Anne karnında bebek ölümü sıkça gördüğümüz yada duyduğumuz bir olaydır. Bebek ölüm sebepleri biraz geniş bir konudur. Çünkü bebekle alakalı bir sorun olabileceği gibi, anneyle de alakalı bir sorun olabilir. Anne Karnında Bebek Neden Ölür? Sebepleri Nelerdir?

Anne Karnında Bebek Neden Ölür? Sebepleri Nelerdir?

Anne karnında bebek ölümü sıkça gördüğümüz yada duyduğumuz bir olaydır. Bebek ölüm sebepleri biraz geniş bir konudur. Çünkü bebekle alakalı bir sorun olabileceği gibi, anneyle de alakalı bir sorun olabilir.

Anne karnındaki bebek ölümleri 5-6 haftalıkken olabileceği gibi 9 ayda da görülebilen bir durumdur.

Bebek 5-6 haftalıkken anne karnında ölüm gerçekleşirse annenin bunu anlayabilmesi biraz zor bir durumdur. Çünkü bebek çok küçük olduğundan hareketleri anne tarafından hissedilemez. Bundan dolayı da hareketlerinin durduğunu, öldüğünü anlayabilmek zor bir durumdur. Beklenmedik bir durum olduğu takdirde(kanama yada koyu renkte gelen sıvı) hemen doktora başvurulması gerekir.

Bebek büyükken hareketlerini düzenli bir şekilde takip etmek gerekir. Hareketsiz kaldığını anlayınca anormal bir durum olma olasılığına karşı hemen doktorunuza gitmelisiniz.

Anne karnındaki bebek ölüm sebepleri; bebeğin anormalliğine bağlı olabilir. Yani bebeğin yapısındaki bir bozuklukdan dolayı kalbi dayanamayıp durabilir. Genelde bu durum ilk aylarda meydana gelebiliyor.

Kromozom bozukluklarına bağlı sendromlar da ölüme yol açar. Bunlar içinde en sık görüleni Down sendromudur (mongol çocuk.)

Kan uyuşmazlığı nedeniyle de bebek ölümleri olabilir. Annenin kanı Rh negatif ve babanın kanı Rh pozitif olması halinde, bebeğin kanı da Rh pozitif ise, bu sorun oluşturabilir. Özellikle bu annenin ikinci bebeği olumsuz etkilenir.

Anne karnındaki bebek ölüm sebeplerinin anneye bağlı olanları da vardır. Annenin diyabet ve hipertansiyon hastası olması bebeğin anne karnında ölmesine sebep olabilir.

Diyabeti olanlar ve insülin kullananlar çok dikkatli bir hamilelik süresi geçirmeleri gerekiyor. Bu da doktor kontrolü altında olacaktır. 20-27 hafta arasında şeker yüklemesi testi yapılır ve şeker düzeyine göre tedbir alınır.

anne_karnindaki_bebek_neden-olur