Türkiye’nin gündemindeki önemli konulardan birtanesi de 28 Şubat soruşturması. Gittikçe derinleşen soruşturmada gözaltına alınan birçok asker de oldu.28 Şubat sürecinde hangi komutanlar gözaltına alındı? 28 Şubat soruşturmasında gözaltına alınan komutanların isimleri

28 ŞUBAT SORUŞTURMASINDA GÖZALTINA ALINAN KOMUTANLAR

3. Ordu Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut Erzincan Garnizon Komutanlığı’nda, 9. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Faruk Alpaydın Kars Garnizon Komutanlığı’nda, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Keşap ise Denizli Garnizon Komutanlığı’nda gözaltına alındı.

Erzincan’da gözaltına alınan 3. Ordu Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut.

Kara Kuvvetleri EDOK Komutanlığı ve Muharebe Destek Eğitim Komutanlığı’nda görevli Korgeneral Tevfik Özkılıç Ankara’da, tuğgeneraller Celalettin Bacanlı ile Mehmet Ali Yıldırım da İstanbul’da gözaltına alınan muvazzaflar oldu.

Gözaltına alınan diğer isimler şunlar: Ankara’da emekli korgeneraller Mustafa Bıyık ve Hakkı Kılınç, emekli tümgeneraller Erdal Şenel ve Muhittin Temel Özkaynak, İstanbul’da emekli tümgeneral Çetin Dizdar, emekli kurmay albay Erkan Yaykır, emekli albay Ardan Kıratlı, emekli albay Mehmet Mithat Kiziroğlu, Uşak’ta emekli başçavuş Asım Atak ve Kocaeli’de emekli başçavuş Abdullah Hoşgür.

28 Şubat sürecinde BÇG bünyesinde ‘sivil memur’ olarak görev alan Tanju Veli Aydın da Balıkesir’de gözaltına alındı. Böylece soruşturma kapsamında ilk kez bir sivil gözaltına alınmış oldu. Aydın “Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmat” davasında da tutuksuz yargılanıyor.

Tutuklanan Komutanların Liste Halinde İsimleri
Tümgeneral Berkay Turgut
Korgeneral Tevfik Özkılıç
Tümgeneral Mehmet Faruk Alpaydın
Tuğgeneral Celalettin Bacanlı
Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım
Tuğgeneral Metin Keşap
Emekli Korgeneral Mustafa Bıyık
Emekli Korgeneral Hakkı Kılınç
Emekli Tümgeneral Erdal Şenel
Emekli Tümgeneral Çetin Dizdar