Ağız kokusu önemli bir sağlık sorunudur. Kişiyi ve yakın çevresini oldukça rahatsız eden bir durumdur. Yediklerimizden oluşan kötü koku haricinde bir de ağızdaki sağlık sorunundan kaynaklanan kokular vardır. Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir? Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir? Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu önemli bir sağlık sorunudur. Kişiyi ve yakın çevresini oldukça rahatsız eden bir durumdur. Yediklerimizden oluşan kötü koku haricinde bir de ağızdaki sağlık sorunundan kaynaklanan kokular vardır.

Dişlerinizi düzenli fırçalıyorsanız, yediklerinize içtiklerinize dikkat ediyorsanız ama yine ağız kokusu şikayetiniz varsa başka sorunlar var demektir.

Diş eti ve diş eti hastalıkları ağızda koku oluşmasına sebep olur.

Diş çürükleri de ağızda koku oluşmasını önemli ölçüde etkiler.

Bu yüzden diş hekimine uğramanız ağızda var olan çürükleri tedavi ettirmeniz gerekir.

Ağzınızda köprü,protez gibi durumlar varsa bunları da kontrol ettirmeyi unutmayın. Uzun süredir ağızda varsalar bunlarda kötü koku oluşmasına sebep olabiliyor.

Ağızda kötü koku oluşmasını engellemek için yapılabilecek bazı şeyler vardır.

Tarçın ağız içi bakteri oluşumunu angeller. İçeceklerinize ve bazı sütlü tatlılarınıza tarçın koyabilirsiniz.

Bol bol şekeriz sakız çiğneyin. Şekersiz sakız tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur.

Bol su içmek ağız kuruluğunu önler ve ağız kokusu oluşmasını engeller.

Diş ipi kullanmak diş ve ağız sağlığı için oldukça öenmlidir. Ağızda kalan çok küçük parçaları dahi bulup temizlenmesine yardımcı olur. Kalp sağlığı açısından da doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Sigara da ağız kokusu oluşmasının en önemli faktörlerindendir. Gerçekten sigara içen bir kişinin ağzı oldukça rahatsız edici bir koku yayar. Sigara içiyorsanız bırakın,bırakmak istemiyorsanız da kötü kokular için yanınızdan sakızınızı ayırmayın.

agiz_kokusu_neden_olur