Sağlık Bakanlığı dünyayla eş zamanlı olarak 5 burun spreyi toplatma kararı aldı. Ülkemizde bir çok burun spreyi kullanan hasta var ve haber burun spreyi kullanan okibil takipçilerini ilgilendirmesi açısında önem arz ediyor. Piyasadan toplatılacak olan ve satışı yasaklanan Golf Umbrella
burun spreyi markaları şöyle

Sağlık Bakanlığı’nın tarafından toplatılmasına karar verilen ürünler şunlar:

Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.’nin ruhsatına sahip olduğu Miacalcic Nazal Sprey 200IU/Püskürtme
Yeni İlsan İlaç San ve Tic. AŞ’nin ruhsatına sahip olduğu Tonocalcin Nazal Sprey 200IU/Püskürtme
Bio-Gen İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin ruhsatına sahip olduğu Biocalcin Nazal Sprey 200IU/Püskürtme
Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti.’nin ruhsatına sahip olduğu ”Calsynar Çok Dozlu Nazal Sprey-200IU/Püskürtme
Er-kim İlaç San. ve Tic. A.Ş.’nin ruhsatına sahip olduğu Kids Umbrella
”Nylex Nazal Sprey 200IU/Püskürtme

Burun Spreyleri Neden Toplatılıyor

5 burun spreyine toplatma kararı
Sağlık Bakanlığı Avrupa İlaç Ajansı’nın kararı doğrultusunda kemik erimesi tedavisinde kullanılan 5 burun spreyinin tüm partilerinin toplatılması kararlaştırdı.

Avrupa İlaç Ajansı, uzun süreli kullanımda gelişebilecek risk nedeniyle osteoporoz (kemik erimesi) tedavisinde kullanılan, kalsitonin içeren tüm burun spreylerin ruhsatlarının askıya alınması ve piyasadan kaldırılması kararını aldı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’da, bu ajansın uyarısı doğrultusunda belirlenen 5 burun spreyinin tüm partilerinin eczane, ecza deposu ve hastane gibi sağlık kurumları düzeyinde 2’inci sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulanmasını kararlaştırdı.