Yeni teknolojiler yeni sıkıntılar getiriyor. Son yılların en gözde teknolojisi android işletim sistemi kullanan telefon ve ipadler. Teknoloji olurda bunun virüsü olmazmı. Android kullanıcılar milyonlarca uygulama arasında dolaşıp duruyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli durum Her android uygulaması güvenli değildir. İşte son zamanlar android kullananların başına gelen tehlike

Karşınızdakiler sıradan korsanlar değil, organize suç çetesi. Kullanıcılara yükletilen sahte Flash oynatıcı Android’leri tehdit ediyor!

Android cihazlara gerçekleşen saldırılar hızla artıyor, siber suçlular tüm uygulama ve araçları kendilerine yem olarak kullanıyor.

Daha önce siber suçluların, Instagram ve Angry Birds gibi popüler uygulamaları kullanarak Android telefonlara zararlı yazılım sızdırmaya çalıştığına şahit olundu. Trend Micro uzmanları sosyal mühendislik teknikleriyle Adobe’nin isminin kullanılmaya başlandığını da tespit etti.

Bu kez yine bir Rus sitesinde Android işletim sistemi bulunan cihazlara uygun olduğu öne sürülen sahte Adobe Flash Oynatıcı indirilmesi isteniyor. Sahte uygulama indirilip yüklendiğinde, web sitesi başka bir URL’ye bağlanarak zararlı .APK dosyasını indiriyor. Trend Micro uzmanlarının tespit ettiği bu sahte uygulama, kullanıcıların özel hizmetlere para ödemesine sebep oluyor.

ORGANİZE BİR SUÇ ÇETESİNDEN ŞÜPHE EDİLİYOR
Araştırmalar ilerledikçe, daha önce sahte uygulamalar saçan web sitesiyle, Adobe’nin adını kullanan sitenin aynı IP’de barındırıldığı görülüyor. Görünen o ki, özellikle Android cihazlara sızmak isteyen önemli bir çete, sosyal mühendislik teknikleriyle kullanıcıları kandırmaya çalışıyor. Trend Micro uzmanları, Android cihazlarınıza Adobe Flash Player ya da diğer uygulamaları indirmek için doğrudan Google Play mağazasını kullanmanızı tavsiye ediyor.

Android telefonlar güvenliği için neler yapılmalı
İlk başta güvenilir sitelerden indirme yapılmalı
Varsa güvenilir bir android antivürüs yüklenmeli
Android güvenlik açıkları başlıklı yazılar takip edilmeli