Adli tatil Adalet bakanlığının yıllık izinlerinin toplu halde kullanıldığı eylül ayına yaklaşık bir buçuk ay kalaya kadar olan süreye verilen addır. Adli tatilde mahkemeler kapanır mı diye merak edenler oluyordur elbette adli tatil nedir tüm ayrıntılarıyla şöyle açıklayabiliriz

Adli tatil bu yılda 31 Ağustos 2015’e kadar sürecek. 1 eylülde mahkemeler iş başı yapacak. Peki bu tarihe kadar adliyeler tamamen kapanacak mı ? Tabiki hayır bu tarihe kadar nöbetçi mahkemeler görev yapacak.

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil 1 eylüle kadar devam edecek.

Adli tatil boyunca adliyelerde görev yapacak nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davaları görüşecek. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek.

Adli tatilde genel olarak hakimler izinlerini kullanır diğer personeller ise uygun şekilde yıllık izinlerini kullanırlar.

Adli Tatilde Mahkemeler Nasıl İşler

Yüksek yargı organları Danıştay, Yargıtay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde de nöbetçi heyetler görev yapacak. Danıştay’da görev yapacak nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca “yürütmenin durdurulması” taleplerini karara bağlayacak.

Yargıtay’da da ceza ve hukuk olmak üzere iki nöbetçi daire görev yapacak. Ceza dairesi tutuklu sanıklarla ilgili dosyalara bakacak.

Adli Tatile Hangi Mahkemeler Girmez

Anayasa Mahkemesi ise adli tatil kapsamına girmiyor.

Adli tatilde mahkeme kalemleri yine açık olacaktır.

adli-tatil-ne-demek