Milli eğitim bakanlığından tam 400 bin öğrenciyi ilgilendiren sınıf tekrarı ile ilgili bir haberimiz var. Tek dersten üniversite sınavına giremeyecek olan öğrenciler için ek sınav hakkı verildi. Peki ek sınav hangi sınıflarda geçerli ve ek sınav ne zaman nasıl yapılacak işte detaylar

Liselilere Ek Sınav Yapılacak

MEB 400 bin öğrenciye ek sınav müjdesi vardı. Artık tek dersten sınıf tekrarı yok, ek sınav hakkı var.

Tek dersten sınıf tekrarına kaldıkları için üniversiteli olmalarının riske girdiği yaklaşık 400 bin öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) ek sınav müjdesi geldi. Dün genelge yayımlayan bakanlık 2011-2012 öğretim yılına mahsus olmak üzere tüm ortaöğretim kurumlarına ek sınav hakkı verildiğini açıkladı.

Genelgeye göre öğrenciler önceki yıllarda sorumlu oldukları derslerin yanı sıra, bu yıl içerisinde alıp başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava girecek. Sınavlara girecek öğrencilerin velileri 13-24 Ağustos tarihleri arasında okul müdürlüğüne dilekçe verecek.

Sınavlar Eylül ayının ilk haftasında yapılacak. Ancak cumartesi ve pazar günleri ile çalışma saatleri dışında ve eylülün ilk haftasını takip eden haftada da sınav düzenlenebilecek. Öğrenci aynı gün 3’ten fazla sınava giremeyecek.

İki kere sınıfta kaldığı için okulla ilişiği kesilen öğrenciler de eski okullarına kayıtlarını yaparak sınava girecek. 2012-ÖSYS’de herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan öğrencilere öncelik tanınacak.