Hemen hemen her insanda 20li yaşların sonunda yeni bir diş ağrısı çeker. Genel olarak bu dişler yirliki dişler olarak adlandırılır. 20lik diş nedir, her insanda çıkarmı ve 20lik dişlerin çektirilmesi gibi bir çok konuya değineceğiz. işte 20 lik diş hakkında bilmediklerimiz

20lik diş nasıl çıkar, 20 lik diş nasıl fark edilir.
– Altta 2 ve üstte 2 adet olan 20lik dişiniz çıktığında ağzınızda(önlerde eksik yoksa) toplam 32 diş olur. En basit yolu öndeki 4 dişten birini seçip arkalara doğru sayın, 8 diş sayıyorsanız o taraftaki son diş 20lik dişinizdir.

20lik dişi çektirmek zorunlu mu?
– 20lik diş çene kemiğinin sonunda yer aldığı için bazen “gömük” olabiliyor. Bir rahatsızlık, ağrı sızı durumunda, artık neredeyse her klinikte bulunan cihazlarla çene filminiz çekilerek bu durum tespit ediliyor. Gerekli incelemeyi cerrah yaparak, dişin alınmasına veya içeride bırakılmasına karar veriyor. Bu aşamada yetkili kişinin kararına güvenmek gerek.

20lik dişim çürüdü, ne yapmalıyım?
-Eğer sağlıklı bir 20lik dişiniz varsa, ona gözünüz gibi bakmaya özen gösterin. Zira çenenin sonunda olduğu ve genelde kemiğe yapışık olduğu için 20lik dişin çekimi çok daha sıkıntılı ve zor oluyor. Mümkünse dolgu ile halledilecek haldeyken vakit kaybetmeden dişçiye gidin.

Çekim nasıl oluyor?
– 20lik dişler, çekim sırasında kolay kırıldığı için genelde cerrahlar tarafından çekiliyor. Eğer bahsi geçen kırılma olursa, cerrahi bir müdahaleyle bölgede bir kesik açılıp, kemik dokusu gerektiği şekilde düzleştirildikten sonra kalan parça çıkarılıp dikiş atılıyor. Tabii bu esnada bölgesel anestezi yapıldığı için bunları ağrı olarak değil, ağzınızın içinde çeşitli cozurtular şeklinde hissediyorsunuz. Bir haftalık ilaç tedavinin ardından da dikişler 1-2 dakikalık basit bir işlemle alınıyor. shiftdelete sitesinden alıntı yapılmıştır.

yirmilik-dis-nedir