miraç kandili Haziranın 16’sını 17’ye bağlayan gecedir. Cumartesi gecesi Miraç kandilidir.

16/17 HAZİRAN 2012 CUMARTESİ- PAZAR MİRAÇ KANDİLİDİR.

MİRAÇ KANDİLİNDE YAPILMASI GEREKEN İBADETLER

Miraç Kandilinde Neler Olmuş?

Miraç kandilinde Peygamber Efendimiz(sas) gecenin bir anında Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek gecenin adıdır.

Bu durum ayette de belirtilmiştir;

“Kulu Muhammed’i bir gece Mescid-i Haram’dan kendisine bir kısım âyetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah’ın şânı yücedir.Doğrusu O, işitir ve görür.” (İsra Suresi:1)

MİRAÇ KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

*Bu mübarek geceyi bir toplulukla veya bir camiye gidip değerlendirin. Evde tek başınıza olunca şeytan size ibadet için fırsat vermeyebilir.

*Bu gecenin gündüzünü oruç tutarak değerlendirebilirsiniz.Zaten Recep ayında olduğumuz için oruçlu olmanız daha iyi olur.Recep ayının 26-27. günleri oruçlu olmak çok faziletlidir

*O gün ağzımız hiç boş durmasın, bol bol Peygamberimiz(sas) için salavat getirmeliyiz.

*Bu gecede bizlere namaz hediye edilmesinden dolayı kaza namazlarımızı kılmalıyız,şükür namazı teheccüt namazı gibi namazları kılamalıyız.

*Her kandilde olduğu gibi bu kandilde de bol bol tövbe istiğfar etmeliyiz.

*Bu gece hacet namazı kılabilirsiniz.