Önceleri 3g bağlantı olarak bilinen sonradan adı turkcell vınn, avea jet ve vodafone vodem olan cep telefonundan internet döneminde yine en büyük sıkıntı kota aşımı oldu. Cep telefonuyla internete bilgisayarınızdan bağlanıyorsanız. 3g Kotayı aşmamak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

3g hayatımıza geçtiğimiz senelerde girdi. 3g nin telefon aracılığıyla internet erişimi sağlaması modem ve telefon hattı gerektirmediği için ideal dursada kota sınırlaması olduğu için cazip gelmiyor. Kota aşım korkusu ise ayrı bir dert. çünkü eğer önlemini almazsanız kota aşımıyla fazla fatura yada kontör ödeyebilirsiniz.

ilk olark bir çok kişinin yanlış bildiği bir konuya değinelim. Telefonla yada telefon bağlantısıyla internete girdiğidinizde kotanızı aşırı şekilde bitirenler listesi şöyle

film izlemek
radyo dinlemek
müzik dinlemek
dizi izlemek

bir çok kişi indirmediğini düşünerek bu tür eylemlerde bulunuyor ve sonuç olarak kotası bitiyor. internette ne yaparsanız yapın kotaya etki eder.

bir film, görüntü kalitesine göre 300 megabyte (MB) ile 1,4 GB arasında değişiyor.

Video paylaşım sitelerinde izlenen görüntüler ise saatte 150-200 MB kota harcatıyor. İnternetten müzik parçaları indirmek de önemli miktarda veri transferine neden oluyor.

Ortalama bir müzik parçasının 4 MB boyunda olduğu düşünülürse 12 şarkılık bir albüm için yaklaşık 50 MB kota harcanıyor. İnternetten çeşitli dosyaların indirilmesi de dosyanın boyu oranında kota dolduruyor.

Hiçbir şey yapmadan kotanız bitiyorsa

bilgisayarınzda veya telefonunuzda virüs varsa eğer kotanızı bitirebilir.

bilgisayarınızda veya telefonunuzda güncellemeler açıksa bilginiz dahilinde olmadan güncelleme yapar ve buda kotanızı bitirebilir.

teknolojinin hızlanmasıyla veri transferleri hızlı olmaya başladı bununla beraber kota sınırlamaları değişmedi. bunun için aslında size hızlı gelen internet sayfaları ve fotoğraflar sanki küçük boyutluymuşda hızlı yüklenmiş gibi gelebilir. bu internetin hızlanmasıyla meydana gelen bir olay.

mümkün olduğu kadar sınırsız internete başvurmanız yararınıza olacaktır. Özellikle ev adsl de kota her zaman aşılıyor ve sınırsız internet kadar para ödeniyor.

3g internet sürekli açık olursa ne olur. internetin kapalı olması en azından içinizi rahatlatır. Çünkü heran otomatik bir güncelleme yapabilir telefonunuz.

Mobil internette kotayı verimli kullanmak için sürekli kota sorgulaması yapmanız yararlı olacaktır.

İnternet Kotasını Aşmamak İçin Neler Yapılır

İnternet Kotasını Aşmamak İçin Neler Yapılır