3. Yargı Paketinin kabul edilmesiyle birlikte evlere artık haciz gelmeyecek. Yıllardır en küçük borçlardan bile evlere haciz gelir değerli değersiz tüm eşyalar toplanır ve yok değerine satılırdı. Bu anlamsız uygulama 3. yargı paketiyle kaldırıldı. Artık evlere haciz gelmeyecek peki neler olacak

2012 den Sonra Eve Haciz Gelmeyecekmi

Binlerce kişinin hapisten çıkmasını sağlayan 3. Yargı Paketi, borçlulara adeta bayram yaptırdı. ‘Çek Mağdurları’, ‘Haciz Mağdurları’, ‘Banka Mağdurları’ adları ile sanal alemde örgütlenen bir çok borçlu, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, haciz işlemlerinde yaşananları üyeleriyle paylaştı.

Eve Haciz Nasıl Gelmeyecek

EVDE BULUNAN TEK EŞYALARA HACİZ YOK
Mağdurların oluşturduğu sitelerde yer alan bilgilere göre, yasanın ilk günü olan 6 Temmuz’da haciz memurları evlerde sadece çift eşya aradı. Eğer, bir evde iki televizyon varsa bunun sadece birisi haczedildi. Evde bulunan tek eşyalarda ise haciz işlemi uygulanmadı.

Yine işyerlerindeki haciz işlemleri ise yasada yer alan ‘Meslek ve işleri aksatacak makinelere haciz uygulanamaz’ hükmüne takıldı.

MEMUR ODALARI GEZDİ, BİR ŞEY ALMADAN ÇIKTI

6 Temmuz’da başlayan uygulamanın ilk gününde yaşananlar şöyle:

-E.Ş: “35 senelik icra takipçisiyim. Dün haciz günümüzdü. Borçlu kapıyı açtı. Durumu anlattık. Borçlu ‘buyurun’ dedi. Memur odaları gezdi. Çift eşya aradı, bulamadı. Borçluya, borcunu ne zaman ödeyeceksin, dedik. ‘Durumum yok’ dedi. Evden bir şey almadan çıktık.”

-M.T: “Müjde yasa yürürlüğe girmiş. Dün haciz için geldiler. Evde, çift eşya, antika eşya ve altın mücevher aradılar. Bir şey olmadığı için, tutanak tutup ayrıldılar.”

-K.S: “İş amacıyla kullandığım aracı, bir yıldır depoda saklıyordum. Avukat yasanın yürüğe girdiğini haber verdi. Aracımı, tekrar trafiğe çıkardım.”

Şimdi bu haciz işlemleri eşya üzerinden yapılmayacak bunun daha akıllı bir yöntemi var oda e haciz dönemi yani bankada nakit paranız varsa devlet artık ona el koyacak. mantıklısıda budur zaten götürülen eşyalar para etmiyordu ve insanlar mağdur oluyordu bu durumda artık parası olan ödeyebilecek olana haciz gelecek