Akıllı cep telefonları ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle büyük kolaylıklar yaşıyoruz. Ama bu akıllı cihazların sorunları da gün gün ortaya çıkıyor. Özellikle uygulama veya programların satışı ile ilgili sorunlar çıkmaya başladı. ve herkesin başına gelebilecek çocukların oyun veya program satın alması. İngiltere’de buna güzel ilginç bir örnek yaşandı. 8 yaşındaki çocuk babasının ipad’inden 6 gündü tam 11 milyarlık alış veriş yaptı.

İngiltere’de ilginç bir olay yaşandı. Aslında bu her zaman olan bir olay. Uygulamalar veya programlar her zaman satışa yönelik olarak tek tuşla satın alma işlemi yaptırıyor. Küçük bir kız babasının iPad’inde “ücretsiz” oyunlarla oynarken, upgrade yaptığı uygulamalarına 6 günde 11 bin 300 lira harcadı.

İngiltere’de Somerset şehrinde yaşayan 43 yaşında ki Lee Neale, teknoloji sever 8 yaşındaki kızı Lily yüzünden hayatının en büyük şoklarından birini yaşadı.

6 günde apple store’den uygrade (yükseltme) yaparak 6 günde oyun içinde11 bin 300 lira harcadı. Apple Store’un en çok tercih edilen “Campus Life,” ve “My Horse” gibi oyunlarıyla vakit geçiren Lily, alışveriş sırasında gerçek para kullanıldığını fark etmedi.

APPLE ALIŞVERİŞİ İPTAL ETTİ
Bankası hesabını bloke edince durumu fark eden Lee Neale, Apple’la temasa geçerek yaşadığı problemi anlatmaya çalıştı. Uzun uğraşların ve yazışmaların ardından kızının hatasını düzeltmeyi başaran Neale, bu süreçte otomobilini satmayı bile düşündüğünü söyledi.

akllı telefon program yüklemelerine dikkat

akllı telefon program yüklemelerine dikkat