Çikolata sosunu hazır tercih etmeyenler için evde de çok güzel çikolata sosu yapılabiliyor. Kıvam ve tadı güzel olmasını isteyenler için çok güzel akışkan çikolata yapımı. Akışkan Çikolata Sosu Nasıl Yapılır?

Akışkan Çikolata Sosu Nasıl Yapılır?

Çikolata sosunu hazır tercih etmeyenler için evde de çok güzel çikolata sosu yapılabiliyor. Kıvam ve tadı güzel olmasını isteyenler için çok güzel akışkan çikolata yapımı.

Yapıp buzdolabında saklayabileceğiniz bir çikolata sos tarifi arayanlar için güzel bir tarif paylaşacağız.
Buzdolabında hazır olarak bekletip aniden gelen misafirleriniz için sunabileceğiniz pratik ve çok lezzetli olan bu sosu her türlü pasta ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.
İçerisinde süt olmadığı için saklama süresini de uzatabilirsiniz.
Profiterol için güzel bir sos arayanlar işte çikolata sos tarifi

Malzemeler
* 2 su bardağı su
* 2 su bardağı şeker
* yarım su bardağı nişasta
* Vanilya
* Bir avuç çikolata
* 6 Kaşık tepeleme kakao

Hazırlanışı
Kakaoyu nişastayla bir kasede güzelce harmanlayın. Bir tencereye su ve şekeri koyup kaynayınca bir fincan yardımıyla harmanlanan karışıma azar azar ilave edip pütürsüz olmasını sağlayın. Karışım istenilen kıvama gelince kaynamakta olan tencereye ilave edin. Kısık ateşte yoğunlaşana kadar karıştırmaya devam edin.Yoğunlaşınca içerisine bir avuç bitter çikolata ve vanilyayı ilave edin. Çikolata eriyinceye kadar kısık ateşte karıştırın ve eridiği zaman hemen altını kapatın.

cikolata_sos_nasill_yapilir