Tarçın özelliklere sütlü tatlıların üzerinde sıkça gördüğümüz bir baharattır.Tarçının birçok faydası vardır. En önemli özelliği de ağız kokusuna karşı etkili bir çözümdür.Tarçını ağız kokusuna karşı nasıl tüketmek gerekir? Tarçının faydaları nelerdir?

TARÇININ FAYDALARI

Tarçının Faydaları: Tarçın ferahlık verir ve iştah açar. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir. Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Cinsel isteği arttırır. Gaz söktürücüdür. Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser. Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır.

Tarçın Nasıl Kullanılır? Yemeklerde ve tatlılarda lezzet ve koku vermesi için kullanılır. Tarçın özellikle sütlü tatlılarda kullanılırsa sütteki zararlı bakterileri yok eder. Bal ve limonla karıştırılıp yenirse boğaz yanmasına iyi gelir. Tarçın esansı gıda ve parfümeri sektöründe koku verici olarak kullanılır

Tarçının Faydaları Yararları

Günde yarım çay kaşığı tarçın alan kişilerin kan şekerleri seviyelerinin daha iyi olduğu görülmüş.

Tarçın; yumurtalı ekmeğin üstüne, elmalı turtanın ve yulaf ezmesinin içine çok yakışır. Ve kan şekerinize de iyi gelebilir. Yapılan bir araştırmada, bir aydan biraz daha fazla süre boyunca günde yarım çay kaşığı tarçın alan kişilerin kan şekerleri seviyelerinin daha iyi olduğu görülmüş.

MİKROPLARI ÖLDÜRÜR
Tarçın, muhteşem bir antioksidan ve güçlü bir mikrop öldürücü olarak bilinir. Ayrıca, tam olarak kanıtlanamasa da bu baharatın içindeki bir özün; vücudun glikozu kullanmasına yardımcı olacak insülin reseptörüne dönüştüğü gibi bir sonuç ortaya çıktı. Bu çok iyi bir gelişme çünkü kan akımınızda fazla glikoz olması organlarınızı zorlar ve diyabeti işaret edebilir. Eğer kan şekerinizi yeni ölçtürdüyseniz, biraz tarçın yiyin ve sonra (tabii hemen sonra değil) kan şekeri seviyenizi nasıl etkilediğini görmek için yeni bir ölçüm daha yaptırın. Daha sonra tarçınla birlikte şekersiz bir şeyler yiyin ve iki saat sonra kan şekerinizi ölçtürün. Bunu üç gün üst üste tekrarlayın. Ardından bir üç gün daha, tarçın kullanmadan aynı şeyleri yiyerek ve aynı şeyleri yaparak ölçüm yaptırın. BİZ size, günde yarım çay kaşığı tarçın yemenizi öneririz. Tarçını, şu şekillerde tüketebilirsiniz:

YARIM ÇAY KAŞIĞI…
* Elma ve haşlanmış armut dilimlerinin üstüne serpin.
* Hindistan mutfağının tatlarını elde etmek için yemeklerinize ekleyebilirsiniz.
* Bir tarçın çubuğunu çayınıza, sıcak çikolatanıza veya sıcak soya sütünüze koyun…
* Keklerin ve tam tahıl ekmeğinden yapılmış tostların üzerine bol bol serpin.
* Sabah kahvaltısında yediğiniz yulaf ezmesine ya da meyve suyuna da rahatlıkla ekleyebilirsiniz…
* Masada tuz ve karabiberliğin yanına bir de tarçın kabı koyun ve bunu, tuz gibi yemeklerinize ekleyin…

Son zamanlarda yoga yapmak, ‘American Idol’ün yıldızlarından daha çok seviliyor. Bunun birçok iyi yanı var çünkü yoga; vücudunuzdaki üç kesişme bölgesini rahatlatıyor ve beden için çok faydalı.

ÇOK İYİ HİSSETTİRİYOR
Yani, yoga esnasında vücudunuzu kıvırıp, bükmenin karşılığında birçok ödül alıyorsunuz… Kanınızdaki ‘kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan’ serotinin, dopamin ve endorfin seviyesi yoga sayesinde artıyor. Serotonin; kendinizi mutlu ve neşeli hissetmenizi sağlayan bir hormon… Dopamin; beyindeki zevk alma bölgesini harekete geçiren bir beyin kimyasalı ve endorfin de kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bir uyuşturucuya benzer. Sadece bir yoga dersinde bu üçünü birden elde edebilirsiniz!

KİLO BİLE VERDİRİYOR
Tarihi çok eskilere dayanan bu egzersiz, orta yaşlıların kilo almaktan dolayı bozulan morallerini de yerine getirir. Bir araştırma, dört yıl boyunca yoga yapan 45-55 yaşlarındaki insanların, bu sayede kilolarını koruduklarını gösteriyor. (Ya da yaştan ötürü aldıkları kiloları verdiklerini…) Bu yüzden SİZ’e her sabah, güne iyi başlamak için birkaç dakika yoga tavsiye ediyoruz. Hem sabah seksi kadar hoştur, hem de kendinizi sabah seksinden daha iyi hissetmenizi sağlar…

Mantara benzeyen minik muffin kekler; bel bölgenizdeki yağlara sebep olmadığı sürece sanıldığı kadar kötü değildir. Özellikle magnezyum açısından çok zengin olan yulaf özlü çeşidi, safra kesesi taşlarının oluşma riskini azaltır.

Bir muffin ortalama 50 ila 90 mg magnezyum içerir. Yeterli miktarda magnezyum almazsanız; iyi kolesterol seviyeniz düşer ve kötü kolesterole bağlı safra kesesi taşları oluşur.
Safra kesesi taşları için en büyük risk faktörü ise bel bölgesindeki ağrının yanı sıra alınan fazla kilolardır. Bu yüzden fazla miktarda yağ içeren hazır kekler yerine yulaflı minik keklerinizi kendiniz pişirin.
Bir porsiyon ıspanak 156 mg magnezyum içerir. Aynı porsiyondaki yulaf ezmesinde ise 60 mg magnezyum vardır.
Tüm tahıllı gıdalar magnezyumla doludur. Dörtte üç bardak kahverengi pirinç, 63 mg magnezyum içerir.
İdeal kilonuzda olmak harikadır ancak bu, sizin ideal sağlığınıza sahip olduğunuzu göstermez. Taşıdığınız az miktarda yağın, vücudunuzun neresinde olduğu; büyük farklılıklara neden olabilir. Eğer ‘omental yağ’ dokusuna (iç organlar arasında bulunan yağlar) sahipseniz; kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabete yakalanma olasılığını artıran ‘metabolik sendrom’ riskine sahipsiniz demektir. Kilonuz ideal bile olsa, vücudunuzda ‘omental yağ’ varsa bu risk söz konusudur. Bel bölgenizde ne kadar çok yağ varsa bu; obezite tehlikesi, kalp hastalıkları ve metabolik sendrom riski demektir.
Vücudunuzdaki yağı azaltmak için her gün 30 dakika yürüyün, haftada üç gün ağırlık kaldırın ve doğru beslenin. Her öğünden önce 6 adet ceviz yiyebilirsiniz.
Ayrıca doymuş yağlardan, trans yağlardan, şeker, şurup ve yüzde yüz tahıllı olmayan gıdalardan uzak durun. Bir kere başladığınızda işin tahmin ettiğinizden çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Ağız kokusu için tarçın

Ramazan’la birlikte birçok kişi için ağız kokusu, önemli bir sağlık sorunu oluyor. Sahurdan sonra dişleri fırçalamadan yatmanın ağız kokusunun tek nedeni olmadığını açıklayan Özel Hizmet Hastanesi’nden diş hekimi Doğan Kontacı şöyle devam etti:

“Nefeste oluşan kötü koku büyük oranda ağız içi kaynaklıdır. Ağız içi bir enfeksiyon, ilerlemiş bir dişeti hastalığı ya da sadece ağız içinde birkaç saatten fazla kalmış gıda artıklarına yerleşen bakteriler kokuya sebep olur.” İçecek ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanarak ağız kokusunun önüne geçilebileceğini belirten Diş Hekimi Kontacı, “Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir öneri olabilir” dedi.