Türkiye son yıllarda iç savunmayı genişletmeyi planlıyor. Polis ve askerden sonra güvenlik için koruma memuru ek olarak hizmet veriyor. 2014 yılında ellibin koruma memuru alımı yapılacak. 50bin koruma memur alımı ne zaman ? kimler başvurabilecek ve koruma memurları polis olabilecek mi işte ayrıntılar

50 bin koruma memuru alımı yapılacak İçişleri Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı koruma memuru alımı için düğmeye basıldı. İlk etapta 28 bin 500 koruma memuru alınacak. Daha sonra bu sayı 50 bini bulacak.

Koruma Memurları Nerelerde Görev Yapacak

Koruma memurları önemli devlet binaları hassas bölge ve noktalarda görev yapacak. Ayrıca hizmetin gerektirdiği kişi koruma işi de bu görevliler de olacak. Bunun yanında stadyumlar, spor müsabakaları sınavlar, konser, toplantı gibi halkın yoğun olarak bulunduğu kapalı ve açık etkinliklerde de koruma memurları görev başında olacak.

Koruma Memurunun Görevleri

Emniyet teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı içerisinde bulunacak olan koruma memurları da diğer polisler gibi üniformalı ve silahlı olarak görev yapacak. Ayrıca bu görevliler sivil olarak da hizmet verebilecek. Koruma memurları polise verilen, durdurma, kimlik sorma, kontrol, arama, yakalama, olay yerini ve delilleri koruma, muhafaza altına alma, silah ve zor kullanma yetkilerine de sahip olacak.

Koruma Memuru Polis Olabilir mi

6 yıl koruma memuru olanlar polisliğe geçiş yapabiliecek

Koruma Memuru Olma Şartları

-En az lise mezunu olanlar koruma memuru olacak.

-25 yaşından gün almayanlar başvurabilecek.

-Atanacaklar 4 ay süreyle koruma memurluğu eğitimi alacak.

-Eğitim süresince masraflar devletçe karşılanacak.

-Koruma memurluğu kadrolarına atanacaklar, beş yıl süreyle başka kurumlara naklen atanamayacak.

-En az altı yıl süreyle koruma görevi yapanlar kıdemli koruma memur olabilecek.

-Polisliğe geçiş imkanı da bulunacak.

-Lisans mezunu olanlardan en az bir yıl süreyle kıdemli koruma memuru olanlar polis memuru olabilecek.

-Bunlara ait kontenjanlar Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulunca belirlenecek.

-Kadroda ağırlık taşraya verilecek.

Koruma Memuru Ne Kadar Maaş Alacak

Koruma memuru 1.500 – 1.800 TL gibi maaş alıyor. lise mezunu herhangi bir kurumdaki memurun maaşı 1.700 TL civarında. Emniyet Genel Müdürlüğünün açıklamalarına da bakarsak sonuçta Koruma Memurları Polis Memurlarının özlük haklarından yararlanacak ve Emniyet Teşkilatı Tazminatlarını hak kazanacaklar. Ayrıca bu kişilerin evli 3 çocuklu olduğunu da var sayarsak, bu kişilerin şark bölgelerinde değerlendirildiğini ve kalkınmada öncelikli illerde çalıştığını düşünürsek Koruma Memuru Maaşı – Maaşları 2.200 TL’ye varacaktır.

50bin_koruma_memuru_alimi