Buyıl saatlerin geri ileri alınması olmayacak denmiştir. Yaz saati uygulaması bu yılda devam edecekmi sorusunun cevabı bu yılda evet oldu. Yani 2012 de saatler geri alınacak. Peki saatleri ne zaman geri alınıyor. İşte yaz saati uygulamasının bu yılki bitiş tarihi

Her yıl bu sorular sorulur saatler ne zaman geri alınır ne zaman iler alınır. Yaz saati uygulaması kış saati uygulaması gibi sorular her yıl bu günlerde merak konusu olur özellikle iş saatleri ve okul saatlerinde önemli olam bu konu herkes için merak konusu oluyor
 

Sorularla Yaz Saati – Kış Saati Uygulaması

2012 Yaz Saati Ugulaması ne zaman bitiyor

Yaz saati uygulaması yarın gece bitiyor yani pazar günü kış saati uygulamasına geçmiş olacağız.

28 Ekim 2012 Saatler İlerimi Alınacak Geri mi?

Kış saati uygulamasına geçilirken saatler geri alınır.

Yaz saati kış saati uygulaması ne zaman son bulacak

Bu yıl son bulması beklenen yaz saati kış saati uygulaması gelecek sene son bulması bekleniyor.

Yaz Saati Uygulaması Hangi Gece

Yaz saati uygulaması önümüzdeki Pazar günü sona erecek. 28 Ekim Pazar günü (Cumartesi gününü, Pazar gününe bağlayan gece) saat 04.00’te saatler 1 saat geri alınacak.

Yaz saati uygulamasına 25 Mart 2012 tarihinde geçilirken, saatler 03.00’te bir saat ileri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı da 13 Mart 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Buna göre yaz saati, bir başka deyişle ”ileri saat” uygulaması, 25 Mart Pazar günü saat 03.00’te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlarken, 28 Ekim Pazar günü saat 04.00’de saatlerin 1 saat geri alınmasıyla sona erecek.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanuna değişik 2. maddesi ”Greenwich’e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınıyor. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor.

Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor. Yaz saati uygulamasıyla, her yıl, ”orta ölçekli” bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor.