üç aylar olana recep şaban ramazan aylarının sonuncusu olan ve müslümanların dini bayramlarından Ramazan Bayramının içinde bulunduğu ramazan ayınas kısa süre kaldı. 2013 Ramazan Bayramı ne zaman ? diye merak edenlerle birlikte 2013 ramazan bayramında kaç gün tatil olacak diye merak edenlerin sayısıda bir hayli fazla gelin bunlara cevap arayalım

2013 Ramazan Bayramı Hangi gün

Ramazan ayı takvimine şöyle kısa bir göz atalım

  • 2013 Kadir gecesi 3 Ağustos 2013

2013 Ramazan Bayramı arefesi ise 07 Ağustos 2013

2013 Ramazan Bayramı Günleri ise

  • 08 Ağustos 2013 Perşembe 1.gün
  • 09 Ağustos 2013 Cuma 2.gün
  • 10 Ağustos 2013 Cumartesi 3.gün

pazar günüde normal tatil olduğu için toplam 4 gün tatil görünüyor. tatilin uzuması gibi bir durum söz konusu değil gibi görünüyor şimdilik. Tabi bu bakanlar kurulu ile netlik kazanır.

Ramazan ve Oruçla ilgili Ayetler ve hadisler daha sonra okubil.com da olacak

Ramazan Bayramı hakkında ayetler

Bismillahirrahmânirrahîm
Şüphesiz, biz onu (Kuran) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadir, 1-5 )

(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kuranın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. ( Bakara, 185)

Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. ( Bakara, 184)

Ey iman edenler! Allah karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. ( Bakara,183)

Ramazan bayramı yanı sıra şeker bayramı diyenlerinde sayısı çok fazla. aslı ramazan bayramı olan ama ısrarla şeker bayaramdı diyenlerin bayramı 2013 Ramazan Bayramı tarihlerini görmüş olduk.

2013_ramazan_bayrami_tatili