Ay dün gece muhteşem bir görüntüye sahipti. Hemen hemen dünyanın her yerinden ayın en büyük hali göründü. Ay hem büyük göründü hemde daha parlak. İşte dün gece yani 24 haziran 2013 ayın en güzel görüntüleri
24haziran2013-ayin-guzelligi

İlk başta ay’ı görenlerin en merak ettiği soru oldu ve bir çok insan belkide korktu. Ay neden bu kadar yakın neden bu kadar parlak ve neden bu kadar büyük gibi sorular arka arkaya geldi.

Normalden yüzde 12 saha büyük görülecek olan Ay, Dünya’nın her yerinden gözlemlenebilecek. NASA’nın Goggard Uzay uçuş Merkezi’nden Michelle Thaller, “Nerede olursanız olur gözlemleyebileceksiniz. Ay, daha büyük görünecek olmasının yanı sıra, yüzde 30 daha parlak olacak. Harika bir gözlem şansı olacak” dedi. Hava koşulları engellemediği sürece herkesin izleyeceği Süper Ay, gün batımı vaktinde doğudan yükselmeye başlayacak. Gece vakti tepemizde parlak bir küre olarak belirmeden önce, ufuk çizgisinde çok büyük ve alçak bir şekilde belirecek.

Süper Ay, 24 Haziran’da TSİ 03.00’dan itibaren en net görünümüne kavuşacak. Süper Ay, Slooh Uzay Kamerası sayesinde internetten canlı olarak http://www.slooh.com adresinden de izlenebilecek.

Süper Ay, her yıl bir kez beliriyor. Ay ile Dünya arasındaki mesafe, Ay’ın oval yörüngesine bağlı olarak değişiyor. Yerberi’nin her ay değişmesi, Süper Ay’ın büyüklüğü ve parlaklığını her defasında değiştiriyor.

ntvmsnbc

24-haziran-ayin-durumu