Bugün googleninde ana sayfasında gördüğümüz google doodlesi olarak belirlediği konu yaz gündönümü oldu. 21 haziran yaz gündönümü ne demek ? aslına hepimizin bildiği bir konu bu sadece sanki adı bir başka gibi geliyor. 21 haziran yaz gündönümü nedir açıklayalım

Güneş ışıklarının Yengeç Dönencesi’ne dik geldiği gün olan Yaz Gündönümü(Solstice) Google tarafından doodle’landı. Kuzey yarıkürede bulunan birçok ülke için yazın başlangıcı olarak kabul edilen Yaz Gündönümü Güney Yarıküre için ise kışın başlangıcı sayılıyor.

21 Haziran’da yaşanan Yaz Gündönümü’nde kuzey yarıkürede en uzun gündüz yaşanırken bu tarihten itibaren günler kısalmaya başlar.

Yaz Gündönümü Güney yarıküre için ise en kısa gün anlamına geliyor. Yaz Gündönümü’nde Güney Yarımküre’de günler uzamaya başlıyor.

Yaz Gündönümü bazı ülkelerde kuzey yarıkürede yazın, güney yarıkürede kışın başlangıcı sayılır.

Bununla beraber bazı ülkelerde Yaz Gündönümü yazın veya kışın tam ortası kabul edilir.

Yaz Gündönümü’nde Dünya’nın Güneş’e olan eksen eğikliği 23° 26′ ölçülerinde olmaktadır.

Senede iki kere 21 Haziran ve 21 Aralık’ta gerçekleşen Yaz Gündönümü, bazı kültürlerde tatiller, festivaller ve çeşitli rütüeller ile birlikte kutlanır.

Solstice (Yaz Gündönümü) kelimesi Latince sol (güneş) ve sistere (sabit durmak) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

Yaz Gündönümü doodle’ı

Google’ın Yaz Gündönümü’ne özel olarak tasarladığı doodleda suyun içinde duran 5 çocuk görülüyor. Çocuklar sabit dururken dalga geldiğinde zıplıyorlar. Yaz Gündönümü doodle’ı Christoph Niemann tarafından hazırlandı.

hurriyet

yaz-gundonumu-21haziran